1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SÖZDE MEDENİYETİN BEŞİĞİ : BATI! ÖYLE Mİ?
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SÖZDE MEDENİYETİN BEŞİĞİ : BATI! ÖYLE Mİ?

A+A-

Avrupa kıtasının lafa gelince medeni (!) Almanya, İngiltere, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika gibi başı çeken ülkeleri var ya! 

Tarihleri barbarlıkla yoğrulmuş bu toplumların dünya zulmünde başrol oynayan aktörler  olduklarını biliriz.

Bakmayın siz, onların adalet ve dünya barışı diye orada burada bas bas bağırıp şov yaptıklarına… Gizlenen gerçek yüzlerinin ardında, korkunç bir barbarlık ve vahşilik yatar.

Bu ülkelere giden vatandaşlar gördükleri şatafatla büyülenmiş hissedebilirler.

Ekranlardan dünyanın neresine gitmek istedikleri sorulduğunda, çoğunun parlayan gözlerle; “Paris’e, Londra’ya gitmek istiyorum.” Yahut “Roma’ya, Brüksel’e gitmek isterim” diye ışıldayan gözlerle cevap verdiğine şahit olursunuz. İnsanları cezbeden, içlerini kıpır kıpır eden, nostalji ile günümüz teknolojisinin harmanlandığı gösteriş yüklü kentler, insanların zihnine tüm negatif gerçeklere rağmen harikalar yaratan cazibe merkezleri olarak işleniyor. İstanbul’da sokak satıcısından 10 TL’ye alabileceğiniz bir cüzdanı, oralardan marka safsatasıyla 150 Euro’ya bizim paramızla size 1000 TL ye satarlar. Uyanık geçinen zavallılarımız, ballandırarak o ürünü diğerlerinin gözüne sokmak suretiyle gösteriş yaparlar.

Çünkü, o malı medeniyetin beşiği diye adlandırdırılan batılı bir ülkeden almışlardır.

Paralarının değerinden kaynaklanan farkın size yansıması ateş pahasıdır.

Hani BIM mağazalarında kasanın yanında konuşlandırılmış oldukça şık ambalajlarda lezzetli çikolata çeşitlerini görmüşsünüzdür. En pahalısı 5 TL’yi geçmez. Bunu bir Avrupa ülkesinde 5 Avro’ya alırsınız. O da bizim paramızla yaklaşık 35 TL’ye gelir. 

Buna benzer bir örnek daha vereyim.

Yarım litre pet şişe suyu marketten aldığınızda fiyatı 50 Kuruş yahut 75 Kuruş’tur. Ama havalimanı gibi ortamlarda aynı suyu size 10 TL’den satarlar.

Mahalle pastanenizden yaş pastanın dilimini 10 TL’ye alabilirsiniz ama size bunu az önce zikri geçen mekanlarda 25 TL’ye gözü kapalı satarlar.

Bu bir stratejidir.

Avrupa’nın cazibesi yoktur, orada göz boyama vardır. Şanzelize meydanında gezinirken vitrinde gördüğünüz bir tişörte 25 Euro yazmışlardır. Aynı tişörtü kalite olarak birebir Türkiye’de ki LCW mağazalarından 25 TL’ye alabilirsiniz.

Hile yüklü pazarlama stratejilerine karşı dikkatli olalım. Bu yurtiçinde ki bazı ortamlarda da geçerlidir. Örneğin İstanbul havalimanına gidecekseniz, kekinizi, bisküvinizi, çikolatanızı dışarıdan temin ederek taşıma çantanızın bir gözüne koyuverin. Dışarıdan 50 Kuruşa alabileceğiniz su için 7.5 TL, marketten 1 TL’ye aldığınız kek için 15 TL ödediğinizde çok zorunuza gider.

Zaten burada hedef kendi vatandaşına satmak değil, parası değerli ve bedeli gözlerinde afaki anlam taşımayan yabancı kesimlere satmak olduğu için sizin alıp almamanız sorun bile değildir. 

Ana konuya dönelim.

Avrupa medeniyeti, özünde barbarlık yatan, sadece kendileri için hayatın kutsallığına inanmış, dışındakiler için art niyetli, diğer garibanların ülkelerinde ki tüm kriz, çatışma ve savaş durumlarında başı çeken sözde medeni Avrupa oyunlarına karşı uyanık olunmalıdır. Şatafatlarıyla büyülendiğiniz bu yapı, günün birinde karşınıza büyük tehlike ve tehdit unsuru olarak çıkabilir.

Bugün 14 Şubat… Malum sevgililer günü… Bu uyduruk gün masalıyla onca insan büyük masraflar yaparak sevdiceğine hediyeler alacak. Gün saçmalıkları yukarıda zikri geçen medeniyetin başta doğu toplumlarına pazarladığı taktik bir stratejidir. Kendi halkları için bile afyon mesabesinde ki kutlama günlerinin temelinde insanların zihinlerini boş işlerle oyalamak ve kendi değirmenlerine su taşımaktan farklı bir anlam taşımaz.

Konuya dinimiz açısından daha hiç bakmadık bile.

Bir de o çerçeveden bakalım mı?

İslamda sevgili olmak diye bir şey var mı?

Kesinlikle, yok.

İslamda evlilik dışı ilişkiye onay verilmiş mi?

Hayır, yasaklanmış.

Sevgililer günü, noel, analar, babalar günü gibi kutlamalar sonradan uydurulmuş, ticari soyma sisteminin masumlaştırılmış yansımalarıdır.

Bir müslüman; ana - babasına, eşine, çoluk çocuğuna yani tüm sevdiklerine hediyeler alabilir ama yasak savma amaçlı taktik günlerde değil, arzuladığı her fırsatta alır.

Senenin bir günü hatırlayıp gönüllemek değil, fırsat bulduğu her an sevgisini, saygısını göstermek esastır.      

Bu yazı toplam 1333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum