1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SÖZDE MÜFTÜ!
SÖZDE MÜFTÜ!

SÖZDE MÜFTÜ!

Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh’in verdiği skandal İsrail fetvasına Konya’daki sivil toplum kuruluşları sert tepki gösterdi.

A+A-

Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh verdiği fetvada Hamas hareketini terör örgütü ilan etti, İsrail'le savaşmanın caiz olmadığını belirtirken Hizbullah'a karşı İsrail ordusuyla iş birliği yapılabileceğini savundu.

Siyonist İsrail Rejimi İletişim Bakanı Eyüp Kara, Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdülaziz Al-i Şeyh'i verdiği skandal fetvadan ötürü tebrik etti. Siyonist Bakan , "İsrail'e karşı savaşmanın caiz olmadığı ve Hamas'ın terör örgütü olduğu" yönündeki fetvasından dolayı Abdülaziz Al-i Şeyh’i tebrik ederek İsrail işgali altındaki topraklara davet etti.

Sözde müftünün skandal açıklamalarının ardından Konya’daki sivil toplum kuruluşları tepkilerini sert dille ifade ettiler. Müftünün açıklamalarının kabul edilemez olduğunu anlatan STK temsilcileri, Abdülaziz Al-i Şeyh’i İslam dünyasından özür dilemeye davet etti.

İSLAM DÜNYASINI TEMSİL ETMİYOR

Konya Sivil Toplum Kuruluşlar Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil, müftünün açıklamalarını kabul etmediklerini ve reddettiklerini söyledi. Görgülügil, “Müftünün sözlerini kabul etmiyoruz ve İslam alemini temsil etmiyor. Biz hem STK’lar hem de devlet olarak İslam coğrafyasında yaşananları dikkatle takip ediyor ve her zaman mazlum kardeşlerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz. İslam coğrafyasında, yaşanan sıkıntıların arka planında İsrail bulunuyor. Yaşanan ‘ılımlı İslam sürecini ve Suudi Arabistan’ın kendi içinde yaşadığı sorunları Siyonizmin bir planı olarak görüyoruz. Her ne kadar Suudi Arabistan medya üzerinden İran’ı eleştiriyor gibi görünse de Suudi Arabistan’ın yaptıkları İran’ın yolunu açıyor. Suudi Arabistan’ın bu politikalarla kendi içerisinde parçalanacağını düşüyoruz. Suudi Arabistanlı yetkilileri akıllı hareket etmeye davet ediyoruz.”diye konuştu.

ABD SUUDİ ARABİSTAN’DA DARBE YAPIYOR

İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal da “İslam dünyasında batılılardan bağımsız irade ortaya koyma uzun yıllardır söz konusu değildi. Son yüzyılı biz sözde bağımsızlıkla geçirmiştik. Ama elhamdülillah son 10 yıl içerisinde Türkiye bu konuda farklılığını ortaya koydu. Bunun dışında İslam dünyasında maalesef bağımsız, özgür kendi iradesiyle bir şey söyleyebilecek bir ülke yok. Bu Suudi Arabistan’ın müftüsünün söylediği söz tamamen Amerika’nın emrettiği, o doğrultuda verilmiş, uyduruk, masa başı bir fetva. İslam’ın istediği bir şey olduğunu düşünmek akla zarar, akla ziyan bir şey. Zaten Amerika şu anda Suudi Arabistan’da bir darbe yapıyor. Bir takım unsurları temizliyor. Temizlenen unsurların arasında muhtemelen Türkiye’ye biraz daha yakın duran insanlarda var. Ama biz dünyanın beşten büyük olduğunu ilgili kişilere  göstereceğiz inşallah. Bu fetvayı çöpe atmak lazım yok saymak lazım. Hükümsüz, alçak bir fetvadır. Bunu tanımıyoruz. İslam’ın hükmü değil kölelerin efendilerine borç ödemeleridir.”dedi.

AKILLARINI KİRAYA VERMİŞLER

Aliya İzzetbegoviç Kültür Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı İbrahim Günay, sözde müftüyü kınadı. İslam dünyasının birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde ümmeti ayrıştıran açıklamaların kabul edilemez olduğunu belirten Günay, “İsrail devletinin Filistinli kardeşlerimize yönelik zulmü ortadayken, bir Ulema Heyeti’nin bu sözlerini esefle kınıyorum. Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.”ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, “Aklını kiraya vermiş insanlardan anca bu karar çıkar. Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerim’de Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin demiştir. Dinine, namusuna, canına, ırzına göz dikmiş ve kanını akıtmış insanlara karşı savaşmayacaksın da kiminle savaşacaksın. Bir yerde zulüm varsa  gereği yapılması gerekiyor. Dış güçlere akıllarını kiraya vermişlerdir. Ben o müftüyü kınıyorum ve Suudi Arabistan’ın gereğini yapmasını istiyorum.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.