Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Stalklamak

A+A-

İnternette rastgele dolaşırken, aslında rastgele dolaşmak, güvenli bir yol değil ama sanırım bir sözcük ya da haberin peşinde gezinirken, stalklamak üzerine bir haber gördüm, ilgimi çekti. Biraz araştırınca kendini saklayıp iz sürmek anlamına da gelen İngilizce kökenli stalk kelimesinin Türkçe’ye uyarlanmış halinin stalklamak olduğunu öğreniyorum.
Biraz da mesleğimiz gereği, insanları anlamak ve tanımak için yeni terimleri, trendleri, gelişmelerden haberdar olmamız gerekmektedir. Çünkü hayat bütün yönleriyle öğrenme sürecinin ta kendisidir. Her yeni gelişme ya da gelişmenin olmadığı günler dahi yeni bir şeyler öğreniyor, yeni bilgilere uyum sağlamaya çalışıyoruz. İnternet en önemli bilgi kaynağı olurken, bu öğrenme sürecinde de başı çeken, diğerlerini ardından sürükleyen güçlü bir bilgi ağı olmaktadır. Hayata dair ne varsa internette de kendine bir yer bulmakta, tanıtım, paylaşım, kültürel alışveriş gibi birçok alanda etkileyici ve belirleyici olmaktadır.
Hayatımıza giren yeni terimlerden biri de “stalklamak”dır. Stalklamak, bir tanıdığınızın ya da ilginizi çeken birisini sosyal medya hesapları üzerinden takip edip, hakkında bilgi sahibi olmayı ifade etmektedir. İnsanlar genelde, eski arkadaşlarından eski sevgiliye, küs olduğu birinden ünlü insanlara kadar birçok kişiyi sosyal medya hesaplarından takip edip izlemektedir.Stalklamak ise, haberde, özellikle doğrudan ya da dolaylı birisinin sosyal medya hesaplarına gizlice bakıp izlemek, kimlerle nerede neler yaptığını öğrenmek, kendi durumu ile kıyaslamak ve bir değerlendirme yapmak için bunun yapıldığı ifade edilmektedir.
Stalklama’nın, psikolojik süreci bizim daha çok ilgimizi çekmektedir. Çünkü özellikle eski sevgili ya da eşlerin, ya da küs olunan insanları gizlice izlemek, neler yaptığını öğrenmek, kimlerle arkadaşlık ettiğinden haberdar olma isteği kısmen anlaşılır bir davranış olabilir. Çünkü gerçekten tanıdığımız insanlar hakkında her zaman bir şeyler öğrenmek, bilgi sahibi olmak ya da ilgimizi çeken insanları daha iyi tanımak için facebook, twitter hesabına bakma isteğini herkeste olabilir. Bu durum ölçülü olunduğunda ve sürekli aynı kişinin hesabına bakmak gibi bir davranış bozukluğuna yol açmadığı müddetçe önemli bir sorun teşkil etmediği düşünülebilir.
Fakat insan, zamanını sürekli başkalarının hesaplarını incelemekle geçiriyor, onun yaşantısı ve kendi yaşantısı üzerine kıyaslama yapıp içten içe huzursuz oluyorsa, ya da kendi durumunu daha iyi görerek mutlu oluyorsa burada doğal ve doğru olmayan bir durum var demektir. Çünkü kendi mutluluğumuzu diğerlerinin mutluluğu ya da üzüntü ve acısı üzerinden hissetmek yerine kendi duygularımızdan hissetmek gerekir. Burada hakkında bilgi sahibi olduğu kişinin yaşantısı üzerinden onu değerlendirip, kendi yaşantısı hakkında bir kanaate varıyor.
Stalklama yaparken, yanlışlık sayfasına baktığınızı belli eden izler de bırakılabilmektedir. Yanlışlıkla beğen tuşuna basma, arkadaş ekleme ya da benzeri tuşlardan bunu belli edecek yanlışlıklar da olabilmektedir. Aslında günlük gerçek hayatta bir ilişkimizin olmadığı insanların saklı saklı hesabından takip etmenin pratikte bir getirisi olmayacaktır.
Bütün bu bilgiler, yeni buluş ve gelişmelerin insan psikolojisi üzerinde önemli etkileri olduğunu ve farklı davranış bozuklukları dahil psikolojik rahatsızlara neden olacağını göstermektedir. Bu nedenle bilim adamlarının, psikolog ve eğitimcilerin bu yeni sorunlara çözüm arayışları içerisinde olunması gerekmektedir.
Bireyler ya da ebeveynler de, yeni gelişmelerin ve farklılıkların hayatımıza, çocuklarımıza olan etkileri üzerine gözlem yapmaları, ciddi bir davranış bozukluğu eğilimi olduğu zaman da tedbirler almaları gerekmektedir. Kendimizi ve çocuklarımızı teknolojik ya da toplumsal değişimlere teslim etmek yerine, uygun yönlendirme ve çözüm arayışları ile tedbirler almaya çalışmalıyız.
Farklı ve yeni gelişmeleri yok var sayamasak da tamamen de teslim olmamak gerekir. İnternet veya sosyal medya kullanımında da en uygun çözüm, yeni gelişmelere uyum sağlayıp kolaylıklarından yararlanırken, sanal hayatın, gerçek hayatın önüne geçmesine fırsat vermemek olacaktır. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 584 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.