1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Standart Dışına Çıkmak
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Standart Dışına Çıkmak

A+A-

Her çocuk özel ve diğerlerinden farklıdır. Aynı yaş ve aynı çevrede büyüse, hatta aynı ailede yetişse bile, benzerlikler olabileceği gibi, mutlaka farklı yönleri de olabilecektir. Bu nedenle, her çocuk, her insan standart tanımlamaların, kalıpların içine sığamayacak kadar farklıdır.
Bu bilgiler ışığında, tv de, medyada, kitap ve dergilerde verilen bilgilerin, gelişimsel özelliklerin ve tavsiyelerin bizim çocuğumuzda bire bir gerçekleşeceği veya aynı durumun görülebileceğini ya da görülmeyebileceğini düşünmemiz çocuklarımızı tanımada engel teşkil edecektir. Çünkü dışarıdan, farklı çocuklarla alakalı derlenmiş bilgiler, bütün çocuklara genellenebilir ortak özellikler içerse de, bire bir çocuğumuzla alakalı doğru bilgileri yansıtacağını düşünmek doğru olmayacaktır.
Ebeveynlerin, eğitimcilerin, çocuklardaki gelişim dönemleri, fiziksel, zihinsel ve psiko-sosyal gelişim dönemlerine ilişkin bilgileri bilmesi muhakkak faydalı olacaktır. Çünkü varlıkların farklı yönleri olabileceği gibi, benzer yönleri de vardır, bir varlığı tanımak diğer varlığı tanımada kolaylık sağlayacağı gibi önyargıya da neden olmaktadır.
Fakat sadece kolaylık sağlayacaktır, kesin doğru bilgilere götürecektir diyemeyiz. Bu nedenle çocuklarımızı tanırken çocuk gelişimi, çocuk psikolojisi vb. konularda bilgi sahibi olsak da, her çocuğun özel ve farklı olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızı bahsedilen bilgiler ışığında tanımaya ve anlamaya çalışmalı, fakat onların farklı referans çerçeveleri olduğunu, farklı gelişimsel özelliklere sahip olduklarını, farklı aile ve farklı genetik özellikler taşıdıkları gerçeğini göz ardı etmeden yaklaşım sergilemeliyiz.
Anneler-babalar çocuklarının güçlü ve zayıf yönlerini de tanımalı ve ona göre yaklaşım sergilemelidirler. Çocuğun güçlü yönleri desteklenmeli, pekiştirilirken, zayıf yönlerine ilişkinde, çocuktan kapasitesinin üstünde beklentiler içine girip üzerinde baskı oluşmasına izin vermek çocuğu sınırlayacak ve strese neden olacaktır. Güçlü yönleri desteklenirken, zayıf yönlerinin de geliştirilmesi, iyi bir çizgiye ulaşması için çözüm arayışı gerekmektedir. En uygun çözüm arayışları çocuğun da kendi özelliklerine ilişkin farkındalık kazandığı, kendinin az çok güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin bilgi sahibi olması ve alınan karalara katılımının sağlanması ile mümkün olacaktır. Bu katılım, uygun bir dil ve üslupla sağlanmalıdır, gereken durumlarda profesyonel yardım da alınmalıdır. Çünkü kişisel gelişim ve değişimler için gereken süreci yönetecek ve yönlendirecek ehil insanlara ihtiyaç olmaktadır.
Bu çözümler, çocuk zorlanmadan, eksik yönleri doğrudan yüzüne vurulmadan, rencide edilmeden geliştirilmesine yönelik sosyal etkinlikler, eğitim programları şeklinde düzenlenmelidir. Sadece akademik başarı üzerine odaklanmış bir aile hayatı, çocukların gelişimini de olumsuz etkileyecek, telafisi güç gelişimsel görevlerde gecikmelere neden olacaktır. Bu nedenle gelişimine uygun gelişimsel görevleri gerçekleştirmesinde, bilgi ve becerileri kazanmasında destek olunmalı ve yüreklendirilmelidir. Sağlıcakla kalın.
 

Bu yazı toplam 218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.