Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu
Yazarın Tüm Yazıları >

Stk

A+A-
Nedir?
Sivil Toplum Kuruluşları
Ne iş yaparlar?
Tüzüklerinde ne varsa onlardan bir kısmını.
STK'ların gelecek vizyonu var mıdır?
Evet ama yeterli değil. Daha çok lokal hedefleri ve çalışmaları var.
Türkiye'yi gelecek yüzyıla taşıyacak ve İslam ümmetini kuşatacak bir gelecek tasavvurları var mı?
Maalesef hayır. Bu konuda alınması gereken çok mesafe var.
Osmanlı bir vakıf medeniyetiydi. Devlet ülkenin temel meselelerini çözerken toplumsal problemleri vakıf çalışmaları yöntemiyle çözmüştür. Hayatın her alanını kapsayan konularda vakıflar oluşturulmuş ve sorunlar çözülmüştür.
STK'lar bir iktidar alanı olarak görülmektedir. Bir STK'yı kuran veya büyük oranda maddi olarak destekleyen ebed müddet o kuruluşun başkanı oluyor. Gelecek vizyonu olsa da olmasa da.
Ülke problemleri nelerdir?
Bu problemlere çözüm önerileri var mıdır?
Sivil topluk kuruluşlarının birbiriyle ilişkileri nasıldır?
Aralarında dayanışma ve işbirliği var mıdır?
Ülke meselelerinde bir araya gelebiliyorlar mı?
Ülkenin tamamını kapsayan bir STK projemiz var mı?
Devletin Türkiye'nin genelinde bulunan STK'ların daha verimli ve daha koordineli çalışması için bir çalışması var mı?
Devlet ve STK'lar iki farklı yapı gibi ama mesele devletin daha ileriye gitmesi ve taşınması olunca birbirini daha ileriye taşımak için birlikte çalışmalar yapılabilir.
STK demek illa devletin aleyhine çalışma yapan kuruluşlar demek değildir. STK, devletin yetişemediği yerde  halkın da desteğiyle sosyal faaliyetleri yapabilen kuruluşlar demektir.
Çağımız hızla değişiyor. Ulaşım ve iletişim alanında meydana gelen baş döndürücü hız sonucu eski hal muhal ya yeni hal ya da izmihlal.
Şu andaki 40 yaş kuşağının çocukluğuyla şimdiki çocukluk arasında dağlar kadar fark var. Şimdiki çocukluk tamamen telefonun, internetin ve televizyonun kontrolü altında gelişiyor. Hele hele daha eski kuşakların şimdiki gençleri ve çocukları anlayabilmesi çok zor ya da mümkün değildir. O zaman bu kuşakların başında olduğu STK'lar bu yeni gelen gençliği ve problemlerini nasıl anlayacak? Tam olarak anlayamadıkları çağ ve problemlerine nasıl çözüm önerileri getirecek?
STK'lar hangi sosyal problemlerimize kalıcı çözümler üretebilmişlerdir?
Terör, uyuşturucu, alkol, trafik, fuhuş, sigara, yoksulluk, işçi hakları, vb. problemleri çözecek hangi projeler üretildi?
Müslümanların maddi imkanlarını bir araya getirerek oluşturdukları bu kuruluşlar kendilerine tevdi edilen bu emanetleri rantabl kullanabiliyorlar mı?
İnfakı israf etmeden en faydalı şekilde kullanıyorlar mı? Burası önemli bir nokta. Maddi imkanlarını Müslümanların faydasına en iyi nasıl olacaksa o doğrultuda kullanmaları gerekir. Bu konuda maksimum derecede dikkatli olmalarını bekliyoruz.
STK'ların sosyal ve ekonomik konulardaki problemlerin çözümünde çok önemli roller oynayacaklarını düşünüyorum. Sivrisinek avlamak değil bataklığı kurutmak STK'ların en önemli hedefi olmalıdır..
STK'ların, insanımıza balık vermek değil de balık tutmayı öğretmesi meselelerin çözümünü kolaylaştıracaktır.
Bunun tarihimizde örnekleri var. Amerika'yı yeniden keşfetmeyeceğiz. Ahilik teşkilatı ve Lonca teşkilatı bunun en güzel iki örneğidir. Bu alandaki yeni gelişmeleri de merkeze alarak bu ve benzer kurumlarımızı yeniden geliştirebiliriz.
Değişime uyum sağlamayan STK'ların bize bir gelecek sunmaları mümkün değildir. Bir yıl önce uyguladığınız bir proje bir yıl sonra sonuç vermeyebiliyor. O yüzden değişime hazır ve buna göre programlar üreten sivil toplum kuruluşlarımız olmalıdır ve bu duruma göre kendilerini şekillendirmeleri gerekir.
Özellikle gençlerin itikat, ibadet, muamelat ve ahlak konularındaki sorunlarını çözmede STK'lara büyük görev ve sorumluluk düşmektedir.
STK'larımızın bu görevin sorumluluğunda olması dileklerimle
Muhabbetlerimle

MURAT MENTEŞ'TEN GÜZEL SÖZLER

-
"Facebook" ilişkilerimizdeki tsunamilerin etkisini yatıştıran bir kızılay çadırı."

- “Kalbin kararları bir, bilemedin iki saniyede alınır.”

- İki kişinin birbirini aynı yoğunlukta sevmesi imkansız. Dolayısıyla aşkta acılar ve sevinçler hakkaniyetli paylaşılmaz. Aşk adil değildi.

- Dünya böyledir: Sinsiler zorbaları yüceltir, üçkağıtçılar hırsızlara cömert davranır, yalancılar sapıklar için duygusal şarkılar söyler. Buna karşılık çulsuzlar garibanları dolandırır,
dindarlar inançlıları lanetler, mazbutlar iffetlileri iğfal eder. Kötülük, kendini ilkesel ve pratik iyilikle ikame eder. İyilik ise sınayıcı ve bedel ödetici bir örüntü içinde kendi
ideallerini yakarak yol alır. Şeytan, kutsal kitaplardan alıntı yapmayı sever. Meleklerse daima görmezden gelinir.

- “Bir insan acıdan delirdiğinde, diğerleri onun acısını değil, deliliğini görürler."

- Çocuğunuz iyi bir yetişkin olsun istiyorsanız, onu sevindirmeye bakın.

- Bari kederlenmeyi öğren Ferruh! Keder, insanı erdemli kılar.

- Yanılgılarımızın çoğu, düşüneceğimiz yerde duygulanmak ve duygulanacağımız yerde düşünmekten doğar.
- Nefretin ne olduğu hakkında bir fikrin var mı Ferruh? Hayatında hiç sevgi olmayan insanlar nefret eder. Hem de her şeyden, herkesten.
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.