1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Stresle Baş Etmenin Yolları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Stresle Baş Etmenin Yolları

A+A-
Stres,  latince kökenli, İngilizce bir kelimedir.  Stres, insanlardaki fizyolojik ve psikolojik dengeyi bozan organizmanın verdiği tepkilerin ortak adıdır. Bugün okula hazırlanan öğrenci, onu okula hazırlayan anne, işe gidecek baba, politikacılar, öğretmenler ve özellikle güvenlik güçlerinin ve aslında herkesin az çok yaşadığı stresle, mücadele edip baş etmek ihtiyaç haline gelmiştir.

Sağlıklı bir yaşamın en önemli tehdit kaynağı olan stres, yaşam kalitemizi ciddi ölçüde düşüren ve bizi yoran bir problem haline gelmiştir. Bugün her türlü hastalığın ortak sebeplerinden birisi olarak gösterilmesi de bunun önemli bir delilidir.

Stres, vücutta oluşturduğu fizyolojik belirtilerin yanında genellikle endişe, engellenmişlik, korku, gerginlik, çatışma ve çaresizlik hissetme gibi psikolojik belirtilerin yoğun yaşandığı bir duygu durum halidir.
Bu semptomlar bireyin psikolojik iyilik halini olumsuz etkileyen, işine ve sosyal yaşamına uyum sağlamasını ve işine odaklanmasının önünde ciddi bir engel olup önemli kayıplara neden olmaktadır. Bugün hastalıkların bilinen sebeplerinin yanında psikolojik moral ve motivasyon düşüklüğünün hastalıklara davetiye çıkarmasının yanında, hastalığın iyileşme sürecini de zorlaştırmaktadır. Doktorlar, hastalarına veya hasta yakınlarına moral ve motivasyon konusunda ısrarla telkin ve tavsiyelerde bulunmalarının altında yatan da bu gerçektir.
İnsanlar bir olumsuzlukla karşılaştığında buna verdikleri tepki ve geliştirdikleri tutum önemlidir. Problem çözme becerisi gelişmiş, duygusal olduğu kadar aklını da kullanıp sorunları çözmeye çalışan, kendini ve duygularını ifade edip paylaşabilen, değiştiremeyeceği durumları  kabullenmeyi öğrenmiş kişiler stresle daha kolay baş edebilmektedirler. Bu kişiler daha sakin ve uyumlu özelliklerinin de katkısı ile olaylara ve sorunlara sağlıklı tepkiler vermektedirler.
Strese yenik düşen insanlar ise, her şeye yetişmeye çalışan, mükemmeliyetçi, duygusal ve değişikliklere zor uyum sağlayan, herkesle iyi geçinmeye çalışan, eleştiriye kapalı, sorunlarını ve duygularını ifade edip paylaşmakta güçlük yaşayan kişilerdir. Stres, sorunlarını içine atan, kimseyi üzmeyeyim derken kendini üzen, pişmanlık duygularını çok yaşayan kişilerin ortak sorunudur. Ayrıca eskiye göre hayatın hızlanmış olması, trafik, terör, teknolojik ve sosyal yaşamdaki (mesela bahçeli evler yerine apartmanlara sıkışmış olmak)değişiklikler de stres düzeyini artıran dışsal etkenlerdir.

Bunların yanında tamamen stressiz bir hayat çok da mümkün görünmemektedir. Çünkü mutlaka stresle karşı karşıya kalacağımıza göre uygun strateji ve tepkiler geliştirilmesi en uygun çözüm yolu olacaktır. Endişe ve gerginlik hissettiğimiz durumlarda sakin olmaya çalışmak, sabırlı olmak, el yüz yıkamak, bulunduğumuz yerden ayrılmak, küçük değişiklikler yapmak (işe gidilen yolu bazen değiştirmek) ve sorunu içimize atmak yerine konuşmayı denemek yararlı olabilir.

Bunların yanında sosyal yaşama ağırlık vermek, ailemizle zaman geçirmek, çocuklarla oyun oynamak, kitap okumak, konferans ya da seminerlere katılmak, akraba ziyareti yapmak, spor yapmak, tiyatro ya da sinemaya gitmek gibi faaliyetler insanlar için stresle başa çıkmada önemli yardımı olacak faaliyetlerdir. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 346 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.