1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “SU SAVAŞLARI ÇIKABİLİR”
“SU SAVAŞLARI ÇIKABİLİR”

“SU SAVAŞLARI ÇIKABİLİR”

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, “Su Güvenliği, Türkiye’nin Su Potansiyeli ve İklim Değişikliğinin Etkileri” konuşuldu.

A+A-

Programa konuşmacı olarak NEÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın katıldı. Meseleye “su güvenliği, su kıtlığı, iklim değişimi, MENA su kullanımı, Türkiye ve Konya’nın su potansiyeli ile iklim değişikliklerinin su kaynaklarına etkisi” başlıkları altında bakan Prof. Dr. M. Emin Aydın, “İklim değişikliği sebebiyle, özellikle 2050 yılından sonra altı santigrat dereceye kadar sıcaklık artışı olabileceği tahmin edilmektedir. Konya havzasında 2050 yılından sonra yağışlarda %18’e varan azalma olacağı tahmin edilmektedir” dedi. Su ve kuraklık yönetim sisteminin kurulmasını ve iyi bir şekilde yönetilmesi gerektiğini de ifade eden Aydın, şu görüş ve ifadelere yer verdi:  “Ne Türkiye’nin ne de Konya’nın su yönünden zengin olmadığını belirten Aydın, Türkiye’nin yıllık ortalama su potansiyelinin 234 milyar m3 olduğunu ve kullanılabilir su miktarının da 112 milyar m3 olduğunu ifade ederek “Türkiye’de kişi başına yıllık su miktarı 1300 m3 olduğunda su stresi aday ülkedir. Nüfusumuz 100 milyon olduğunda ise, kişi başına su miktarı 1100 m3 olursa su stresi altında ülke oluyoruz” dedi. 

SU SAVAŞLARI ORTADOĞU’DA ÇIKABİLİR
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sunumlu sohbetinde, “Su güvenliği ve suyun paylaşımıyla ilgili gelecekte üçüncü dünya savaşı çıkabilir mi?” sorusunun da cevaplandıran Aydın, “Suyla ilgili savaş çıkabilir. Sınırı aşan sularla ilgili problemler biraz siyasi ve politik sonuçları olan bir husus. Sınırı aşan sularla ilgili ülkeler veya bölgeler arası çatışmaların kaydedildiği, savaş seviyesinde olmasa bile anlaşmazlık seviyesinde çok sık karşılaşılan bir konu. Bu işe sert bir şekilde en çok maruz kalan ülke ise Mısır. Çünkü Nil 10 ülke tarafından paylaşılıyor. İsrail, menba tarafındaki ülkelere gidip “bu su sizin, baraj yapmanız lazım, bunun için size kredi verelim” diye onları zorlarken hem para kazanmak hem de bir taşla birkaç kuş vurmak gibi… Ortadoğu’da suyla ilgili savaşın çıkması mümkün.” dedi.  M. NURİ KEKLİK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.