1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Su Tahsis Planı hazırlandı
Su Tahsis Planı hazırlandı

Su Tahsis Planı hazırlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Konya Havzasında Sektörel Su Tahsis Planının Hazırlanması Projesi’ düzenlendi.

A+A-

Türkiye ilk olarak Seyhan Havzası’nda hazırlanan havza esaslı sektörel su tahsis planı çalışmaları Konya Kapalı Havzasında sürdürülüyor. Projenin mevcut durum analizi raporu tamamlanmış durumda. Tahsis planında havzanın ne kadar kullanılabilir suya sahip olduğu, havzada içme kullanma suyu, çevresel akış, tarım, sanayi ve enerji başta olmak üzere sektörlerdeki zamansal ve mekânsal değişimler, sosyal ve ekonomik analizler ve havzanın kurak dönemleri dikkate alınarak her bir sektör için tahsis miktarları belirleniyor.

PLANLAMALAR YAPILIYOR

Paşapark Selçuklu Otel’de düzenlenen programda konuşan Su Yönetimi Genel Müdürü Dr. Yakup Karaaslan, bakanlık olarak miktar kadar kaliteliyi de esas alan havza bazında planlamaya dayanan su kaynaklarını yürüttüklerini söyledi. 2011 yılında Orman Su İşleri Bakanlığı’nın kurulduğunu ifade eden Karaaslan, “Bakanlık kurulduktan sonra 1954 yılından beri hizmet eden Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzün yanında, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünü kurarak su kaynaklarında çatışmanın önlenmesini, koordinasyonun sağlanması ve havza bazında planlanmayı yapmakla alakalı görevleri Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne yükledik. Yaklaşık 91 yıldır yürürlükte olan Su Kanununu yeniliyoruz. Su Kanununda su kaynakları için kapsamlı koruma sistemi getiriyoruz. Çok başlılığının önüne geçilmesini sağlıyoruz, suyun havza bazında yönetilmesini sağlıyoruz ve en önemlisi de burada konu olan suyun sektörel ihtiyaçlara göre havza bazında tahsisinin planlanmasını perçinliyoruz. Su kanununda öncelikle içme ve kullanma suyu daha sonra tarımsal kullanımını enerji kullanımını, madencilik, turizmcilik bütün kullanımları önceliğe göre perçinliyoruz. İnşallah Su Kanununu en yakın zamanda hayata geçiririz.” dedi.

img_0032.jpgimg_0052.jpg

SU KAYNAKLARI BAKIMINDAN ŞANSIZZIZ

Ardından konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, insan hayatında yaşamak için gerekli olan ikinci sırada suyun olduğunu vurguladı. Konya’nın olarak su kaynakları bakımından şanssız bir il olduğuna dikkati çeken Akgün, kaynakların çok yeterli olmadığını belirtti. Akgün, “Kaynakların yeterli olmaması ile birlikte suyu nasıl kullanacağımızı da tam bildiğimiz söylenemez. Su zaten kıt bir kaynak bide bunu doğru şekilde, doğru üründe ve yeteri kadar kullanmazsanız problemler daha farklı bir noktaya doğru gidiyor. Tabi yağmur bizim elimizde olan bir şey değil. Orman Su İşleri Bakanlığımızın şu anda hazırlatmış olduğu ve yaklaşık 650 günlük süreli 2018 Temmuz ayında bitecek bir proje var. İşte bu sektörlere su tahsisleriyle ilgili bir proje. Tarım, sanayi, turizm, enerji, madencilik hepsi su ile birebir ilgili sektörler. İşte bunlardan hangisi ne kadar kullanacak bu plan bunun ayrıntılarını ortaya koyacak. “ şeklinde konuştu. Program soru cevabın ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.