1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Su taşıyacağımıza 'mısır ekmeyelim'
Su taşıyacağımıza 'mısır ekmeyelim'

Su taşıyacağımıza 'mısır ekmeyelim'

Konya Ovası’na Fırat’tan bile su getirmek için proje üretildiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fetullah Arık, su taşımak yerine su ihtiyacı az olan ürünler yetiştirilmesi gerektiğini söyledi

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Çok yakın bir zamanda su krizlerinin çıkacağını söyleyen Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fetullah Arık, nüfusun giderek arttığını ve buna rağmen kontrolsüz su kullanıldığı için önlemler alınması gerektiğini belirtti. Konya’da özellikle tarımda kullanılan su konusunda önlem alınmasının gerekliliğinden bahseden Arık, “Havzadaki suyu sürekli düşürüyoruz. Oturup üzerine ciddi şekilde konuşmak lazım. Suyu taşıyana kadar iklim koşullarına uygun ürünleri taşıyalım.” dedi.

SULAMA KONTROL ALTINA ALINMALI

Konya’da ilk olarak çok su tüketen bitki ve sulama yönteminin önemine dikkati çeken Fetullah Arık, özellikle tarımsal sulamanın kontrol altına alınması gerektiğini dile getirdi. Bazı yerlerde açık kanallarda dolu dolu su kullanıldığını, sulama yöntemlerinde damlama ve yağmurlama gibi sistemlere geçilmesinin önemine değinen Arık, “10 yıl önce mısır olmayan Konya, şu an neredeyse Türkiye’nin en fazla mısır üreten şehri haline geldi. Havza içerisinde 7-8 tane şeker pancarına dayalı fabrika var. Konya ilinde 4-5 tane var. Bu kadar fabrika varken insanlar şeker pancarı üretimini bırakmayacaktır. Yer altı suyumuz bunca yağışa rağmen düşüyor ve düşmeye de devam ediyor.” ifadelerin kullandı.

TARIMSAL TEŞVİKLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Arık, tarımsal sulamanın kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Açılan sondajların da denetim altına alınması gerektiğini söyleyen, Arık sözlerini şu şekilde sürdürdü: “DSİ’nin resmi verilerine göre 80 bin civarı kaçak kuyu, 31 civarında resmi kuyu var. Bizim gözlemlediğimiz ise DSİ’nin kayıt altına almadığı, kıyıda köşede kalmış en az 130-140 bin kuyu var. Her bir kuyu, bir kere bir metre küp su çıkarsa 130 bin metre küp demektir. Bunca işleme rağmen havzada suyu kontrol almamız lazım. Bütün kuyulara ölçüm sistemi takıp ne tüketiyor bilmemiz lazım. Cebimizden gidiyor ama ne harcadığımızı bilmiyoruz. Çok su tüketen bitkilerle ilgili olarak tarımsal teşvikler gözden geçirilmeli ve havza bazında teşvikler olmalı. Havzada ekilmesi gerekilen ürünler bakanlık tarafından belirlenmeli sadece o ürünlere teşvik verilmeli. Sulama yöntemi geleneksel sulama yöntemlerini bırakıp, kapalı sisteme doğru damlama, yağmurlamaya özendiren sistemlere doğru gidilmeli.”

SU SÜREKLİ AZALIYOR

Fetullah Arık, yağan yağışın suya dönüşen kısmının 800 milyon metre küp olduğunu ama havzada kullanılan suyun ise yıllık 4 milyar metre küp olduğuna dikkati çekti. Arık, “Dışarıdan sular geliyor, Yukarı Göksu havzasından Konya Ovasına su akıtmaya çalışılan Mavi Tünel projesiyle gelen suyun hepsi 405 milyon metre küp yıllık. Yıllık 4 milyar metre küp kullanıyoruz, 400 milyon metre küp dışarıdan ilave geliyor, onda biri. Havzada sulanamayan yaklaşık olarak 3 milyon hektarlık arazi var bunun sadece 1 milyon hektarını sulayabiliyoruz. Toplamda 12 milyar metreküp suya ihtiyacımız var. Bütün imkanlarımızı kullanıyoruz yer altı, yer üstü dışarıdan gelen sular vs. 4 buçuk milyar metre küp. Yani 3 te 1 ini anca karşılayabiliyoruz. Onu kullandığımız zaman havzadaki suyu sürekli düşürüyoruz. Oturup bunu ciddi bir şekilde düşünmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

MISIR YETİŞTİRMESEK DE OLUR

Nüfusun giderek arttığını ve geçen seneki röportajlarında bin 600 metre küp derken bugün bin 400 metre küp dediğini ifade eden artık bunun bir miras değil gelecek nesillere bırakılacak bir emanet olduğunu dile getirdi. Çiftçilerin suya ihtiyacı olduğunu, gıda güvenliği için tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesi gerektiğini  belirten Arık, çözüm önerileri sundu. Arık, “Bu havza da mısır yetiştirmesek de olur daha bol suyu olan havzalar var. Suyu taşıyana kadar ürünü taşıyalım. Suyu havzadan havzaya aktaracağız diye bir sürü projeler, barajlar yapıyoruz. Fırat’tan buraya su gelsin diye projeler düşünülüyor. Bunun yerine ürünü uygun olduğu iklime taşımak daha doğru.”diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum