1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Sultan Abdülaziz Han
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Sultan Abdülaziz Han

A+A-

Osmanlı padişahlarının otuz ikincisi ve İslam halifelerinin doksan yedincisidir. Sultan ikinci Mahmud’un ikinci oğludur. Annesi büyük hayır ve hasenatlar sahibi Pertevniyal Sultan’dır. 25 Haziran 1861 yılında tahta geçti. 4 Haziran 1876 Şehit edildi.

Zeki ve hamleli bir padişahdı. İslam’ın düşmanları, batı ile aramızda husule gelen mesafenin vebalini, muazzez İslam’a yüklemek için sinsi bir propaganda faaliyetine girişmiş bulunuyorlardı zamanında.
Hâlbuki Avrupa’daki terakki, Hıristiyanlığın veya ona dayanan usul, erkân ve kültürün mahsulü değildi.

Bunların arkasından gelen Sultan Abdulaziz ise, cesur, hamleli, fikren ve ruhen sağlam bir padişah olarak halkın ruhunda birikmiş olan melali (hüznü), kısa zamanda surura çevirmiş, eski futuhat devirlerinin avdet edeceği ümidlerinin belirmesine sebep olmustu.
Sultan Abdulaziz, bu cinayet derecesinde vahim olan hareketi, devrinin büyük alimi olan Ahmed Cevdet Paşa ile el ele vererek İslam hukukundan yapılmış bir medeni kanun demek olan Mecelle-yi Ahkam-i Adliyye’yi kısaca "Mecelle" denilen büyük kanun metnini ortaya çıkararak önlemiştir. dedesi Yavuz Sultan Selim Han gibi olmaya çalışıyordu.

Bir Fermanında söyle diyordu:
"Devletin maddi gücünün artırılması ve halkın hayat seviyesinin yükseltilmesinden başka maksadımız yoktur. Devlet malının telef edilmemesi ve israfdan korunması şarttır. Muslim ve gayr-i muslim ayırd etmeksizin memleketimizde yaşayan herkes, dinimizin emirleri çerçevesinde adaletle yönetilecek ve hepsi adalet önünde eşit muamele görecektir.
Yüce devletimizin istiklalinin devam etmesi ve halkın refah içinde yaşaması, en büyük gayemizdir. Cenaı Hakk, Peyygamber -Sallallahu Aleyhi ve Sellem- hurmetine cümlemizi muvaffak eylesin!"
Muntazaman namaz kılar ve çok çok Kur’an-ı Kerim okurdu. Caniyane bir surette katledildiği zaman odasındaki küçük masanın üzerinde "Sure-i Yusuf" açık olduğu halde bir Kur’anı Kerim bulunmuştu. O’nun mubarek kanlarının bulaştığı bu Kur’anı Kerim, el’an Topkapı Sarayı’nda muhafaza edilmektedir.
Birgün hasta yatağında baygın ve sararmış bir vaziyette yatarken Sultan Abdulaziz’e:
"Medine-i Munevvere mucavirlerinden bir dilekçe var!" denildiginde yaverlerine:
"–Derhal beni ayağa kaldırınız! Harameyn’den gelen talebleri ayakta dinleyeyim! Allah Rasulü’ne komşu olanların talebleri, böyle ayak uzatılarak edebe muğayir bir şekilde dinlenmez!.."diyerek Medine’ye ve Hazreti Peygamber’e olan muhabbetini güzel bir surette izhar etmiştir.
Her Medine-i Munevvere postasi geldiğinde abdest tazeler, mektupları «Bunlarda Medine-i Munevvere’nin tozu var!» diye öpüp alnına götürür, ondan sonra başkatibe uzatır ve «Aç, oku!» derdi.
Eyâletlerin yanı sıra Abdülaziz Batı Avrupa'da ziyaretler yapan ilk ve tek padişahtır.
Hükümdarlığında,Ülke genelinde yeni vilâyetler ilân edildi ve İstanbul Üniversitesi tekrar düzenlenmiş ve Sirkeci Garı'nın temelleri Abdülaziz döneminde atılmıştır.
Yeni asker üniformaları hazırlandı. İlk kez posta pulu kullanıldı.
Sahillere deniz fenerleri inşâ edildi. Osmanlı Bankası açıldı.
Bugünkü Sayıştay ve Danıştay seviyesinde kurumlar oluşturuldu.
Lise ve sanayi okulları açıldı. Orman madencilik ve tıp okulları açıldı.
İtfaiye teşkilâtı kuruldu.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.