1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sunat Selçukyaya Konuk Oldu
Sunat Selçukyaya Konuk Oldu

Sunat Selçukyaya Konuk Oldu

Selçukya Kültür Sanat Derneği tarafından her hafta düzenlenen Selçukya Sohbetlerinde Eğitimci Yazar Erol Sunat tarafından Kadim Konya Kültürü anlatıldı.

A+A-

Program Koordinatörü Devriş Ahmet Şahin yapmış olduğu açılış konuşmasında ; Konya'nın kadim bir başkent olması münasebeti ile kadim bir kültüre sahip olduğunu,Selçuklu medeniyetinin en önemli eserlerinin Konya'da bulunduğunu ifade etti.
Eğitimci Yazar Erol Sunat ise yapmış olduğu sunumda ; Her şehrin bir ruhu olduğunu, bu ruhu yaşatmanın, şehri yaşatmak olduğunu anlamak, anlatmak, anlatılmasına vesile olmak güzel şey.Şehir bazen, kendi içinden, kendi bağrından çıkardığı evlatlarıyla, bazen şehrin başına getirilen yöneticilerle kendini hatırlatır. Konya kadim bir şehir, Kadim bir medeniyetin göz bebeği.Kılıçaslanlar şehri.Başta Mevlana olmak üzere, gönül sultanlarının postlarını serdiği, ulu sultanların otağlarını kurduğu şehir.Anadolu başkentlerinin en gösterişlisi, en çok tanınanı, üzerinde en fazla konuşulanı. Selçuklu Sultanlarıyla, mana sultanlarının yan yana yattıkları, “Sultanlar Şehri” diye marka yapamadık.
Peygamber makamlarının bulunduğu Şanlıurfa peygamberler şehri olarak anılıyor lakin sayısız evliya ve 8 enbiyanın meftun bulunduğu şehrimizi bir türlü Peygamberler şehri diye marka yapamadık,Çatalhöyük'ü,Klistra'yı Alaaddin Tepesini ve bir çok önemli eseri ile her sokağı tarih kokan,Hoşgörünün Başkentini,Mevlana Şehrini,Selçukya Payitahtını bir Turizm başkenti bir turizm şehri yapamadık.
Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av.Fatma Şeref Polat ise veciz sunumundan dolayı Eğitimci Yazar Erol Sunat'a teşekkür ederek  Konya üzerine seçkin yazılarının yer aldığı Kınnesreyn Kitabını hediye etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.