1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Süne için biyolojik savaş
Süne için biyolojik savaş

Süne için biyolojik savaş

Laboratuvar ortamında hazırlanan parazitoitler süne yumurtalarına yerleşerek zararlı böceklerin çoğalmasını engelliyor. Biyolojik yollarla sürdürülen süne mücadelesi başarılı sonuçlar doğurdu.

A+A-

İlyas Şen

Konyalı çiftçilerin ana geçim kaynağı hububat yaklaşık 10 milyon dekar alanda yapılıyor. Süne tarafından yapılan emgi ise, hububatın verimini ve kalitesini etkiliyor. Konya’da süne mücadele çalışmaları 2 kontrolör ekibiyle birlikte 44 ekip ve yaklaşık 155 teknik personel ile yapılıyor. Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, dağlarda kış mevsiminde çalıların altında uyuyan süneleri toplayarak parazitoit yumurtaları ile biyolojik yollarla mücadele ediyor. Edinilen bilgiye göre Konya’nın büyük bir kısmında süne bulunmadığı için çevre illerden toplanarak Konya’ya getiriliyor. Laboratuvar ortamında buğday kökleriyle beslenen parazitoitler özenle kağıtlara yapıştırılıyor. Doğaya bırakılan parazitoitler zararlı sünelerin yumurtalarına yerleşiyor. Bu şekilde zararlı sünelerin çoğalması engellenmiş oluyor. ancak akıllı bir böcek olan parazitoitler süne yumurtalarından bir veya iki tanesine yumurta bırakmıyor. Bu sayede sünelerin tekrar üremesini sağlayarak seneye parazitoitlerin neslinin devamı sağlanıyor. 

30 MİLYON FAYDALI BÖCEK DOĞAYA BIRAKILDI

Ülkesel Süne Projesi kapsamında 2007’de süne yumurta parazitoiti üretimi başladı. Edinilen bilgilere göre 2007-2017 yılları arasında kışlıklardan yaklaşık 800 bin süne toplanarak parazitoit üretiminde kullanıldı. Bugüne kadar Konya’da 30 milyonun üzerinde faydalı böceğin doğaya bırakıldığı öğrenildi. Konya’da süne ile mücadele başarılı bir şekilde yürütülürken 2007’de yüzde 20’lerde olan yumurta parazitlenme oranı yüzde 40’lara kadar yükseldi. Bunun yanı sıra 2003’te başlayan uçak ile mücadeleden çeşitli aletlerle karadan mücadeleye geçildikten sonra ilaçlama sahası milyon dekarlardan 100 bin dekarlara düştü. Süne emgi oranının yüzde 3.5’in üzerinde olması halinde buğday ekmeklik vasfını kaybediyor. Yüzde 20’lerin üzerinde olması halinde ise yemlik sınıfından da çıkıyor. Bunun önüne geçmek için yapılan çalışmalar sonucunda emgi ortalaması yüzde 3’lerden yüzde 1’lerin altına düştü.
sune-(2).jpgsune-(1).jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.