1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sünnet olacak çocuklara korkutucu şaka yapmayın
Sünnet olacak çocuklara korkutucu şaka yapmayın

Sünnet olacak çocuklara korkutucu şaka yapmayın

Çocuk ve Ergen Uzman Psikoloğu F. Işıl Yenikaynak, sünnet olacak çocukların sünnet öncesinde şaka yapılarak korkutulmasının doğru olmadığını söyledi. 

A+A-

Medicana Konya Hastanesi Çocuk ve Ergen Uzman Psikoloğu F. Işıl Yenikaynak, erkek çocuklarda sünnet korkusunun genelde çok sık karşılaştıkları bir durum olduğunu dile getirdi. Uzman psikolog Yenikaynak, "Bizler hem ruhsal açıdan hem tıbbi açıdan, hekim organik olarak bir sıkıntı görmediği sürece 3 ile 6 yaş arasında sünnet operasyonunu uygun bulmuyoruz.

Çünkü bu dönemde Freud’un Psiko-Analitik Gelişim Kuramına göre çocuklar 3-6 yaş arasında erkek çocuklarında hadım edilme korkusunu sıklıkla görüyoruz. Bu nedenle 2 yaşına kadar ki süreçte özellikle yapılan bazı araştırmalar ilk 2 haftaya kadar yapılan sünnetin daha etkin olduğunu söylüyor. Ancak bunun da ağrı eşiğiyle ilgili önceden bebeklerin yeni doğduğu zaman ağrı hissetmediklerine yönelik bir kanı vardı ancak son yapılan araştırmalarda bunun geçerli olmadığını, fakat çocuğun farkındalık düzeyinin düşük olduğu için ilk 2 haftada yapılmasının daha uygun olabileceğine yönelik yine çalışmalarımız var.

Onun dışında 6 yaş ile 10 yaş arasındaki süreçte de yine sünnet uygun görülüyor. Çünkü 10 yaşını geçtikten sonra da çocuklar ergenlik dönemine girdiği için yine sünnet operasyonu doğru olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle 3-6 yaş arası uygun değil, 6-10 yaş arası ya da 3 yaştan önce özellikle 0-2 yaş arasında organik bir sebep yoksa sünnetin yapılması daha doğru oluyor.” dedi.

“Doğru bilgilendirmek çok önemli”

Uzman psikolog Yenikaynak, sünnet olacak çocuklara ailenin yaklaşımının oldukça önemli olduğunu söyleyerek, “Korkutucu ya da bununla ilgili herhangi bir şaka yapılmasını çok doğru bulmuyoruz, tasdiklemiyoruz. Halk arasında bilinen şey çok acıtıyor gibi tamamen kesileceğine yönelik çocuklara yönelik bir korkuları olabiliyor.

Doğru bilgilendirmek çok önemli. Hiç acımayacak demek de doğru değil, hafif bir acı hissedeceklerini ama zaten oranın uyuşturulacağını çocuğun yaşına göre ve algı seviyesine göre söylemek daha doğru.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.