1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Sünneti Terk Ve Ondan Yüz Çevirmek
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Sünneti Terk Ve Ondan Yüz Çevirmek

A+A-

Hadimi k.s. fahrikainatımızın sünneti mübarekelerinden yüz çevirenlerin akıbetinin vehametini hadisi şerifle delillendiriyor. Ve Aişe r.a. validemizdende misaller vererek mevzumuzun ehemmiyetine dikkat çekerek nakillerine şöyle devam ediyor:
Enes (r.a.) dan rivayetle Rasülullah (s.a.v.) buyurdu ki: “Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir”. Yani hevasına uyar, nefsine meyleder, batılı tercih eder, fani dünyanın lezzetlerini, bakı âlemin lezzetlerine üstün tutar, yani fani lezzetlere aciliyyet tanır, baki lezzetleri tehir ederse, söz ve fili sünnetleri terk ve sünneti yolundan yüz çevirirse, benim milletimden, benim ümmeti kamilemden, benim dinimden değildir. Yahut benden şefaat beklemesin.
Diğer bir hadisi ş.de ise: “Kim bir kavmi severse onlarla birlikte haşrolunacaktır” buyurulmuştur. (b.s.117)

KİMLERE LANET OLUNACAK
Hz.Aişe validemizden: Rasülullah s.a.v. buyurdular ki; Altı zümreye lanet olunur. Ve Allah lanet eder.
1.Kuran da ziyade eden.(Olmayan, nazım, hata keyfiyet ve edasında bilerek ziyadelik yapan). 2. Hz. Allahın kaza ve kaderini yalanlayan.
3. Dil uzatan. Setm (sövmek) ve şetm ederek, batılla meşgul olan ve gururluluk yapan. Ümmetime ilimle, dinle, salahla, bedenen helalla, san’atıyla hüsnü ahlakıyle, yani Allahın aziz kıldığı kimseyi zelil ve Hz. Allahın cehaletle, fıskla, fesatla, sui ahlakla vs. zelil kıldığını aziz etmek için meşgul ve mütesellat olan kimseye lanet eder.
4. Allah Tealanın haram kıldığını helal kabul ve helal göstermek isteyenlere. 5. Allah Tealanın haram kıldığı şeyi, benim siretim, ehlimden helal gören ve neslimden olanlar helal addettiler diyenlere. 6. Ve Sünnetimi terk eden içindir.
Menavi dedi ki: bu terki, külliyyen sünneti terk veya bazısını istihfaf (hafif küçük görmek) ile terk edenlerdir. Veyahut azı o sünnetle cem etmekle terk edenler murat edilmiştir, diyor. Evet, hiç kimsenin hiç kimseye karşı hududu aşmaya hakkı yok olduğunu bilmelidir.

RASÜLULLAH EFENDİMİZE MUHABBETİN ŞEKLİ!
Enes r.a.dan rivayetle: Rasülullah Efendimize teslimiyet ve muhabbet, kamil mümin olmayı kazandırır. Şu hadişi nebevi bunun delilidir. “Rasülullah (s.a.v.) buyurdular ki, Sizden hiç biriniz, baba ve annesinden ve bütün insanlardan beni daha çok sevmedikçe mü’mini kâmil olamaz”.
Fethi Bari den nakil de ise: İmanı sahih olmaz, diye nakledildi. MUHABBET: Cevamii Kelim’den hadisi ş.de muhabbeti üç sınıfa ayırıyor.
1-Muhabbeti icla. Baba, anne ve Ulemaya muhabbet. 2-Muhabbeti rahmet ve işfak yani şefkat: Çocuklara ve müşkil durumda olanlara muhabbet. Buna bütün insanların dâhil olduğu söylenir. 3-Nebi’ye muhabbet. Tercih edilen budur.

66 BİD’AT NEDİR
İslam coğrafyasında fesat mihrakları boş durmamış. İbadet va taata tealluk eden hususlarda Müslümanlar arasında bozuk fikirler üretmişler ve Müslümanların nezih itikatlarını bozmaya yönelik birçok faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bunlardan en önemlisi Bid’adlerdir. Buna binaen Hz. Hadimi Bid’adler üzerinde çok ciddi bilgiler akdarmakta bizlere, şöyle ki:
Bid’ad, itikaden, amelen ve filen sünnete muhalif olan, dine sonradan ihdas edilen şeylerdir der.
Haşiyesin de Musannıf r.a. Bid’atın nevilerini (çeşitlerini) şöyle nakletmektedir: Ücretle Kur’anı Kerim okumak. Ölü evinin yemek vermesi (cenaze olduğundan itibaren üç gün içerisinde diye tarif edilir). Tadili erkânı namaz da terk ve namazı süratli kılmak. İmamdan öne geçmek. Safları düzeltmemek. Teğanni ve Kuran da lahn, raks ve çalgılı ilahi ve ezkar (zikirlerde) da iztırap (Deprenmek), hutbe de salevat getirtmek ve âmin dedirtmek çalgılı yemek vermek.
Hz. Aişe validemiz‘den rivayetle: Rasülullah (s.a.v.) buyurdu ki: Kim bizim emrimizde olmayan bir şeyi ihdas ederse o merdud’dur.” yani sevap vs. niyetiylede olsa reddolunur. Yine Aişe validemizden r.a. dan rivayetle:
Rasülullah s.a.v. ”Kendisinde bizim emrimiz olmayan bir amelle kim amel ederse o reddolunmuşdur”buyurmuştur.
Bid’ad fiili kalbe kasvet yapar. Ve bid’ad sahibini münkiratı irtikâp etmeye cesaret verir. Ve denildi ki: Bid’at sebebiyle sünnet zayi olur. Mesela gafletle geçirilen namaz, huzu ve huşusuz namaz ve ticaret esnasında kalp fikrini (tefekkürü) terk etmek. Yani kalbi düşünceyi ticarete bırakmak.
Nur s.ayet 37 de “Nice erkekler vardır ki, onları ticaretleri ve alış verişleri Allahı zikirden namaz kılmaktan alakoyamaz” buyurulduğu gibi.
Huzeyfe r.a.dan İbni Mace de hadisi ş.de: “Rasülullah Efendimiz s.a.v., sahibi bid’atın Cenabı Allah orucunu, haccını, umresini, cihadını, tevbesini, adaletini kabul etmez. Ve kılın hamurdan çıktığı gibi İslamdan çıkar” buyurdu. Yani bid’ad sahibinin orucu ve haccı farz olsun nafile olsun kabul olmaz.
Velhasıl; Bid’ad sahibi, bid’ata devam ettiği müddetce taatından hiçbir amel kabul olmaz. Öyle ise aşağıdaki hadisi şeriflere bir gözatalım!
Rasülullah s.a.v. “Sizin üzerinize benim ve Hulefa’i Raşidin’in sünnetleri vardır” buyurmuştur. Ve yine: Eshabım yıldızlar gibidir. Onların hangisine uyarsanız hidayet bulursunuz” buyurmaktadır. Onların gösterdiği yoldan giden bid’adlere sapmaz.
İzah: Bid’atler ibadettedir. İtikadi olsun ameli olsun. Giyimde değil. Mesela: İslamda örtünme ve avret mahallini setr etme (örtmek) vardır. Adabına uyarak her sene değişiklik yapmak, değişik şeyler icad ve imal etmek bid’ad değildir. Yani sanaatta yenilik bid’ad değildir.
Minare: Mesela Minare bid’ad değildir. Bunda maksad namaz vaktinin ilamına yardımcı olacağındandır.

HAKİKAT
Hakikat, Ehlullah’ın din de Rububiyyeti müşahede ile hakikatını iltizamda tevhid ve irfan denizinde istiğrak ve istiab’a sünneti nebeviyyenin inceliklerine ihtimam göstermektir. (b.s.152) (b.s.122)

RASÜLULLAH RÜYADA GÖRÜLÜRMÜ?
Rasülullah s.a.v Efendimiz: Kim beni rü’yasında görürse yakında yakaza (uyanıklık halinde) halinde görür” buyurmuştur. Bu hadisi şerif, görülebileceğine delildir. (Kadı Menavi). (b.s.153) (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.