1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Sünnetlere Filen İtikaden Ve Amelen Sarılmak
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Sünnetlere Filen İtikaden Ve Amelen Sarılmak

A+A-

Muhammed Hadimi, iz’an sahibi olmanın lazım geldiğini beyan ederken, ümmetin fesada gittiği zaman sünnete sarılanların şehit olacaklarından beyanla mevzuyu şöyle devam ettiriyor:
Cabir r.a.dan rivayet edilen bir hadisi şerif de: “Rasülullah s.a.v. Hutbeye başladığında, gözleri Ahkamı ilahiyeyi tebliğ de konuşurken gözleri şiddetle kızardı. Etrafındakilere duyurmak için sesini yükseltti. Allahın men ettiklerine hılaf hareket edenlere şiddetli gazaplandı, düşman, sabah akşam size baskın verecek diyen komutan gibi. Sanki o emre mugayir olanları kastederek azım bir orduya sesleniyor, onları tenzir ediyordu.
Siz düşmana yetişerek sabahladınız. Ve akşam vakti geldi” Bununla kıyametin yakın olduğunu söylüyordu sanki. Ve diyordu ki; Ben ve kıyamet gününün arası (şiddetli yakınlık) sebabe (şehadet) ve vusta (Orta) parmaklarını bir araya getirerek bu kadardır diyordu. Sonra kelamın en güzeli hayırlısı kitabullahtır. En hayırlı yol Muhammed a.s.mın yoludur. En şerli yapılan işler, sonradan dine sokulan şeylerdir (Rasülullahdan sonra).
Zira ibadette her muhaddesat bi’attır.(Rasülüllah Efendimiz ve Sahabe-i kiramın sünnetlerinin dışında dine sonradan sokulan veya sokulmaya çalışılan şeylerdir bi’atler. Müctehid İmamlarımızın deliller üzerinde ictihad ederek çıkardıkları hükümleri bunlarla karıştırmamak lazımdır. Onlar bid’ad değil İCTİHAD’dır. Ve her bid’at dalalettir” buyurmuştur. İz’an sahipleri için bu hadisi şerif de ciddi manalar vardır.
Ebu Said r.a. dan rivayete göre (bu zat 1170 hadis ş.rivayet etmiştir). Bunlardan biri: “Rasülullah s.a.v. Kim halal yer, sünnetle amel ederse ve insanların (fasık, zimmî vs.) onun fikri şerlerinden mesela: Zulüm, eza ve karıştırıcılık gibi) şeylerden emin olursa o kimse cennete girer.
Eshab: Ya Rasülellah, senin ümmetin içerisinde bunlardan bu gün çokmu? Buyurdular ki: “Yakında benden sonraki kavmin içerisinde olur”.
Dikkat çeken husus! Rasülullah s.a.v.in: Benden sonra demedi de, benden sonraki kavmin içerisinde o kimselerin az olacağını ifade etmiş olmasıdır.
İbni Abbas r.a.dan rivayet edilen H.Ş.de: “Ümmetim fesada gittiği zamanda, kim benim sünnetime, itikaden, amelen ve filen sarılır onu hıfz ederse (korursa) yani ona devam ederse, Allah yolunda öldürülmüş, dinin izzeti için, İlayı Kelimetüllah için şehit olmuş yüz şehit sevabı ecri vardır”. Bundan dolayı nefisle cihad, en büyük cihaddır” diye varid olmuştur.
BEYT
Halkın öldürdüğünün diyeti bin dinardır.
Hakkın maktulünün (hak yolunda ölenin) diyeti gaffar olan Allahı görmektir.
Hz.Cüneyd: Halktan kurtuluşa giden bütün yollar Muhammed Mustafa s.a.v.in peşinden giden yola bağlıdır” buyurmuştur.
Yine İbni Kıvam anlatıyor: Ben şeyhimden validemi ziyaret için izin aldım. İzin verdiler. Ve bana dedi ki: Evladım, sen yakında acaib bir şeyler göreceksin. Sana bir gece yakında acaib bir şey hadiseler haber verilir dedi. Bekle ve feryat etme dedi.
Akıbinden çıktım, hemen Semadan bir ses işittim. Sema da müteselsil (zincirleme) nurlar var. Arkama döndüm ve baktım sovukluğunu his edinceye kadar. Geri dönüp şeyhime haber verdim. O, Rasülullah s.a.v.in sünnet silsilesidir buyurdu. Demek ki bütün kurtuluş yolları silsile yoluyle sünneti rasülullaha bağlanmaktadır. (b.s.101) (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.