1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Sürgün unutulmadı
Sürgün unutulmadı

Sürgün unutulmadı

Konya’da, Ahıska Türklerinin ana yurtlarından sürgün edilişinin 72. yılı dolayısıyla program düzenlendi. Prof. Dr. Arabacı, “Ahıska’yı daha çok anmalıyız. Ahıska’yı her alanda dünyaya tanıtmalıyız” dedi.

A+A-

Talha Bayrakçı Gençlik Merkezinde düzenlenen programa, NEÜ Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, Konya’da bulunan Ahıska Türkleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan anma programda, 14 Kasım 1944 yılında yaşanan sürgünde hayatını kaybeden 50 bin Ahıska Türkü için ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Vatan için can veren aziz şehitlerimiz anısına Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu. Programın açılış konuşmasını Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı yaptı. Ahıska’nın stratejik olarak çok önemli bir konumda olduğunu belirten Prof. Dr. Caner Arabacı, Böylesine önemli bir yeri korumak hepimizin görevidir dedi.

AHISKA’YI DÜNYAYA ANLATMALIYIZ
Ahıska’da yapılan sürgünü kınayarak söze başlayan Prof. Dr. Caner Arabacı, Ahıska’da yapılan sürgünün amacı, Türkleri oradan kovarak yerine Hristiyan ve Ermenileri yerleştirmek olduğunu söyledi. Ahıska’da yapılan sürgüne Dünyanın seyirci kaldığını ifade eden Arabacı, dönemin Osmanlı devlet adamlarının da Ahıska’ya yardım etmediğini belirterek şunları söyledi; “Dünya Ahıska’da yapılan katliamlara ve sessiz kaldı. Şeyh Şamil, Rusların bu ilerleyişini durdurmak ve Kafkasları birleştirmek istiyordu. Fakat o dönemin Tanzimatçı Osmanlı devlet adamlarının bir sandık mermi bile yardım etmemesi yüzünden istediğini yapamadı. Çünkü bu devlet adamlarının çoğu masondu ve İslami bir kaygı taşımıyorlardı. Ahıska’yı çok anmamız gerekiyor ama Türkiye’de bunu bilen ve anan çok az insan var. Sınıfta bazen sorarım Ahıska’yı bilen var mı diye? Bilen bir iki kişi çıkıyor ama onlarda haritada nerde olduğunu ve tarihini bilmiyor. Daha biz Ahıska’yı Türkiye’ye öğretmeyi başaramamışız. Bu yüzden daha fazla çalışmak, her alanda dünyaya Ahıska’nın ne olduğunu bilmeleri için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. 72 yıldır bu zulüm devam ediyor. Bu zulme dur demeliyiz.”
Ahıskalı Öğrenciler Birliği Konya Temsilcisi Kamil Ahmedov ise, Yaşadıkları sürgünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen sürgünün acısını hala yaşadıklarını belirtti. Programın sonunda hazırlanan fotoğraf sergisi gezildikten sonra helva ikramı yapıldı.- Sürgün

Dönemin Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin, 14 Kasım 1944'te, bugün Gürcistan sınırlarında kalan Ahıska bölgesindeki yaklaşık 200 köyde yaşayan Türk kökenli halkı, trenlerle Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a sürgün etmişti. Yaklaşık 30 gün süren tren yolculuğu sırasında 86 bin kişiden 17 bini açlıktan, hastalıktan ve soğuktan hayatını kaybetmişti.
Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'a yerleştirilen Ahıska Türklerinin, bulundukları yerden ayrılmalarına ve yakınlarını ziyaret etmelerine 1956'ya kadar izin verilmemişti. Orta Asya'ya yerleştirilen, "Osmanlı Türkleri" olarak da bilinen Ahıska Türklerinin, Stalin'in ölümünden sonra ana yurtlarına dönmek için yaptığı girişimler sonuç vermemişti.
Bugün 500 bine yakın Ahıska kökenli Türk'ün, Kazakistan, Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, ABD ve Ukrayna'da yaşadığı tahmin ediliyor./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.