1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SURİYE KAÇAKLARI !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SURİYE KAÇAKLARI !..

A+A-

Kimse kusura bakmasın, Türkiye’nin Suriye politikası baştan sona kadar yanlıştır. Yanlış başlayan Suriye Politikası, halen yanlış biçimde devam ediyor.

Buralara fazla girip, midelerinizi bulandırmak istemiyorum. Hatta bazı verilerimiz Zülfikar dokunabilir.Ancak gerçeklerin de acı olduğunu hepimiz biliriz.

Geçen gün  Alaaddin’de sabah saatlerinde  çay bahçesinde biraz dinleneyim ve bir bardak çay içeyim diye arabamı park ettikten sonra oturdum.

Yanı başımda bulunan masada orta yaşlı iki kişi daha vardı. Kendilerine:
Yabancı mısınız diye sordum.

Aldığım cevap :
“Evet” oldu.

Nerelisiniz diye sorduğumda önce” Hataylıyız”  dediler.

Bende Hatay’ı bildiğimi, birkaç kez buraya gittiğimi, ancak son zamanlarda  tüm Türkiye’de olduğu gibi  Suriye’den gelenlerin sanırım Hatay’ında sıkıntısı olduğunu söylediğimde,

O kişiler bana :
“Bizde Suriyeliyiz” dediler.

Neresinden diye sordum?

“Bayır bucak Türkmeniyiz” dediler.

Masama davet ettim. Bir süre sohbet ettik. Çay içtik.

İnsanlarla tanıştım. Özellikle birisinin dolu bir insan olduğunu konuşmalarından anladım.

 Esat ve Suriye’den kaçıp Türkiye’ye kaçanları şöyle anlattı.

“Bizim için Lailahe illallah denilen her yer güvenli bölge. Türkiye’de kalemizdir. Suriye’den kaçan ve Türkiye’ye  sığınanların yüzde seksen’i çapsız, kalıpsız ve Suriye’nin teröristidir. Onların içinde bir çoğu korkaktır ve ülkelerini savunmaktan kaçtılar. Yüzde yirmisi ise yaşlı ve çoluk-çocuk. Bunlar memleketlerini savunmayıp, Türkiye’ye sırf rahat olmak için kaçtılar. Bunlardan Suriye’ye hayır gelmedi ki, Türkiye’ye hayır gelsin. Türk Hükümeti iyi niyetle bizleri kabul etti ama gelecekte bunlar içinde çok problem olacak insanlar çıkacak. Nitekim duyuyoruz. Konya’da ve başka şehir ve kasabalarda bunlar problem çıkartıyor ve İslam’ın prensiplerinden olan Ulul emre uymuyorlar. Hatay, Gaziantep ve bu yörede bizim yakın akrabalarımız var. Bunların yanına sığınan, ekmek parası için çalışanları kast etmiyorum ama, işin aslı budur” dedi.

Daha sora konuşmasını sürdürdü.  Bakınız Kuzey Irak’ta bir Kürt devletinin temelleri atılıyor. Elbette Saddam Türkmenlere çok zulüm etti. Ancak Kürt devletinin kurulmasına izin vermedi. ABD Saddam’ı Irak’a getirdi. Kullandı ve sonunda da işini bitirdi . Barzani ve Talabani ise yine Amerikan’ın güdümüyle ve  İsrail’in rehberliğiyle  yol alıyor. Kuzey Irak’ta yapılacak referandumdan sonra Kürt devletini kurduracaklar. Barzani’ni rolünü oynayacak. Onunda sonu Saddam gibi olacak.  Suriye’de ve Türkiye’de bulunan  bazı kısım Kürtler hariç, kaçak, oradan buradan toplananlar Kuzey Irak Kürt devletine sığınacaklar ve en sonunda da Türkiye’den sözde Kürt bölgelerinden toprak isteyecekler” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Değerlendirme ve takdir size aittir.

+++  

Yazımı  GANDİ’nin bir sözü ile bitireyim.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan, dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanılar.

 

Bu yazı toplam 406 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.