1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Suriye Üzerinde Oynanan Oyun
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye Üzerinde Oynanan Oyun

A+A-
Bilindiği gibi Suriye’de iç savaş beş yıldan beri devam etmektedir. Aslında buna iç savaş denmesi halkın ırk ve din açısından bölünerek, iktidarda bulunan gücün diğerlerini kökten kazımak isteyen bir anlayışına ve bu anlayışa dayanan uygulamasına dayanmaktadır.

Bugün Suriye’de iktidarda bulunanlar inanç yönünden Nusayri’dirler.

Nusayrilik, Şiî ve Alevilikten farklı bâtınî bir başka fırkadır. Bunların diğer bâtınî fırkalardan ayıran özellikleri ise Hz. Ali’ye ilâhlık isnat etmeleridir. 

Bâtınîlik, Nass’ların yani dini metinlerin açık/zahir anlamlarını kabul etmeyip gerçek anlamlarını ancak Tanrı ile ilişki kurabilen ve masum olduğuna inanılan imamların bilebileceği temel görüşünü savunan
aşırı fırkaların ortak adıdır.

Böyle bir fırka olan Nusayrîlikte de dini hiyerarşi vardır. Bu hiyerarşinin başı Büyük Şeyhliktir.

Soyu, bilgisi, yaşayışı ve diğer üstünlükleriyle kendini gösteren / temayüz eden Büyük şeyh geniş bir otoriteye sahiptir.

Büyük Şeyhlik babadan oğula geçer. Nitekim Suriye’de iktidar Nusayrî Büyük Şeyhi olan Hâfız Esed’den oğluna geçmiştir. Büyük Şeyh, aynı zamanda, Hz. Ali’nin yeryüzündeki gölgesi olarak kabul edilir.
Atalarının da melek olduğu inancı vardır.

Esas çıkış yeri Irak olmakla beraber, 5. hicri ve on birinci milâdi asırdan itibaren Suriye, Adana ve Mersin bölgesinde yayılmış ve etrafında bulunan kabilelerle giriştiği mücadeleler sonunda tutunabilmiştir.

Birinci cihan harbinden sonra Osmanlı toprakları üzerinde oynayan Batılı devletler ortaya çıkacak yeni devletlerin sınırlarını âdeta cetvelle çizmiş ve bunun gerçekleşmesini sağlamışlardır.

Yaptıkları iş ve Osmanlılar üzerinde oynadıkları oyun bununla da kalmamış yeni kurulacak devletlerin sınırlarını çizenler aynı zamanda bu topraklar üzerinde yaşayan insanların genelinin yani çoğunluğun
inanışlarına aykırı inanca sahip bulunan azınlığa mensup birisini iktidara getirmeyi ihmal etmemişlerdir.

Meselâ Irak’ta yaşayan insanların çoğunluğu Şiî/Alevî olduğu için onların başına Sünnî olan birisini getirip iktidarı ona teslim etmişler; Suriye’de ise Sünnî Müslümanlar çoğunlukta olduğu için de başlarına
Alevî olan birilerini getirmişlerdir.

Bu durum yeni oluşturulmuş diğer İslâm Devletleri için de geçerlidir.

Dikkat edilirse bu iki devlet, Osmanlı toprakları üzerinde oluşturulan diğer İslâm devletleri de dâhil olmak üzere, yıllardır hep huzurluk içinde bocalayıp durmuşlardır. Her defasında da Batılı devletler
buralara müdahaleden geri durmamıştır.
Müdahale esnasında yaptıkları iş ise ortaya çıkan alevi söndürmek değil, daha da tutuşturarak etrafa yayabilmektir.
Bununla da yetinmeyip bir devletin içinde ortaya çıkardıkları huzursuzluklara komşu devletleri de katmak istemişlerdir. Böylece bir taşla birkaç kuşu vurmayı hedeflemişlerdir.
Bugün Suriye’de yapılmakta olan da budur.  
Bu yazı toplam 274 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.