1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. SURİYE’LİLER HAKKINDA YANLIŞLARIMIZ!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

SURİYE’LİLER HAKKINDA YANLIŞLARIMIZ!

A+A-

Suriye’lilerin Türkiye’ye göç etmesinin üzerinden uzun yıllar geçti. Bir kısmı burada doğum yaptı. Bir kısmı da burada evlendi. Bunların geri dönüşleri de artık hayal gibi bir şey oldu. Suriye’li Müslümanların Türkiye’de yaşamalarına devam ettikleri sürece bir gurup insanımız tarafından yalan yanlış konuşmalar devam ettirileceğe benziyor. Bugün Suriye’liler hakkında doğru olarak kabul edilen ve aslında yanlış olan bir sürü dedikodu halk arasında dolaşmaya devam etmektedir. 
İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından yapılan açıklamalara göre; Türkiye’de yaşayan Suriye’li Müslüman kardeşlerimiz hakkında ortaya atılan doğru olarak kabul edilip de aslında yanlış olan iddialara cevaplar verildi.
İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi genel Müdürlüğü yetkilileri Türkiye’de yaşayan Suriye’liler ile ilgili doğru kabul edilen çok sayıda doğru kabul edilip de aslında yanlış olan bilgi bulunduğunu belittiler.
İç İşleri bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü Suriyeliler hakkında doğru kabul edilip da aslında yanlış olan bilgiler arasında “Suriye’lilere devletin aylık maaş ödediğini, telefon faturalarının dahi devletten tarafından ödendiğini, istedikleri üniversitelere sınavsız gidebildiklerini, bindikleri araçları için vergi ödemedikleri, seçimlerde oy kullanma hakkına sahip oldukları, TOKİ’den bedava ev alacakları ve yine devlet tarafından memur olarak alınacakları” gibi Türk Halkını aldatıcı ve yanlış algılar oluşturabilecek pek çok ifadeler bulunduğunu ifade belittiler.
Suriye’lilere verilen Kızılay kartlarının üzerinde AB logosu’nun bulunduğunu ve bu logoların yer aldığı projelerin finansörlerinin AB üyesi ülkeler olduğunu, ankesörlü telefonlarda kullanılmak üzere dağıtılan “Telefon Kartları”nın da aynı kapsamda AB tarafından finanse edildiğini açıkladılar.
Göç idaresinden alınan bilgilere göre ki en yetkili açıklamayı yapan kurumdur; Üniversitelere giriş konusunda da Suriye’li öğrencilere özel bir düzenleme yapılmadığına dikkat çekilmektedir. Suriye’li öğrencilerinde herhangi bir yabancı uyruklu öğrenci ile aynı haklara sahip olduklarını, “Türkiye Bursları”, “Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı” ya da yatay geçiş şartlarını sağlamadan Üniversiteye giremeyeceklerini belittiler.
657 sayılı devlet memuru olma şartlarından biri de çok nettir. Türkiye’de memur olmanın tek yolu vardır o da Türkiye vatandaşı olmak şartıdır. Motorlu taşıtlarda vergiden muaf olan araçlar da yine Motorlu Taşıtlar Kanunda belirtilmiştir. Burada da Suriye’liler için özel bir şart yoktur. Seçimlerde oy kullanma şartı da yine Türkiye Vatandaşı olmaya bağlıdır.
3 Milyon 564 bin 919 Suriye’linin Türkiye’de yaşadığı günümüzde, Ocak- Eylül 2017 tarihleri arasında Suriye’lilerin karışmış oldukları suç oranları da şöyledir. Ocak-Eylül 2017 tarihleri arasında 1,53 suç oranı tespit edilmişken, Ocak-Eylül 2018 tarihleri arasında Suriyelilerin suç işleme oranlarında gerileme görülmüş olup 1,46 ya düşmüştür. Bugün Suriye’lilerin yüzde 90’ı 15 ilde ikamet ederlerken, Suriye’lilerin karışmış oldukları suç oranlarını aydınlatma ve yakalama oranı da yüzde 91,4 ulaşmıştır.
Konya’mız da ise, günün 24 saatinde Suriye’lilerin dert ve sorunlarını giderebilmek için var gücü ile hiç bir menfaat beklemeden çalışıp çabalayan bir EL-BİR derneği ve bir de Sinan Çirik vardır. 
Selametle!

Bu yazı toplam 2855 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.