1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Suriyelilere Önemli Hitap
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriyelilere Önemli Hitap

A+A-

Ülkemize sığınan Suriyeliler hakkında basın ve yayın organlarında son zamanlarda hoşa gitmeyen haberler çıktığına şahit oluyoruz. Özellikle hırsızlık, gasp, dilencilik, fuhuş gibi günden güne artan nahoş gelişmeler karşısında milletimizin suskun ve sabırlı tavrı yerini sertliğe ve kızgınlığa bırakmaya başlamıştır. Bu yüzden bu yazımı Suriyelilere hitaben kaleme almamın yerinde olduğuna inanıyorum.
Ülkenizde tüm İslam alemini hüzne boğan bir devlet terörü yaşandığını biliyoruz. 1979 yılında yaşanan Hama katliamının baş mimarının oğlu aradan geçen kırk sene sonra babasının yaptığı zulmü hiç aratmayacak bir katliama imza atmaya devam ediyor. Türkiye’de yaşayan tüm Müslüman halklar tarafından yaşanan bu iç savaş şiddetle kınanmakta ve bir an önce bu zulmün bitmesi için dualar edilmektedir.
Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti olarak civar ülkelerin yaptığının aksine size sınırlarımızı açmanın ötesinde şehirlerimizi de açtık. Sonuç itibariyle aynı dinin mensubu kardeşler olarak bir arada yaşamamızın hiçbir sakıncası olamazdı. Eğer böyle bir düşüncemiz olsaydı, Ürdün ve Irak’ın yaptığı gibi sınır kamplarında toplar, Birleşmiş Milletlerden gelecek yardımların insafına bırakabilirdik.
İçinizde çok iyi ve değerli insanlar olduğu bir gerçektir. Ama yine içinizde bulunan ve iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan bazılarınızın bu ülkeyi babasının çiftliği gibi gördüğünü ve her türlü densizliği yaptığını bilmekteyiz. Özellikle de hırsızlık ve gasp olaylarında Suriyelilerin sıkça haberlere konu olması hakkınızda ki müspet düşüncelerimizi menfi yöne çekmekte ve aramızda görmekten tiksinir hale gelmekteyiz.
Şunu iyi bilmelisiniz. Ülkemizde ve şehrimizde sayınız azımsanmayacak kadar çoktur. Sizlerin gelmesiyle benimde başkan yardımcılığını yaptığım bir hayır derneği olarak neredeyse tüm gıda ve giysi yardımlarımızı sizlere kanalize ediyoruz. Yani sizler için kendi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı ihmal edebiliyoruz. Size bu kadar candan yaklaşım sergileyen bu milletin değerli evlatlarına karşı az önce zikrettiğim yüz kızartıcı suçların tekerrürü halinde tüm şehirlerde günden güne bir önyargı oluşmaya başlamış olup, devamı durumunda o şehirde barınmanızı imkansız hale getirecek gelişmeler baş gösterebilir.
Geçen hafta içinde Gaziantep’te top oynayan çocukları Suriyelilerin döner bıçağıyla kovaladığına dair haberler üzerine bu yazıyı yazmak aklıma geldi. Bakınız o gün tüm Gaziantep ayağa kalktı. O bölgede yaşayan tüm Suriyelileri dövmek amacıyla bir gerilim yaşandı. Yine diğer bir haberde yine aynı şehrimizde Suriyeli bir çalışanın patronunu etkisiz hale getirerek 325 TL’sini gasp ettiğine dair haberler yayınlandı.
Milletçe yine sabrettik.
Çocukları döner bıçağıyla kovalayan Suriyelilerin polis tarafından gözaltına alındığını ve kamplara gönderileceklerini öğrendik.
Buradan devletimize açık çağrıda bulunuyorum. Böylesi suçu işleyenlerin bu ülke sınırları içerisinde olmasından rahatsızlık duyuyoruz. Bu yüzden yakalandıklarında kabul eden diğer bir ülkeye ya da kendi ülkelerine gönderilerek sınır dışı edilmelerinin sağlanmasını bekliyoruz. Bir şekilde o kamplardan sızıp tekrar aramıza karışmayacaklarına dair hiçbir itimadımız yok.
Suriye’den gelerek ülkemize sığınmış, düzgün karakterli, edep ve haya sahibi kardeşlerimize de bir hitapta bulunayım. Sizler, iç savaş bitene kadar bize Allah’ın birer emanetisiniz. Bu süreç içerisinde canlarınız, mallarınız, namuslarınız bize emanettir. Aranıza karışıp ta huzurumuzu bozan az önceki tipleri lütfen dizginleyiniz. Eğer dizginlenemiyorlarsa acilen polise ihbar ediniz. O tür şahısların yaptıkları, tüm Suriyeliler hakkında menfi bir düşünce oluşmasına sebebiyet vermektedir.
İç savaş bitip kendi yurdunuza döndüğünüz zaman İslam kardeşliğinin verdiği hazzı tatlı anılar olarak hatırlayalım. Birbirimizi yaşanan kötü olaylarla ilgili olarak hatırlayıp burun kıvırmayalım.
Başınızda ki zalim illaki gidecek. O gittiği zaman yerine gelmesini umut ettiğimiz demokratik bir lidere sahip olmanız için dua ediyoruz. Öyle ki bugün AB ülkeleri arasında kalkmış olan sınırlar, umulur ki İslam ülkeleri arasında da kalkacak ve birbirimizi vizesiz ve sınır engeli olmadan kucaklayabilelim.
Ama bugünkü durum hiç olumlu tablo çizmiyor. İyice kaynaşacak yerde daha da soğuyor ve birbirimizden nefret eder hale geliyoruz.
Özellikle aranızda bulunan çok sayıda gencin tavır ve davranışları, ülkesi ateş altında bir vatandaş perspektifi çizmiyor. Lakayt tavır ve davranışlarına bende birçok yerde şahit oluyorum. Geleceği belirsiz bir ülkenin halkı olarak bunu kendinize biraz dert edin. Allah muhafaza aynı durum bizim başımızda olsaydı, değil ülkeyi terk etmek kalır ve zalimlerle mücadele ederdik. Dışarıda savaşın bitmesini beklemek ve keyif sürmek aklımıza bile gelmezdi.
Çok mu acımasız yazmışım. Hayır efendim! Acımasız bir yazı falan yazmadım. Siz Suriyeli sığınmacılar burada iken yine ülkenizde kalıp evlerinde çoluğuyla çocuğuyla yaşam mücadelesi vermeye çalışan ve her an sağdan soldan bombaların patladığı şehirlerinizde hayatı risk altında çok sayıda Suriyelinin olduğunu unutmayın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.