1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Suriyelilerin Vatandaşlığı
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriyelilerin Vatandaşlığı

A+A-

Daha önce Suriyelilere verilecek vatandaşlığın hem Suriye ve hem de Türkiye açısından doğuracağı muhtemel zararlara temas etmiş bu konudaki görüşümü paylaşmıştım. Bugün ise konuya bir başka açıdan bakmak istiyorum.
Suriye’den kaçan ve bizim memleketimize sığınan kimseler temelde Sünni Müslümanlardır. Zaten Esed Suriye’yi Sünni Müslümanlardan temizlemek için böyle bir harekete girişmiş bulunmaktadır.
Türkiye’ye gelenler de bu gruptan olduklarına göre, harekâtın O’nun lehinde gelişmekte olduğunda şüphe yoktur.
Gelenleri rahatlatmak ve onlara gerekli yakınlaşmayı sağlayarak durumlarını her geçen gün daha iyi bir noktaya taşımak da ev sahibi olarak bize düşmektedir.
Sonuçta kendilerini idare edebilecek ve geçimlerini sağlayabilecekleri bir noktaya ulaştırmak önemli olan noktadır. Çünkü onları ister hazineden, ister vatandaşlardan sağlanacak yardımlarla oyalamak ve onları avare bırakmak da hem bizim ve hem de onların zararınadır.
Her şeyden önce onları çalışıp üretebilecekleri işlerde istihdam edip hak ettikleri ücretleri kendilerine vererek geçimlerini sağlamak, özellikle bu imkâna sahip vatandaşlarımızın dini ve insanlık görevidir.
Yani fırsattan faydalanarak onları yapamayacakları işlerin peşinde koşturmak veya hak ettikleri ücreti vermemek dindarlık ve insanlıkla asla bağdaşmaz ve bir Müslüman’a da yakışmaz.
Haklarında gerek resmi ağızlardan ve gerek sade vatandaşlardan duyduklarımıza göre sığınan Suriyelilerin içinde, hem kalifiye ve hem de basit işlerde çalışabilecek kimseler bulunmaktadır.
Nitekim bu günlerde televizyonlarda haber olarak dolaşan ifadelerden çobana bile ihtiyacımızın bulunduğunu anlıyoruz. Söylenenlere göre bir çobana ayda dört bin lira aylık verileceği, günlük kumanyasının yanında eşantiyon olarak peynir ve benzeri ikramlarda da bulunulacağı belirtilmektedir.
Artık sanayimizin de geliştiğini bildiğimiz ve gördüğümüze göre oralarda da bir takım istihdam sahalarının açık olduğunu ve çalışacak elemanlara ihtiyaç duyulduğunu ve sığınmacılardan daha ucuza bir çalışanı bulmanın da kendi içimizden mümkün olmadığını bildiğimize göre Suriyelilerin bu konuda bir cankurtaran simidi vazifesi göreceğinde de şüphe yoktur.
Bütün bunları alt alta koyduğumuzda onlara vatandaşlık hakkının verilmesi gerekli gibi görünmektedir. Ancak unutmayalım ki, bütün bunların ötesinde örf ve âdetten tutun da oturup kalkma ve insani davranışlar açısından, özellikle de Suriye’nin Esed’e bırakılması ve bizim için baş ağrısı durumuna getirilmesi ve de böylece İsrail’in işine gelecek şekilde bir davranışa girilmesi pek de akıl kârı olmasa gerektir, diye düşünüyorum.

şeylerin de sağlanacağı haberleri
Bizim de bunlara ihtiyacımızın olduğu muhakkaktır. Bu sebeple de onları vatandaşlığa kabul etmemiz gerekli görülebilir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.