1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sürpriz Olur Mu?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sürpriz Olur Mu?

A+A-

Yerel seçimlere kaç gün var?
Beni çok ilgilendirmiyor. Sıradan vatandaşı da…
Günleri siyasetçiler, siyasetten nemalananlar ve siyasi fanatikler hesaplasınlar.
Ben adaylar ve bazı bölgeleri sizlerin gözünün önüne sermek istiyorum.
Önce Konya Merkeze bakalım…
AK partinin adayı belli. Tahir Akyürek rahat. Sadece mazbata alacağı günü beklemektedir. Belki bir önceki oy oranını yakalamasa da, yine de koltuk bir dönem daha Allah sağlık verirse Tahir Akyürek’in.
Bu satırları yazdığım sırada CHP’nin adayı belli değildi. MHP’nin adayı İnşaat Mühendisi M.Emin Altınel. MHP, SP ve CHP ne kadar oy alır bilemem ama, Tahir Akyürek’i şimdiden kutlamak lazım.
Şu anda CHP’nin Büyükşehir belediye Meclisinde temsilcisi yok. İl Başkanı Mevlüt Karpuz Karpuz, 30 Mart’ta dengeleri alt üst edeceğiz diyor.
SP’nin adayı, eski büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa. Bir önceki dönemde Mustafa Özkafa sistemli çalışmasıyla, inandırıcı tavırları ve geçmişten gelen misyonu ile Konya’da azımsanmayacak bir oy oranına yaklaşmıştı. SP bu tabloyu yenileyebilir mi, ihtimal. Ancak görebildiğim kadarıyla SP eski çalışma azminden uzak, inandırıcı ve azimli bir çalışma temposu göstermiyor ya da bize yansımıyor. Bu kanaate şuradan vardım ve gördüm. Yaklaşık bir hafta önce SP’nin adaylarının listesini tarafıma fakslamalarını iki kişiye söylememe rağmen, alamadım. Eskiden olsa elimize kadar, elden getirip verirlerdi.
Merkez İlçeler içinde Meram’ın AK parti adayı Fatma Toru’yu yaptığım araştırmaya göre vatandaş sıcak bakmıyor. Buranın en güçlü ismi ise MHP adayı Hakkı Altunkap… Selçuklunun adayı Uğur İbrahim Altay rahat görünürken, Karatay’da Mehmet Hançerli de aynı konumda görünüyor. Belki geçmiş oy oranını tekrarlamaz ama, kazanmasına kesin gözü ile bakılabilir.
CHP’mi? Bir kalem geçelim. Küçümsemiyorum, hor görmüyorum ama, CHP Merkez’de çok şey beklemiyor. Bu partinin oylarının kime gideceği de belli değil.
Şimdi kendimce ilçelerde yaptığım araştırmalara bir göz atalım.
Akşehir çok karışık. AK partinin en büyük rakibi yine AK partinin içindeki kaynamalar. Bu ilçede CHP ve MHP kol kola hareket edebilirler. Etkili olacak isimler ise Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile eski Belediye Başkanları …
Sarayönü ilçesinde bağımsız olan Mehmet Güney’in şansı yüzde 50 gibi görünüyor. Ancak AK partiden Nafiz Solak çok iddialı. Bu ilçenin kaderine büyük etki yapacak yer ise her zaman Sarayönü ile her konuda yarışan Ladik beldesi. SP Ladikli Niyazi Taşcı’yı aday gösterdi. MHP ise Ali Ünlüyü. Burada çekişme Mehmet Güney, Niyazi Taşcı ve Nazif Solak arasında geçecek gibi ama, Ali Ünlü’yü de hiçe saymamalıyız.
Ereğli’de MHP’nin adayı Hüseyin Obrukcu rahat görünse de, endişeler var. Karapınar’da AK Partili Mehmet Mugayitoğlu sesiz ve derinden gediyor. Yaşına, tecrübesine ve uyumuna güveniyor ama, CHP burada diriliş peşinde.Halk ise yenilik istemekte. Bunden dolayı Mugayitoğlu’nun işi zor gibi…
Altınekin ilçesinde AK partili Ali Poçan yakın çevresine güveniyor. Ne yazık ki, en yakınları bile kendisine oy vermeyeceğini ima ederken, Ali Poçan’ı rahatlatan taraf ise Oğuzeli’den Sami Yatkın, Akıncılar’dan Muammer, Dedeler’den Mehmet Elma. Ancak Ali Poçan ve Sırrı Ezdemir için ortaya atılabilecek iddialar neler getirecek birlikte izleyeceğiz.
Eski Başkanlardan SP’den aday gösterilen Sırrı Ezdemir’in gücü büyük. Yine MHP’li Bayram Karaoğlu da etkin bir güç. Buradaki sonucu bence Belediye meclis üyelerinin tespiti belirleyecek. Kavga meclis üyeliğinde… Belediye Başkanlığı AK parti, SP adayı arasında çıkacak gibi görünüyor.
Cihanbeyli ilçesi daha da karışık. Burada yarış AK parti BDP arasında geçecek gibi. Gölyazı belediye Başkanı Molla Şimşek Aday gösterilmeyince , AK Partiden Mehmet Kale konunca dengeler alt üst oldu. Burada AK parti, BDP ve aşiret oyları çok önemli etken görünüyor. Yine eski başkanlardan Nuri Ünalan SP’den aday olunca işin içinden çıkılmaz bir denklem çıkıyor. Bölge Milletvekilleri ise gönüllerindekileri pek açıklayamıyor. Bu ilçe de yıllardır ilçelik bekleyen Yeniceoba, Gölyazı, Günyüzü, Yapalı beldeleri etkili olacak gibi…
Cihanbeyli Belediye Başkanı M.Ali Önal’ın tutumu ne olacak ? BDP buraya büyük önem veriyor. Yeniceoba’da toplantılar partinin üst düzey yöneticilerince yapılıyor. Yeniceoba eski Belediye Başkanı Dr.Fırat Kızılkaya bu parti için her şeyini ortaya koyuyor.
İsterseniz biraz da diğer günlerde başka ilçeleri irdelemeye çalışalım. Hem köprünün altından gelecek günler içinde çok su geçecek, akan sular biraz daha berraklaşacak ve bizde yüzen balıkları daha iyi göreceğiz.

Bu yazı toplam 195 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.