1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Sürpriz yok! Genel Başkan Yıldırım
Sürpriz yok! Genel Başkan Yıldırım

Sürpriz yok! Genel Başkan Yıldırım

AK Parti, "tek adaylı" kongre için genel başkan adayının Binali Yıldırım olduğunu açıkladı.

A+A-

AK Parti'nin yeni genel başkan ve başbakan adayı Binali Yıldırım oldu. CNN TÜRK muhabiri Melek Erhan'ın verdiği bilgiye göre, AK Parti'de temayüle 766 kişi katıldı. %80'i Binali Yıldırım dedi.

AK Parti MKYK toplantısı sona erdi. Toplantının 45 dakika sürdüğü öğrenildi. Toplantıda genel başkan ve başbakan adayının Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olması kararlaştırıldı.

AK Parti'de yapılan temayül yoklamasında Binali Yıldırım adının yüzde 80 oranında öne çıktığı öğrenildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yapıyor.

Ömer Çelik'in konuşmasından satır başları:

Terörle mücadele eden kardeşlerimiz var, şehit oluyorlar, canlarını feda ediyorlar. Mekanları cennet olsun. Gazilerimize saygılarımızı arz ediyoruz.

Geçen gün tonlarca bombanın patlatılması sonucunda Diyarbakır'da şehit olan vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz. AK Parti'nin bu genel merkezi, tarihin seyredildiği değil, siyasi tarihinin yazıldığı bir merkezdir. Bu kadro kurucu liderimiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye'nin yepyeni ufuklar açmasını sağlamıştır. Lidermize saygılarımızı arz ediyoruz.

Uğraşmak zorunda kaldığımız bir tartışma devam ediyor. Bu tartışmayı kapatma zamanı gelmiştir. Muhalefet partileri bu tartışmayı şöyle devam ettiriyorlar; Cumhurbaşkanımızla AK Parti kadroları arasında nasıl bir ilişki var? Bunu tek cümleyle bitirmenin zamanı gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızla AK Parti kadroları arasında bir milim bile mesafe yoktur. Dün olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

Yeni bir aşamadayız, kongreye gidiyoruz. Sayın Başbakanımız aday olmayacaklarını açıkladılar. Kendilerine verdikleri hizmetten dolayı bir kere daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kurucu genel başkanımızın, liderimizin, cumhurbaşkan seçilmesinden sonra genel başkan seçilmesiyle ilgili bir prosedür oluşmuştu. Bu mekanizma yeni genel başkan adayımızın kim olacağı ile ilgili istişarelerde aynen uygulanmıştır. Bu bakımdan ana kademe il başkanları, kadın kolları başkanı, gençlik kolları başkanları, kurucularımızı, MKYK üyelerimiz, milletvekillerimizin istişarelerde gösterdikleri katılımda bir tablo ortaya çıkmıştır. İzmir milletvekilimiz, Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım genel başkan adayımız oldu.

Başarılarıyla siyaset hayatı boyunca AK Parti'nin kurucusu olarak bu kadroyla yola çıkan arkadaşlarımızdan biridir. Havayolunu halkın yolu yaptık sloganıyla millete dokunan çok değerli bir siyasi olarak bugüne gelmiştir.


Binali Yıldırım:

Aklıma bir şey geldi; Temel konuşma yapmaya hazırlanıyormuş, kürsüye çıkmış bakmış ki konuşması yok. Benim ki gibi. Dönmüş demiş ki buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu bir ben. Şimdi artık Allah biliyor.

Hepinizin yakından takip ettiği gibi 22 Mayıs 2. Olağanüstü büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili bütün parti teşkilatımız canla başla hazırlıklarımızı büyük bir oranda tamamladık. AK Parti demokrasi şölenine hazır. Kurucularından biri olmaktan onur duyduğum AK Parti'nin genel başkan adaylığına layık görülmek benim için onurların en yükseğidir. Çok büyük bir sorumluluktur. Kongrede görevi devredecek olan sayın genel başkanımız, başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Kendisi partimizin kurucu genel başkanı ve lideri Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan'dan aldığı bayrağı bugünlere getirmiştir.

AK Parti kongrelerini diğer partilerden ayıran bir özellik vardır. AK Parti kongreleri ayrışma değil, birleşmenin, kardeşliğin, birlikteliğin kuvvetlendirme vesilesidir. Bu kongrenin de çok daha fazla birbirimize kenetlenerek kutlu yürüyüşe devam yolunda bir kararlılık ortaya koyacağına yürekten inanıyorum. Bu süreç içerisinde az önce genel başkan yardımcımızın da dediği gibi, partimizin iştişare süreçleri büyük bir başarıyla sürdürülmüş ve partimizin ana kademelerinde 800'e yakın mensubumuz arasında istişareler tamamlanmış ve neticede bu toplantılarla genel başkan adayının kim olacağına karar verilmiştir. Genel başkan adayı olarak şahsımın gösterilmiş olmasından dolayı gönülden teşekkür ediyorum.

Diyarbakır'a, hunharca katledilen vatandaşlarımızın yanına gitmeden önce bir şeyi söylemek istiyorum; milletimiz rahat olsun bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.