1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Sürprizler Ve Kararlılık
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Sürprizler Ve Kararlılık

A+A-
Türkiye’nin; Adeta ”ip”ten döndüğü, yada futbol tabiri ile “direkten döndüğü gidip,  o hainlerin tuzağı,  karanlık gecenin üzerinden  günler  geçti.
Bu olaydan sonra TBMM’nin aldığı karar ile Türkiye   gündür OHAL ile yönetiliyor. Ancak şehit verilmeyen gün yoktur. Hainler, kalleşler, şerefsizler azdıkça azdılar.
Doğal olarak;Yaşanan böylesine büyük bir olayın ardından Türkiye’nin kısa sürede normalleşmesini beklemek de  hayal   olur , doğru olmaz.

Nitekim;
FETO Terör Örgütü mensupları ile sempatizanlarına yönelik olarak başta kamu kurumlarında  sürdürülen “temizlik”, daha da büyüyecek görünüyor. Çünkü her şey çorap söküğü gibi geliyor. Her taşın altından FETO’cu çıkıyor. Çıkacağı da geride…Bunun dışında sınırlarımız ötesinde Suriye ve Irak’ta bulunan terör örgütleri ile zorlu bir mücadele var.
Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı rakamlar, bundan sonra olabileceklerin de işareti gibiydi. Hemde insanın kafasını, beynini karıştırırken, tüylerimizi diken diken ediyor…
Askeri liselerde öğrenim gören tüm öğrencilerin yüzde 95’inin FETÖ ile bağlantılarının tespiti de ürkütücü.

Yine;
Böylesine hassas günlerin yaşandığı bir dönemde iş dünyasının tedirgin olmasını da doğal karşılamak gerekiyor.Ancak yinede helal olsun ki, İş dünyası, medya sektörü büyük ölçüde 15 Temmuz’dan itibaren demokrasi için, direndiler, dimdik ayakta durdular.
“Türkiye’nin anahtarının” teslim edilmesi üzerine yapılan hain plan göz önüne alındığında, bu temizliğin sadece kamu kurum ve kuruluşlarında değil, özel sektör ve STK’larda da sürdürülmesi gerekliliği görülüyor.

Nasıl ki;
Bir başka terör örgütü PKK’nın finans kaynakları ile bağlantıları sürekli olarak takipteyse, FETO’nun Türk iş dünyasında olan kollarına da aynı uygulamanın yapılması gerektiğini unutmamak gerekiyor.
Bu nedenle, görevden el çektirme ile gözaltı ve tutuklamaların artıyor olması dikkat çekicidir. Müthiş bir gizlilik içinde yürütülen FETÖ soruşturmalarındaki ifadeler henüz kamuoyunca bilinmiyor.
Tutuklananların ne dedikleri bilinmiyor. Bazı örneklerden yol alınırsa, tutuklanan kişilerin, aşağı yukarı ne ile itham edildikleri yıllardır yapılan yakıştırmalardan ve birtakım somut olaylardan dolayı tahmin edilebiliyor.
Bu kapsamda; Henüz açık verilmeyen bir nokta da, seçilmişlere yönelik. Yerel yönetimlerde, özellikle bazı belediye başkanlarına yönelik başlayan yurtdışı çıkış yasaklarının, yeni bir boyut kazanabileceği de konuşuluyor.

Her ne kadar;
Bazı belediye başkanlarının istifalarının istendiği iddiaları konuşulsa da, bu yönde henüz atılmış bir somut adım olmadığı biliniyor. Güneydoğu’da bazı belediyelere kayyumlar atandı. PKK’nin kolu- kanadı böylece bu noktada kırıldı. FETÖ’nün, cemaat yüzüyle en güçlü olduğu dönemlerde bu örgüte ve mensuplarına, belediye başkanlığı gücünü kullanarak yardım edenler de, yeni sürecin olası halkaları olarak görünüyor.
İmar, ruhsat, yer tahsisi, personel alımı ve ihalesiz doğrudan temin ile bu örgüte bir şekilde yardımcı olan belediye başkanları ile geçmişte bu örgütün vasıtasıyla belediye başkan adayı gösterilip seçilen belediye başkanlarının mercek altına alındığı belirtiliyor.
Geçmişte FETÖ mensuplarına ve dolaylı olarak örgüte yardım ettiği öne sürülen bazı belediye uygulamaları, kamuoyunda sıkça konuşulur olmaya başladı ki, tutuklanan bazı kişiler ile gizli tanıkların ifadeleri ve de çeşitli ihbarlar doğrultusunda bu yönde özel bir çalışmanın da yürütüldüğü belirtiliyor.

Bu nedenle...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetin FETÖ’ye yönelik müthiş kararlılığı, konumu ve sıfatı kim olursa olsun, süreç içinde beraberinde birtakım sürprizleri de getirecek gibi görünüyor.Bu süreçte devamlılık ve kararlılık önemlidir ve bunun ikisini de Cumhurbaşkanı adeta kendisi yürütmektedir.İşitilenler doğru ise  TBMM’de seçimlerde de büyük bir eleme yapılacak.
    
Bu yazı toplam 324 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.