1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. SÜTTEN GELEN SÜDE SUDAN GELEN SUYA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

SÜTTEN GELEN SÜDE SUDAN GELEN SUYA

A+A-

Adamın biri, Hindistan tarafından hacca gitmeye niyet eder. Lazım olan altunları biriktirmiş, eşyasını hazırlamış ve otarafa giden bir gemiye binmiş. Eskiden gemiciler maytaplık yapsın diye yolculuk esnasında maymun taşırlarmış. Bu hacı adayının bulunduğu gemidede bir maymun var. Ortalarda dolaşıyor. Maymun, o adamın yanına yaklaşır ve hemen elindeki altın kesesini kapıp geminin direğine çıkar.
Adam, altunları giddiği için basar feryadı. Gemini kaptanı hemen gelir, korma feryat etme efendi. Ben yardımcı olurum diyerek teselli etmeye çalışır.  Direkdeki maymun ise boş durmuyor. Kesenin içerisindeki altunlardan birini adama birini suya atar. Kaptan ne söyledi ise maymunu direkten indiremez. Altunlarının suya gittiğini gören adam (Altuncuklarım suya gidiyor ) diyerek basbas bağırır.
Kaptan, yine adamın yanına gelir derki; Amca sen memleketinde ne işle meşgulsun? Adam; süt satıyordum der.
Kaptan: Peki süde su katarmıydın? Adamın verdiği cevap “evet”. Kaptan adama derki “Efendi bunda üzülecek birf şey yok. Haz Allah, sütten geleni maymunvasıtasiyle sana, suda gelenide suya attırdı. Ve böylece onun huzuruna tertemiz gideceksin” üzülme diye teskin eder. Doğrusu Allah c.c. huzruna helal para ve maddi ve manevi kirlerden temizlenmiş arınmış olarak bekler vesselam.(Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.