1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. SUUDİ AMERİKA - SUUDİ ARABİSTAN İKİLEMİ!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

SUUDİ AMERİKA - SUUDİ ARABİSTAN İKİLEMİ!

A+A-

Malumunuz geçtiğimiz hafta başında Suud yönetiminin ılımlı İslam konusunda attığı adımları hep birlikte izledik. Radikal anlayış yerine ılımlı İslam düşüncesine adım atan Suud yönetiminin son günlerde Amerika ile birlikte attığı iyi ilişki görüntüleri sonrasında bunun ortaya çıkması oldukça dikkat çekicidir. Açık ifade etmem gerekirse benim takıldığım noktada tam burasıdır. Yoksa Suudi Arabistan’da Kral ve avenesine serbest ama halka yasak olan uygulamaları tasvip ettiğim gibi bir düşünce ortaya çıkmasın. Allah’ın insanoğluna gönderdiği son din İslam’ın merkezi olan bir ülkede alınan radikal kararlar sonrasında Amerika’nın uşaklığına soyunmuş olmaları gibi bir hakikati gözlerden ırak gösteremezler. Amerikan tarafından Müslüman ülkeleri yıkıma uğratan çok sayıda savaş mühimmatının bedelini de kuzu kuzu ödeyen bir İslam devletinin varlığı karşısında bu düşüncelerin aklımıza gelmesini yadırgamamanız lazım. Üstüne üslük birde Suudi Arabistan‘ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin “radikal düşünceleri derhal yok ederek ılımlı İslam‘a” döneceğini ifade eden açıklamaları, yavaş yavaş Suudi Arabistan’ında sistematik dejenere potasına girdiğini göstermesi bakımından önemlidir.

Başkent Riyad’da Kamu Yatırım Fonu’nun düzenlediği ve 60 ülkeden 2.500 kişinin katıldığı ‘Yatırımın Geleceği Girişimi Forumu’nda konuşan Bin Selman; “Suudi Arabistan, radikal düşünceleri derhal yok ederek 1979 yılı öncesinde olduğu gibi ılımlı İslam’a ve normal yaşama dönecek” demişti. Yani şu ana kadar yaşadıkları hayatın normal olmadığını ve anormal olduğunu kabul ediyor. Bunu biliyoruz. Ama hedeflediği değişimin mahiyeti noktasında ciddi endişelerimiz var.  Yakında dünya çapında düzenlenen güzellik yarışmalarında da Arabistan dilberlerinin arzı endam etmesi artık pek uzak bir ihtimal olarak gözükmüyor.

Düşünebiliyor musunuz? Yakın bir tarihe kadar saçını bile açması imkânsız olan Suudlu kadınların podyumlarda ala çıplak arzı endam etmesini artık yadırgamayacağız. Aynı Eurovision şarkı yarışmalarında ülkemizi destekleme uğruna yediden yetmişe hacısıyla, hocasıyla alkış yağmuruna tuttuğumuz çıplak şarkıcılarımızın aldığı puanlar karşısında hop oturup hop kalkmamız gibi bir durum değil mi?

Çoğunuz bilirsiniz. Bu ülkede kadınların araç kullanmasına izin verilmesi de dâhil son zamanlarda yaşanan değişimin sebepleri ve zamanlamasıyla ilgili bir soruya Bin Selman, “Suudi Arabistan 1979 yılından önce öyle değildi. Birçok nedenden ötürü 1979 yılından sonra Suudi Arabistan’da ve tüm bölgede ‘uyanış projesi’ yayıldı.” cevabını vererek bir nevi geçmişiyle tezat bir fikir ortaya koymaktadır.

 “Yıkıcı” diye nitelendirdiği düşüncelerin Suudi Arabistan’a “dini uyanış” projesi adıyla 1979 yılının başlarında girmeye başladığını ve bunun İran’daki devrimle eşzamanlı gerçekleştiğini ifade etmiş oluyor. Selman; “Biz, daha önce olduğu gibi tüm dünyaya, geleneklere, halklara ve dinlere açık olan ılımlı İslam’a dönüyoruz” ifadesiyle yeni bir döneme adım atıldığını ortaya koyuyor.

Bu ülkede yaşayan gençlerin büyük bir çoğunluğu 30’lu yaşların altındadır. Bu gençlerin hayatları boyunca radikal fikirlerle mücadele ederek tükettikleri ömrün bundan sonraki aşaması için yeni bir sayfa açacaklarını ortaya koyarak yeni bir düzene geçiş yaptıklarını kabul etmekteler.

Bir diğer açıklama dikkate muciptir. “Hoşgörü dinimizi, gelenek ve görenekleri yansıtan normal bir hayat yaşamak istiyoruz. Dünyayla birlikte yaşayıp ülkemizin ve dünyanın gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz.” Bu ifadelerin neyi kapsadığını zamana bırakmak istiyorum. Bu hayra da şerre de yorulabilecek müphem bir ifadedir.

Veliaht Prens, ülkesinin geçen dönemde net adımlar attığını ve geriye kalan radikalizmi de çok yakında yok edeceklerini sözlerine eklemiş. Bundan sonra atılacak adımları hep birlikte gözlemleyeceğiz.

Atılan adımların ne cihette olacağına dair gelişmeleri gördükten sonra açık ve net bir fikir ortaya koymak istiyorum. Atılacak adımların mevcut katı yönetim anlayışını tasvip ettiğim gibi bir noktada olduğu anlaşılmasın. Suudi Arabistan’ın daha özgür ve halkın, görüş ve düşüncelerini rahatça ortaya koyabildiği bir çizgide olmasını elbette memnuniyetle karşılarız.

Beni tedirgin eden son zamanlarda Suud yönetiminde husule gelen ani heyecan ve atılımın özünde geçenlerde ülkelerini ziyarete gelen ABD Başkanının ne kadar etkin olduğu düşüncesidir.

Kılavuzu Amerika olan Suudi Arabistan’da hac vazifesini yerine getirmek üzere Cidde havalimanından inen Müslümanların kutsal Mekke’ye doğru yolculuklarını Cidde kentinde kurulan yeni diskotek gürültüleri altında yapmaları biraz tuhaf olmaz mı?

Yeni bir atılım ama ne yönde?

  

 

              

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.