1. HABERLER

  2. KONYA

  3. TABELA AKLI
TABELA AKLI

TABELA AKLI

Tabelalara yabancı bir isim yazma eğilimi son zamanlarda iyice arttı. Başımızı çevirdiğimiz her yer İngilizce, Arapça ve farklı dillerde tabelalarla dolu durumda.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Türkiye’nin her yerinde artık sadece Türkçe tabela bulmak zor bir hale geldi. Özellikle İngilizce tabelalar her yeri doldurmuş durumda. Son yıllarda artan Suriyeli nüfusu da Arapça tabelaların artmasına neden oldu. Gezdiğimiz bütün sokaklarda Türkçe dışında birkaç yabancı dil görmek mümkün hale geldi. İngilizcenin yıllardır hayatımızın her alanına girmesiyle tabelalarda İngilizce haline dönüşmüştü. Buna ek olarak artan Suriyeli nüfusuna bağlı olarak bazı mahallelerde Arapça tabelalarda artmaya başladı. Her ne kadar bu duruma şikayet eden vatandaşlar olsa da, bu durumdan memnun olan ve dil çeşitliliğini destekleyenlerde var. Selçuk Üniversitesi reklamcılık Bölümü Hocası Prof. Dr. Hüseyin Altunbaş, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin birkaç şehrinde meydana gelen Arapça tabela indirme skandalı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de yıllardır İngilizce tabela olduğunu ve Arapça tabela olmasının ekonomik ve ticari açıdan önemli bir durum olduğunu belirten Prof. Dr. Altunbaş, Suriyelilerin ülkemizde hayatlarını sürdürmesi gerektiğini ve bunu da kendi dillerini hayatımıza yansıtarak yaptıklarını ifade etti.

KÜÇÜK FİRMALAR SORUN YAŞIYOR

Büyük firmaların dünyanın her alanına İngilizce de olsa bölgeye kabul ettirdiğini belirten Reklam Hocası Altunbaş, küçük işletmelerin içerisinde bulunduğu toplum yüzünden farklı dilde bir tabelayı kabul ettirmekte zorlandığını ifade etti. Suriyelilerin Konya’da 80 binden fazla nüfusa sahip olduğunu ve bazı yerlerde toplandıklarını kaydeden Altunbaş, “Bazı mahallelerde hep Suriyeliler yaşadığı için tabelalar ve iletişim biçimleri de otomatik olarak Arapçaya dönüşüyor. Bu normal bir durum ama Türk olan bir vatandaşın da oradan alışveriş yapabilmesi ve yadırgamaması için yanına Türkçe anlamının yazılması daha uygun olur” dedi.

DEVLETİN EL ATMASI GEREKİYOR

Altunbaş, Aslında kanun koyucuların ve belediye yetkililerinin iş yeri açılırken standart bir kuralın olması gerektiğini ve küçük işletmelere yardımcı olunması gerektiğini vurguladı. Suriyelilerin farklı bir coğrafyadan geldiğini ve ticari hayatlarını idame ettirebilmeleri için kendi dillerini kullanmaları gerektiğine değinen Altunbaş, “Onlar farklı bir kültürden geliyorlar ve yaşamlarını devam ettirmeleri gerekiyor. Serbest bırakırsan kendi dillerinde tabela asarlar. Eğer belli bir standarda bağlamazsan ve tabelalarını indirirsen bu insanlar birbirleriyle nasıl iletişim kuracak? Bunu kaldıralım, bunu indirelim ile sadece mağdur oluşturursunuz. Sonuçta bu insanların ticari hayata bir adapte olma süreçleri var. Sadece Suriyelilerin ya da İngilizlerin değil, bizlerinde bütün iş yerlerine girerek alışveriş yapabilmemiz lazım” şeklinde konuştu.

YIKICI DEĞİL, YAPICI OLMALIYIZ

Belediyelerde iletişim ekibinin oluşturulması ve Suriyelilere nasıl tabela yapılması gerektiğini öğreterek ekonomik hayata enjekte edilmesi gerektiğini dile getiren Altunbaş, “Suriyeli küçük esnaflara nasıl kart basmaları, broşür ve tabela yapmaları gerektiğini anlatmalı ve öğretmeliyiz. Sonuçta bizde Arabistan ülkelerine ihracat yapıyoruz ve Arapça yazı yazıyoruz. Türk esnaflarımızda Türkçe tabelalarının altına Arapça tercümesini de yazıyor artık. Bu sıkıntı ve kriz belediyeler tarafından bir iletişim ekibi kurulmasıyla çözülebilir. İletişim aklını herkese anlatmalı ve öğretmeliyiz. Suriyelileri dışlayarak yıkıcı olacağımıza, yapıcı olmamız ve bünyemize dahil etmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.