1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. Tagut nedir? Kimleri kapsar?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tagut nedir? Kimleri kapsar?

A+A-

Vahidi'ye göre: Allah'tan (c.c.) başka ibadet edilen tüm mabudlartağuttur. Şu aşagıda geçen bakara 257 ve nisa 51 ayeti kerimeleri kaabbin eşref hakkında nazil olmuştur. Allah, iman edenlerin velisi (dostu ve destekçisi)dir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkâr edenlerin velileri ise tağut'tur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar, ateşin halkıdırlar, onda süresiz kalacaklardır. ( Bakara 2/257 ) bu ayet te Kaabbin Eşref hakkında nazil oldugu bildirilmiştir. Kitaptan kendilerine pay verilen kimseleri görmedin mi? Cibte (kâhinlere, putlara) ve tâguta (insan ve cin şeytanlara) inanıyorlar ve inkâr eden kimseler için de, “Bunlar îmân eden kimselerden daha doğru bir yoldadır.” diyorlar. Nisa 4/51

Nisa /51-55 – hakkında Rivayet ediliyor ki, yahudilerin reislerinden Huyeyy b. Ahtab ile Ka'b b. Eşref yanlarına yahudilerden yetmiş süvari alarak Mekke'ye gitmişler ve Kureyş ile bir anlaşma ve sözleşme yaparak Hz. Peygamber ile olan anlaşmalarını bozmak istemişlerdi. Onlar da, "Siz kitap ehlindensiniz, Muhammed'e bizden daha yakınsınız. Bundan dolayı biz size güvenmiyoruz. Bizim putlarımıza secde ediniz de gönlümüz rahat olsun." diye bir teklifte bulunmuşlardı. Yahudiler de derhal kabul edip bunu yapmışlar (putlara secde etmişler). Sonra Ebu SüfyanKa'b'a hitap ederek, "Sen kitap okuyan âlim bir adamsın, biz ise okuma yazma bilmiyoruz; bundan dolayı bizim mi yoksa Muhammed'in mi, hangimizin tuttuğu yol doğrudur." diye sormuş, Ka'b da "Muhammed ne diyor?" demiş. Ebu Süfyan, "Yalnız Allah'a ibadet etmeyi emrediyor ve Allah'a şirk koşmaktan nehyediyor." cevabını vermiş. "Sizin dininiz nedir?" deyince de, "Biz Beytullah'ın görevlileriyiz, hacılara su veririz, misafirlere yemek yediririz, esirleri kurtarırız, şunu yaparız, bunu yaparız." diye anlatmış. Bunun üzerine Ka'b, "Sizin yolunuz daha doğrudur." demiş ve putprestleri iman ehlinden üstün saymış ve tercih etmişti ki yukardaki âyetler bunun hakkındadır: görüldügü gibi müminlerin karşısında putperestler, yahudiler ve hakem, azılı kafirkaabbin eşref vardır.

İbni Abbas'a göre: yukardaki nisa4/ 51: I şöyle yorumlamışlardır. Cibt putlar, tağut ise onlara hizmet edenlerdir. Çünkü bunlar putlar adına birtakım yalan şeyler uydurarak halkı saptırırlar.

“Ey Muhammed! Sana indirilen kur’an-a ve senden önce indirilenlere inandıklarını iddia edenleri görmüyor musun? Tağuta muhakeme olmak istiyorlar. Oysa tağutu (daha önce) reddetmekle emrolunmuşlardı. Şeytan onları derin bir sapıklığa saptırmak ister.” (Nisa:4/ 60)

İbni AbbasradiyAllahuanh şöyle dedi: "Tagut; yahudilerden bir adamdır ve ismi Ka’b b. Eşref’tir. Yahudiler aralarında ihtilaf ettikleri konularda Allah-u Teâlâ ve rasulünün hükmüne muhakemeye çağrılınca: "Biz sizi, Ka’b b. Eşref’e muhakeme olmaya çağırırız" derlerdi. İşte: "...Reddetmeleri emrolunmuşkentaguta muhakeme olmak isterler" (Nisa:4/ 60) ayeti bunun üzerine inmiştir.

Bu ayetin sebebi nüzulu hakkında değişik rivayetler vardır. Bu rivayetlerden sadece meşhur olanları zikredeceğiz.

Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.