1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. Tagut Nedir? Neleri, Killeri Kapsar?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tagut Nedir? Neleri, Killeri Kapsar?

A+A-

1 İbn-i Abbas (r.a.) nisa 4/60 ayetini şöyle rivayet etmiştir. “Ebu Berzat’elEslemi kâhin idi. Yahudiler arasındaki ihtilafı çözüyordu. Eslem kabilesinden ihtilafa düştükleri bazı konularda ona başvurdular. Bunun üzerine Allah Nisa: 60.61.62 ayetlerini indirdi.” (İbniEbi Hatim, Taberi) (İbni Hacer El Askalani bu rivayet için; “senedi sahihtir” dedi.)

2(Kab b. El-Eşref Allah’ın Nisa 4/ 60’ta tağut olarak isimlendirdiği kişidir). "Bu, Yahudi Kab b. Eşreftir." Biri de: "Bu Huyey b. Ahtab'tır" demiştir. Bu ikisi, sapıklığın liderliğini yaptıkları için bu adı almayı hak etmişlerdi. Çünkü bunlar azgınlıkta çok aşırı gitmiş, halkı aldatmış allahın emirlerini yapmak şöyle dursun, Allah'a (c.c.) isyan etmede ve Allahın dinini engellemede çok ileri gitmiş,ve Yahudilerin kendilerine itaat etmelerini sağlamışlardı. İşte kim bu nitelikleri üzerinde bulundurursa tağuttur.

3 Kelbi, İbn-i Abbas (r.a)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Bu ayet, bir yahudiyle ihtilaf eden bir münafık hakkında inmiştir. Yahudi ona; “ihtilafı çözmek için Muhammed’e gidelim” Münafık ise “Kab b. El-Eşrefe gidelim” dedi. Fakat Yahudi ısrarla Muhammed’e muhakeme olmak istedi. Münafık yahudinin ısrarı üzerine Rasulullah’a muhakeme olmayı kabul etti ve ona muhakeme olmaya gittiler. Rasulullahyahudinin lehine hüküm verdi. Münafık, Rasulullah’ın huzurundan çıkınca Rasulullah’ın hükmünü kabul etmedi ve: “Ömer b. Hattab’a gidelim” dedi. Ömer b. Hattab’a gittiler. Ömer’in huzuruna gelince yahudi, Ömer’e şöyle dedi: “Bu adamla ihtilaf ettik, ihtilafı çözmek için Muhammed’e gittik. Muhammed benim lehime hüküm verdi. Bu ise Muhammed’in hükmünü kabul etmedi ve Ömer’e gidelim, dedi. Israrla bunu benden istedi. Bunun üzerine sana geldik. Ömer, yahudinin sözlerini duyunca münafığa dönerek: “Böyle mi oldu?” diye sordu. Münafık: “Evet” dedi. Ömer: “Biraz bekleyin. Eve gidip geleceğim” dedi. Eve gitti. Kılıcını alıp, beline taktı. Sonra onların yanına gelip münafığa ölünceye kadar kılıcıyla vurdu ve şöyle dedi: “Allah’ın ve Rasulünün hükmünü kabul etmeyenlere karşı benim hükmüm budur.” Yahudi bunu görünce kaçtı. Bunun üzerine bu ayet indi. Cibril (a.s) dedi ki: “Ömer hak ile batılı ayırdı. Onun için “Faruk” ismini aldı.” (Bu rivayet zayıftır. Çünkü kelbi rivayet etmiştir.)

AlimlerTagutu şöyle tarif etmişlerdir.

1 - Şeytan2 - Allah-u Teâlâ’dan Başka İbadet Edilen Her şey. Bu görüş; İmam Malik ve Arapça dil alimlerinin çoğunun görüşüdür. 3 – Kahinler. Bu görüş; Abdullah b. ÖmerradiyAllahuanh ve Cabir b. AbdullahradiyAllahuanh’ın görüşüdür. İbniCüreyc, tagut hakkında şöyle dedi: "Tagut, kahinlerdir. Şeytanlar, o kahinlere inerek ne söyleyeceklerini kalplerine ve dillerine fısıldar." 4 – Sihirbaz. Bu görüş; Ebu Aliye ve Said b. CübeyrradiyAllahuanh’in görüşüdür. 5 - Putlar Bu görüş; İkrime, Dahhak ve Suddi’nin görüşüdür. 6 - Putların Kahinleri -Tercümanları7 - Yahudi Alimleri.ve 4/ 60 sebebi nüzülü. Bu görüş; Dahhak, Mücahid ve Rebi b. Enes’in görüşüdür. (Bu görüşlerin hepsi Suyuti-EdDurerul Mensur, Taberi, Kurtubi ve İbni Kesir Tefsirlerinde geçmektedir.

Bu yazı toplam 575 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.