1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. TAHİR AKYÜREK TBMM’DE DE İSTENMİYOR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

TAHİR AKYÜREK TBMM’DE DE İSTENMİYOR

A+A-

Bu siyaset olayı çok farklı bir şey. Son derece samimi olursunuz. Hedefinizde çalışmak ve başarmak vardır. Fakat karşınıza çıkan duruma bakarsınız, şakşakçılar, üçkâğıtçılar, dalga dümenciler partide üst kademelerde yer alır kendinize kapı ağzı bile bulamazsınız.

Bu arada sizi mutlu eden aslında çok önemli bir etken vardır. Tüm bu çabalarınızın hak katında değerli olduğu ve hesap gününde kendini entrikaya adayan insanların duygularınızla çatır çatır oynayıp onları aşağılayanlarlakarşı karşıya geleceğiniz hesaplaşma günü sizin en büyük teselli ve kalıcı kazanç kaynağınızdır. Siyasetle uğraştığım yıllarda şuna çok dikkat ettim. Karşınızda bildiğiniz üçkâğıtçı, halkı dolaylı ve dolaysız yönlerden sömüren kişilere en küçük eleştiri getiremezsiniz. Bunlar her dönemin adamıdır. Bunlar menfaatin olduğu her yerde karşınızdadır.

Ne kadar ilginç değil mi?

Köşe başlarını tutan birileri sınırlı sayıda ki kontenjanı dahi doldururken ekonomik güce ya da kendi aralarında ki yazılı senaryoya tabi oluyor.

İşte ben bunları düşünürken geçen haftaya kadar Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Tahir Akyürek milletvekilliğine aday adayı olmak için istifasını sunmuş. Anlayacağınız halkın nezdinde biten kredisini milletvekilliğiyle tazelemek ve yoluna devam etmek istiyor.

Ne diyelim, yolu açık ol-ma-sın!..

Bu yol, görevi hakkıyla yerine getirecek, azimli, Allah korkusu bilen, sembolik olmaktan öte proje üretebilen, hesap günü korkusunu her an ensesinde hissedebilen kardeşimiz olsun.

Şu göz yorgunluğu yaratan, insanların görmekten imtina ettiği siyaseten göz yoran, köşe başlarına yerleştirdiği birileri kanalıyla dilediği gibi kendine manevra alanı yaratan birileri artık bu sahneden çekilsin. Sıkıntı doğuran bu tür kişilikler yerine genç ve kararlı yolu düz, fikri temiz kişilere yol açılsın. Bu makamların birilerinin kontrolü altında değil, halkın isteği doğrultusunda hareket eden zihni berrak kişilerin bu makamlarda görev almasının günü gelmiştir.

Buradan bir gözlemimi paylaşmak isterim. Bu, benim kişisel bir düşüncem olmayıp, halkın ortak kanaati sonucunda ortaya çıkan bir gerçektir.

Tahir Akyürek, ne belediye başkanı olarak ne milletvekili olarak Konya’yı temsil edecek herhangi bir mevkide istenmemektedir. Halktan tamamen uzak böyle bir kişiliği Konya halkına tercih edecek mantığa ilanen; işte meydan, işte halk! gidin yoklayın, sakın ha sakın bu kumara yol vermeyin.Halkın büyük çoğunluğunun kabul etmediği zahirdir. İnsanımızda, artık yeniliğe ihtiyaç olduğu anlayışı hâkim olmuştur.

Görünen o ki bu Tahir Akyürek milletvekilliği ile yoluna devam etme planları yapmaktadır. Bu planın Konya halkı nezdinden asla geçerliliği olmadığı gibi bundan sonrada olmayacaktır.

Bu sebeple parti yönetiminin böyle bir kumar oynamayacağı ümidimi taze tutuyorum. Kurulduğundan bu yana AK Partiyi destekleyen sayısı hiçte azımsanmayacak oranda ki halkımız söz konusu şahsın tekrar aday olması durumunda ya geçersiz oy kullanacağını yahut ta MHP’ye oy vereceğini beyan etmektedir. Bu hususta sosyal hesaplarında paylaştıkları çok sayıda talep yazılarının görmezden gelinmesi, partinin geleceği ve mevcut gidişatı hakkında pek olumlu bir görüntü vermemektedir.

Bu konuda benim yazdıklarım bir öngörüdür. Bunu en iyi halkın nabzının yoklanmasıyla rahatlıkla çözebilirsiniz. Konya’nın hangi köşesine giderseniz gidin buradan açıkça ifade ediyorum ki bahsettiğim hususun aslında çok daha vahim bir boyutta olduğunu anlarsınız.

Ben AK Partiye gönül vermiş milyonlarca insandan birisi olarak bu yazımı bir dilekçe olarak kabul etmenizi ve gereğini yerine getirmenizi ümit ediyorum. Tahir Akyürek isminin AK Parti listesinde yer alması AK Parti’nin Konya oylarında azımsanmayacak oranda bir kırıklığa yol açması ihtimali hiç uzak değildir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında dediği gibi ikbal hesabı yapanların bu partide yeri olmamalıdır. Bu sebebe binaen bu satırlardan yazdığım satırlarım bir dilekçe olarak algılansın. Tereddütsüz olarak bu kumara geçit verilmesin.

Koskoca Konya’mız birkaç isimden ibaret değildir. Araştırıldığında daha ne cevherler ortaya çıkacaktır. Bu cevherleri köreltmek büyük vebaldir. Konya’mız adına oynanan akla zarar bir kumardır.

Toru topu seçilecek 15 isim Konya halkının nazarında kabul görecek siyasi geçmişi mümkünse olmayan, berrak ve alanında uzman kişilerden teşekkül ettirilsin.

Ahbap çavuş ilişkileriyle bu listelerin uzun yıllardan bu yana yapılması ne bu şehre ne bu insanımıza katkı sağlamadığı gibi ruhlarda siyasi ahlaka yönelik ciddi bir endişe yaratmıştır.

Bu halk, partiyi bunca yıldır ölümüne destekledi. Ama yukarıda bahsi geçen konuda oluşan bezginlik bundan sonrasının siyasi seyrine yol verecek. Bu uyarımı hafife almayın.

Bu arada şaşırmayın da bu yazım yayınlandığında Akyürek yahut çevresindekiler tarafından gazetemize baskı olabilir.

Biz özgür bireyler değil miyiz? Rahatsız olmak yok arkadaş! Daha meydan orada! gidin mücadelenizi verin. Halkı yok saymayın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum