1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Tahir Başkana "Allah Allah " Dedirten Şiir
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Tahir Başkana "Allah Allah " Dedirten Şiir

A+A-

Tahir Başkana "Allah Allah " Dedirten ŞiirFutbol günümüzün bir gerçeği. "Günümüzde ümmet bu halde iken Futbola bu kadar para harcanır mı?" sorusu yabana atılacak bir süal değildİr. yalnız ülkemizde son yıllarda bir çok alanda gerçekleşen olumlu gelişmelerin yanında sosyal alanda pek çok olumsuzluklar da ortaya çıktı. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon, internet gençleri esir aldı. Bu aletler, artık bir iletişim, bir haberleşme aracı değil, bilakis gençlerin her şeylerini yapabildikleri birer zaman öldürücü. Bu gelişmiş oyuncaklar insanımızı yalnızlığa ve hareketsizliğe mahküm ediyor. Bu prangalar insanımızı bedensel, duygusal, zihinsel hastalıklara sürüklüyor. Allah korusun bu sürüklenişin en basit durağı obezite en tehlikeli durağı uyuşturucu bataklığı.
İşte bu hastalıklara karşı futbol çok iyi olmasa da geçici bir ilaç gibi görünüyor. Talebelerimden, çevremden, ailemden ve akrabalarımdan biliyorum ki halı saha maçları, bir takımı tutup ona taraftar olmalar, onun maçına gitmeler, onunla ilgili sohbetler yapmalar yukarıda saydığımız olumsuzluklara karşı iyi birer antibiyotik. Bu nedenle temelde karşı olmama rağmen gençlerin futbolla ilgisine hoş görü ile yaklaşıyor devletin ve belediyelerin futbola yaptıkları yatırımları yerinde buluyorum.

Yeni Stada yeni Marş
Yıllar sonra bir stattan içeri girdim. Haşmetli, göz doldurucu, insanda ürperti, korku, uyandıran stadı görünce çok farklı duygular yaşadığımı söylemeliyim. Sanki 4 tarafı sarp kayalarla çevrilmiş derin bir vadideydik. yemyeşil ve düp düzgün vadi tabanında oturup stadın tümüne şöyle bir bakınca korku ,heyecan, ürperti duyguları art arda sökün etti içimde. 42 Bin koltuğun heyecanlı gençlerle dolduğunu ve onların aynı anda: "burası Konya bizde küfür yok!" diye haykırdıklarını hayal edince ; "Allah, rakip takımların oyuncularına yardım etsin. Alimallah bu manzara bu ses onların ayaklarının bağını çözer" diye iç geçirdim içimden.
Bir zamanlar ancak devletin altından kalkabileceği böyle büyük ve devasa bir yatırımı Konya Büyük Şehir Belediyesinin yapması Türkiye'nin nerden nereye geldiğinin en büyük göstergelerinden biri. Başkan bizlere hoş geldin derken en büyük yatırımının bitmesinden dolayı duyduğu sevinci, yaşadığı mutluluğu gözlerinden okumak mümkündü.Tahir Bey'in tanıtıma başlarken yapacağı konuşmanın benim için bir sürpriz yaşatacağını bilmeden kendisini dinlemeye odaklandım. Başkan, kendisine verdiğim ve Konya Spor için yazdığım şiiri, bir kaç övücü cümleden sonra okumaya başlayınca doğrusu ya çok heyecanlandım. yepyeni bir statta, devasa bir yapı da, Türkiye'nin ve dünyanın sayılı binalarından olmaya aday bir eserin açılışında ilk olarak benim şiirimin okunması hoş, güzel, yüce, onurlu duygulara kapılmama neden oldu. Böylece tarihe geçtim. Şiirin marş formunda olmasından dolayı içerdiği iddia, coşku, rakip takımlara getirilen bakış açısı başkanın çok hoşuna gitti. Hatta şiirin üçüncü ve dördüncü mısralarını okurken;
(Tarihler bizi yazar çift başlı kartal diye,
Önümüzde diz çöker 'ARSLAN'döner kediye. ) Allah! Allah! demeden kendini alamadı. Başka bir mısrayı okurken de," Hocam çok iddialı bir şiir" dedi. Şiir okunurken o koskoca vadide, tarihi ve kültürel değeri (bence) yüksek mısraların yankılanması çok güzeldi. Sanki güç, adalet iyilik ve güzellik kartalı stadın tepesinde dönüyor, onun haşmetinden korkan arslanlar, timsahlar, balıklar, sanal kartallar ve kanaryalar saklanacak yer ararken korku dolu sesler çıkartıyorlardı. Tribünleri dolduran gençlerin,hoşgörü ve asillik kokan haykırışları da staddan yükselerek önce Konya, sonra Türkiye, sonrada dünya semasında yankılanıyordu.
İnşallah Konyalı gençler içinde bu şiirinde yer aldığı, sayın başkanın kendisine ve diğer belediyelerin kültür daire başkanlarına da takdim ettiğim "Evrende Dünya Dünyada Konya" kitabındaki, Konya'ya birincilik kazandıran hikayeyi okuma fırsatı bulurlar da, Konya seyircisinin diğer şehirlerin seyircilerinden nasıl farklı olacağına dair fikirleri öğrenmiş olurlar.O kitap da Konya'ya dair bir çok güzelliğin yanında Konyalı seyircilerin nasıl farklı ve özgün birer fert olması gerektiği gerçeğini çok özgün bir şekilde anlattım. O kitapta atılacak sloganlardan, rakip seyircilere verilecek mesajlara kadar bir çok konu işlenmekte. Umarım bu şiirin de içinde olduğu o kitaptaki düşünce ve fikirler gençlere ulaştırılır. Böylece futbolun aracılığı ile gençler Konya kültürünü, Konya sosyolojisini özümsemiş olurlar. Mısraları tarih, kültür ve Konya kokan bu şiirin iyi bir bestekar tarafından bestelenmesi yöneticilerimizin vazifesi. Bu şiiri okuyan herkes, "Allah Allah!", "Evrende Dünya" hikayesi okuyan herkes ise tekbir ve salavat getiriyor.
Konya Stadımızın hayırlı olması, gençlerimizin kötü alışkanlıklara düşmesine engel olacak bir eser, kazasız belasız maçların yapılacağı bir mekan, haramlara kapalı, iyiliklere açık bir bina olması dilek ve temennisi ile.
Not: Bu şiir K.S sitesinde var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.