1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Taht Kavgasına Hazırlanın
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Taht Kavgasına Hazırlanın

A+A-

Referandum bitti, kavgası sürüyor.

Sonuçlarını yakınlarda görürüz.

Halk arasında tansiyon azalıyor ama, hala “EVET” “HAYIR” verdin vermedin kavgalarına ve tartışmalarına tanık oluyoruz.

Referandum öncesi Karapınar’da Enerji Bakanı Berat Albayrak ihale yaparak, enerji devrimi niteliğinde işi başlatıyor. Ülkemize ve Konya’mıza hayırlı olsun diye tekrar ediyorum.

Merhum Demirel Keban Barajı’nın temelini attığında, muhalif CHP “Bunlar enerjiyi nerede kullanacak, toprağa mı gömecek demişlerdi.

Hatırladığım kadarıyla bir ülkenin kalkınmışlığının ölçütlerinden birisinin enerji kullanımı olduğunu bildiğim için bunlara kulak asmamıştım.

Şimdi düşünüyorum. Belki benim gibi sessiz bir büyük kitle ve siyasilerde düşünmektedir.Bu iş artık sesli dillendiriliyor ve partilerde taht kavgası başladı. Belki Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Başkanı olunca da hükümet içinde koltukların bir kısmı sallanacağı dillendiriliyor.

Tarihe merakı olanlar bilirler. Avrupa’da 1789 Fransız ihtilalı sonrasında, ortaya çıkan tabloda Rönesans ile rejimlerde köklü sallantılar ve değişimler olmuştu.

Şimdi , yarınların Türkiye’sini gözümün önüne getirmeye çalışıyorum.

AK Parti ve CHP'den sonra 3. büyük siyasi oluşum olan MHP, referandum sürecini başlatan parti olmasının yanı sıra, sonuçta da önemli rol oynadı. HDP’nin sonu ne olacak bilmek bile istememekteyim.
Cumhurbaşkanı;Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aksine, referandum mitinglerine geç başlayan MHP lideri Devlet Bahçeli, Elazığ'daki ilk konuşmasında bilmem dinlediniz ve dikkatinizi çekti mi, hayli çarpıcı bir noktaya işaret etti.
Seçimin yapılacağı 16 Nisan'da sistemin değişeceğini anlatan Bahçeli, bununla birlikte "tahtların sallanacağını" da söylemişti. Tabi ki, Bahçeli bunları söylerken, kafasının arkasında ne vardı onu bilmek imkansız.Ama;
MHP lideri Bahçeli'nin bahsettiği bu tahtlar, Avrupa ülkelerinin liderlerine dair diye düşünüyorum.Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’da söylemlerinden Avrupa ve AB ile 16 Nisan’dan sonra görüşeceğini söylüyordu.
16 Nisan'da;Sandıktan "evet" çıktı. Avrupa ülkelerinde rejim değişikliklerinin de ilk kıvılcımının çakılacağını söyleyen Bahçeli'ye göre, Avrupalı hükümetler şaşkın ve şuursuz.

Kanımca ve gördüklerime, duyduklarıma bakılırsa olası bir taht sallanması hadisesi, sadece Avrupa'da değil, Türk iç siyasetinde de yaşanacağa benziyor.
Mesela MHP'de!
Son yapılan;1 Kasım 2015'teki seçim sonuçları ortada.
AK Parti'nin yüzde 49.4 aldığı genel seçimde, MHP'ye yüzde 11.9 oranında oy çıkmıştı.
Elbette ki; Siyasette iki artı iki, dört etmiyor. Ya da “Dün dündür, bugün bugündür”
Ancak;
16 Nisan'da "evet" oyları yaklaşık yüzde 51 çıktı. Doğal olarak MHP tabanı ve seçmeni sorgulanmaya başlandı diye düşünüyorum.
Kamuoyu "Bu evet oylarında MHP'nin oyları nerede" diyecek böyle bir durumda.
Olası böyle bir durum, MHP'de de tahtın sallanacağı anlamına gelir.

Tıpkı;
CHP-HDP-SP-Vatan-DP-DSP'den oluşan "hayır" blokunda da oy oranının yaklaşık yüzde 49' da olması "hayır" blokunun öncüsü olan CHP'de bir başka taht sallantısının olacağı da düşünülebilir.Bunu el altından Deniz Baykal ve açık sözle Muharrem İnce ifade etmeye başladılar.
Bu siyasi olasılıklara, AK Parti kanadını da ekleyebiliriz.Çünkü AK Parti içinde de bir temizlik harekatı olacak görünmektedir.
Kanaatimize göre;
16 Nisan'da sandıktan "evet " çıkması ile AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım için de, Bahçeli'nin deyimiyle "Taht sallanmıs görünüyor Elbette her zaman yazdığımız gibi siyasetten 24 saat çok uzun zamandır ve referanduma kadar neler olacak birlikte izleyeceğiz.

+++

Yazımı Abraham LİNCOLN bir sözü ile bitireyim.

Bir ülke, yarı köle yarı özgür insanlardan oluşursa yaşayamaz.

Bu yazı toplam 414 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum