1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Takıntılarınızın Esiri Olmayın
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Takıntılarınızın Esiri Olmayın

A+A-

Kimseye söyleyemediğimiz, kendimizle dahi yüzleşmekten kaçındığımız obsesyon ve takıntılarla yaşamaya mecbur olduğumuzu zannederiz. Çünkü bu takıntılar bizi teslim almışlarsa farkında olmadan yapacak bir şeyimiz kalmadığını düşünmeye başlarsınız.

Normal ve normal dışı davranışları çok net çizgilerle ayırmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Çünkü her insanın biraz anormal bir yönü vardır ve bununla yaşamaya alışmıştır. Normal davranışları her zaman konuşup paylaşabilirken anormal davranışlarımızı saklamaya çalışırız. Doğrusu da budur, anormal olanlar saklansın ki normal davranışlar daha çok kabul ve saygı görsün.

Normal dışı davranışlar dediğimizde takıntılar en başta gelir. Merdiven saymak, ev pencerelerinin cam bölümlerini saymak, yoldaki kaldırım taşlarını ya da elektrik direklerini saymak, her gün aynı yoldan gitmek, ayakkabıları simetrik bir şekilde yerleştirme, kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizle ilgili takıntılar, televizyon ya da buzdolabını kapatıp kapatmadığınız gibi birçok takıntı zihnimizi meşgul edip stres yaşamamıza neden olmaktadır.

Bu düşünce ve sonrasındaki takıntılı davranışlar (Obsesif Kompülsif Bozukluk) hemen her gün zihninizi meşgul ediyor ve yaşantınızı aksatıyorsa olması gerekenden fazla olduğunu düşünebiliriz. Çükü bu takıntıların saçma olduğunu biliriz ama yine de kendimizi alamayız. Çünkü bireyi rahatsız eden, korkutan, onu teslim almış kaygı ve korkular daha baskın çıkmaktadır.

'Obsesyon’ yaşamı aksatan düşünceler, 'Kompulsiyonlar' ise tutum ve davranışları sürdürme konusundaki istemsiz dürtülerdir. Bu bozuklukta bireyin öz geçmişi, yaşam hikayesi, kaygı ve korkuları ve kişilik özellikleri, ya da travma ve bir yakınını kaybetmiş olma gibi önemli yaşam olayları birinci derecede önemli sebeplerdendir.

Örneğin, çocukluğunda çok hırpalanmış ve aşağılanmış birisinin büyüdüğünde güç ve otorite konusundaki aşırı çabaları, baskıcı ve otoriter bir ortamda bulunmuş birisinin bu olumsuz duyguları temizlik ve hijyen takıntısı ile aşmaya çalışması gibi nedenler bireyde takıntılara neden olmaktadır. Sürekli baskıcı ve eleştirel bir çevrede büyümüş kişiler de titizlik, mükemmeliyetçilik ile kendilerini ispatlama eğilimi gösterirler.

Kişinin zihnini meşgul eden ailevi sorunlar ve varlığına yönelik tehditler (ölüm korkusu, düşmanlar, terör olayları gibi) gibi durumlarda bazı takıntılar anlaşılır olabilmektedir. Örneğin, kapıyı kilitleyip kilitlemediği, birisinin kendini takip ettiği gibi düşünceler bireyi sürekli etrafını kolaçan etme, izini kaybettirmeye çalışmak gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Fakat herkesçe görünen ve bilinen bir sebep olmadıkça gösterilen takıntılı davranışlar önemli bir probleme işaret edebilir. Bu durum, kişilerin kendi çocukluk dönemlerine ilişkin ebeveyn tutumlarının bir yansıması da olabilir. Örneğin, kendini ispatlama ve önemsenme ihtiyacına işaret edebilmektedir. Çünkü anne baba tutumları ve yaşantılarla sorunların kökeninde sık sık karşılaşıyoruz. Selam ve dua ile. 

Bu yazı toplam 529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.