1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Taksilerde yeni dönem
Taksilerde yeni dönem

Taksilerde yeni dönem

İstanbul Taksiciler Odasının, taksilerde en kısa mesafenin 8 lira 75 kuruş olacağını açıklamasının ardından gözler Konya Şoför ve Otomobilciler Odasına çevrildi. Oda Başkanı Kemal Can, 3-4 ay içerisinde İstanbul’da uygulamaya giren sistemi Konya’da da uyg

A+A-

1 Ocaktan itibaren İstanbul’da yürürlüğe giren yeni uygulamayla beraber taksilerde indi bindi ücretleri sabitlendi. İstanbul’da yapılan yeni sistemle birlikte Konya Şoför Nakliyeci Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Kemal Can, taksicilere müjdeyi verdi. İstanbul’da yapılan düzenlemenin yerinde ve çok mantıklı olduğunu söyleyen Başkan Can, “Taksicilerin kimi zaman gitmek istemediği veya gönülsüz olarak gittiği kısa mesafeleri Konya’da sabit ücrete tabi tutmak için çalışmalarımız sürüyor. 3-4 ay içerisinde teklifimizi sunarak hayata geçirmeyi planlıyoruz. Açılış ücreti 8 lira 75 kuruş değil de 7 lira 50 kuruş olur farklı bir rakam olur” ifadelerini kullandı.

KONYA EN UCUZ TAKSİYİ KULLANIYOR
Konya’nın 4 yıldır büyükşehirler arasında en ucuz taksiyi kullandıklarını belirten Başkan Can, Konya’da taksilerin pahalı olduğu yönündeki algının yıkılması gerektiğini belirtti. Başkan Can, “Türkiye genelinde büyükşehirlere baktığımızda son gelen zamlarla en ucuz taksiyi kullanan şehir Konya’dır. Taksimetrenin açılış fiyatı Konya’da 3 liradan başlıyor. Konya’da taksi pahalı algısını kırmamız gerekiyor. Taksiye binmeyen bir kişi bile kafasında sabitlemiş ve pahalı olduğunu söylüyor. 4 kişinin dolmuşa vereceği ücrete taksi daha rahat ve daha hızlı götürüyor zaten” dedi. Konya’da taksicilerin yaşadıkları sıkıntılardan bahseden Başkan Can, şunları söyledi: “Son 4 yıldır taksimetre açılış fiyatlarımız hep düşük oldu. Kilometre başı fiyat artırımında ise yüksek. Çünkü Konya’da müşteriyi götüren bir taksici dönüşü yüzde 90 boş yapıyor ve masrafını çıkaramıyor. Ama büyük İstanbul gibi yerlerde müşteriyi götüren bir taksici dönüşü de dolu yaptığı için kilometre başı fiyat artırımı yüksek olmuyor. İstasyon taksiler bizim sorun halinde çünkü kısa mesafeleri almamaya çalışıyor. Bu işler nasip meselesi. Zaten o para nasibinde değilse yiyemezsin. Bu yüzden paradan çok hizmet etmek için çalışmaları gerekiyor.”

KISA MESAFEDE AYARLAMA OLACAK
Taksicilerin en çok şikayet ettiği konuların başında olan kısa mesafe yolculuğuna çözüm bulacaklarını belirten Başkan Can, İstanbul’da yürürlüğe giren uygulamayı Konya’ya uygun bir şekilde düzenleyerek faaliyete geçireceklerini söyledi. Konya’da taksicilik yapan Mehmet Erbaş ise, indi bindi ücretlerinin Konya’da uygulanmasını istediklerini ve vatandaşlara daha iyi bir hizmet vermek istediklerini belirtti. Taksiye bütün vatandaşların binmesini istediklerini belirten Mehmet Erbaş, “Taksi kullanmak lüks bir şey olmaktan çıksın. Müşteri kısa mesafe gidecek diye taksiciler almıyordu. İnşallah bu uygulamayla müşteri atlayan taksici kalmaz. 2 defa şikayet alan taksicilerin 30 gün men edilmesi melesine gelince, biz otogar taksi olarak kendi kooperatifimizde zaten bu uygulamayı hayata koymuştuk. Müşteriyi almayan ya da şikayet alan bir durak taksicisi 3 gün dinlendiriliyor, ikinci defa şikayet alırsa 5 gün ve bu cezalar katlandıkça katlanıyordu. Bizden başka bu uygulamayı yapan kimse yoktu. Şu an resmi hale getirildi. Dediğim gibi bu uygulamanın Konya’ya getirilecek olmasından oldukça memnun kaldım” şeklinde konuştu.

GÜLER YÜZLÜ TAKSİCİLER ARTACAK
16 yıldır taksicilik yaparak ekmeğini kazanan ve kısa yada uzun mesafe müşterisi ayırt etmeden çalışan Mehmet Ali İnce ise, Konya’da faaliyete girmesi için çalışılan uygulamanın çok yerinde olduğunu ifade ederek güler yüzlü taksicilerin artacağını söyledi. Kısa mesafe müşterilerini taksicilerin pek tercih etmediğini ve müşterilerin mağdur olduğunu aktaran İnce, açılış fiyatının sabitlenmesinin taksicilerin yüzünü güldürecek diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sabit fiyata girilmesi bizim iyi oldu. Otogar-Kule Site taksi olarak biz taksimetreyi müşterinin bindiği yerden açıyoruz. Müşteri bizi 8 liralık yola çağırıyor ve bindikten sonra 7 liralık yola ve geldiğimiz yerin ters yönüne götürüyoruz. Yani 15 liralık yol yapmış olduk ama 7 liralık bir ücret tahsil etmiş olduk. Yapılacak yeni düzenlemeyle indi bindi yolculuklarında en azından 2-3 lira kazanmamızı sağlayacak. Zaten 20-25 lira yazan yere giden müşteriyi etkilemez. Kısa mesafeler bizim cebimizde para bırakmıyor. Sadece müşterinin faydasına. Özellikle telefon müşterileri bizi mağdur ediyor. 500 metre gitmek için taksi çağıranda var. Bizim oraya gidip gelmemiz başlı başına eziyete dönüşüyor.”
Son olarak İnce, “Bu uygulama ilk olarak İstanbul’da yapılmaya başlandı ve Konya’ya da getirilsin istiyoruz. Bir taksicinin günde alacağı ortalama 5 ile 7 arasında bir iştir. Bunları kısa mesafe olarak alırsak gün boyu boşuna çalışmış olacağız. Arada çıkan uzun mesafe müşterisi günü kurtarmamıza yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı./Mesut Ercüment

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.