Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Takva

A+A-

İnsan denen, çok büyük meziyetlerle bezenmiş bu kıymetli varlık kemalat sahibi olabilmesi için Takva’ya muhtaçtır. Bu hususu da gayet veciz bir mana ile şöyle açıklamaktadır Hadimi (K.S.);
Takva üç nevidir. Birinci nevi fazileti hakkındadır. Bunun hakikatı daha evvel İstisam bahsinde geçti.
-Ey Allah yolunun yolcusu; sen bil ki, takvanın faziletine delalet eden Ayeti Celileleri cemetmeyi muradettim ve yüz elliyi aşkın buldum. Mükerraratdan (tekrarlarından) ayetleri sayı itibariyle azalttım. Çünkü hepsinde maksat birdir. Onun için kısa tuttum.
Yani burada bir ayetten bahs edince maksat hâsıl olacağı için hepsini yazmamıştır. Idnab nev’inden olan bir şeyin tekrarı bir nükte içindir. Mesela: Te’kid, ziyade tenbih için ve kelamı kabülde telakkı kâmil olsun için gibi.

Hucurat süresinde geçen ayeti celilesinde Allah Teâlâ: “Allah katında en üstününüz Allah’dan en çok korkanınızdır” buyurmuştur.
Takva ile nefisler tekâmül eder ve şahıslar kendi aralarında üstünlük elde ederler. Kim Allah c.c. yanında üstün olmayı, büyük bir şerefe nail olmayı murat ederse takvaya sarılsın. Çünkü, Rasülullah s.a.v.: “Kim insanların en ikramlısı olmayı murat ederse, isterse Allah’dan ittika etsin” buyurmuştur.
Maide süresi ayeti c.27 de: “Ancak ve ancak Allah Te’ala müttekı olanları kabul eder” buyuruyor. Yani küfürden ve masıyetlerden kendini koruyanların ta’atlerini kabul eder demektir. Ve burada, müttekılerin amellerinin kabul olacağına tenbih vardır.
Casiye süresi ayet 19 da ise: “Allah c.c. müttekıların velisidir” buyurulmaktadır. Yani yardım eden, tevhıd ehline yardım edicidir, dosttur. Veya kendilerini şirkten koruyanlara yardım edicidir demektir. Takva, hayır hasletlerindendir.

Kıymetli okuyucucularım! Burada bir şeye dikkatinizi çekmek isterim ki, o şey Hazreti Hadiminin iyi bir müfessir oluşunu hatırlatmaktır. Daha evvelde bahsi geçtiği gibi, merhum Ömer Nasuhi Bilmen eserinde onu müfessirler içerisinde zikretmiştir. Merhum devamla;
Ey Allah Teâlâ’ya mülakı (kavuşmak) olmak isteyen, iyi düşün. Allah Tealaya mülakı olmaya müştak yani âşık olan, Allahın rızasını talip ve Allah yolunun saliki, takva ile alakalı Ayeti celileleri tefekkür ve teemmül et.

Ey ahıreti talib olan ve ey şu deni dünyadan soyunup yüce ahiret menziline gitmekte olan, şu fani vatanları, bakı olan mertebeler ecli için terk eden veya bozuk itikatlarla ahlakı rezilliklerden, kötü amellerden ahlakı hamide’ye talib yolcu!.
Eğer sen şu ahiret yolculuğunda davanda sadık isen, yani taleb, sülük, muhabbet davası, visal (Allah ve Rasülüne ulaşma), muhabbeti Rasülullah da ve o zümreye ve onun şefaatı talebi davasında sadık isen takva üzere dönmen lazımdır. Çünkü sen bilirsin ki muradın, zamanın her türlü hayrı, onun kudretiyle ve ona olan takva ile hâsıl olur. İnsanların rengi ırkı, nesli, hasebi, Arabı ve acemi değil, takvasına itibar etmelidir.

Rasülullah s.a.v şu hadisi şeriflerin de: “Ümmetimden insanların en evlası müttekılerdir” buyurmuştur. Efendimiz, bu sözleriyle kabile, ırk, zengin, fakir, haseb neseb vs. gibi farklılıkları üstünlük manasında reddetmiş oluyor. Bilelim ki, hepimiz bir erkek bir kadından (Âdem a.s. ve Havva validemizden) dünyaya geldik. (b.s.391 (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.