1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Takvanın İkinci Nevi Ve Tefsiri
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Takvanın İkinci Nevi Ve Tefsiri

A+A-

Takva; korunma, sakınma demektir. Yüce yaratıcıya karşı sorumluluk duyarak, her türlü günahlardan kendini korumanın niyet ve gayreti içinde olmadır. Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için, O’nun himayesine girerek emirlerine sımsıkı sarılmak ve yasaklarından da sakınmaktır. Takva sahipleri, Allah’ın Rasulünü örnek alarak ibadeti ve insanlara hizmeti “Muhammedi Şefkat” anlayışıyla yaparlar.
Böyle bir gayret içinde olan mü’minler, nefsini kötü sıfatlardan arındırarak kazandığı ilahi ahlak ile kemale erer ve takva sahibi kul olma mutluluğuna erişirler. Kurtuluşa erenler onlardır, cennet onlar için hazırlanmıştır. Takva sahipleri, Kur’an’a göre Cenab-ı Hakkın sevdiği kullarının başında gelmektedirler.
Hadimi merhum, takvayı ve bununla beraber haram ve keraheti tahrimiyenin mes’uliyetini hadisi şerifler ışığında şöyle izah etmektedir:
Takva, inayetin (Allahın yardımının) kemalatı içindir. Lüğaten; VİKAH kelimesinden müştaktır. Korkulardan ve helak edici şeylerden vikaye (korunma ve kurtulma) manasınadır.
Şer’î manası; Ahirette ki zarar verecek şeylerden uzaklaşmak, şirkten kaçınmak manalarına gelir. Çünkü şirk, sahibinin ebedi cehennem de kalmasını mucibdir. İlahi adalet budur. Kalbi Cenabı Haktan gayri şeylerden meşgul olmaktan beri kılmak gibi manalara gelir. Günahı kebairden (büyük günahlardan) de kaçınmak takvadandır.
Dikkat edilmesi icabeden hususlardan biride küçük günahlar ve işlemesinde beis görülmeyen bazı şeyler ki, bunları da terk etmek lazım. Çünkü zayıf olan bir kul bunlara devam ettikçe haramlara tevessül etmesi kolaydır ve kolaylaşır.
Haram helal hududu: Helâli Halis’a da dikkat etmek icap eder. Helâli halis demek: Başladığında veya yayıldığında şüphe şaibesi olan şeylerden hâsıl olan helal demektir.
Buhari ve Müslim de Numan bin Beşir r.a. buyurdu ki: “Ben Rasülullahdan işittim, buyurdu ki: Helal açıktır ve helal ile haram arasında müştebihat vardır (benzerlik). İnsanlardan çoğu bunu bilmezler. Kim şübehattan (şüpheli şeylerden) kaçınırsa, din ve ırzını teberri etmiştir (korumuş uzak tutmuştur). Kim şübehatın içinde olursa haram da vakî olur”. Korunun etrafında hayvanlarını otlatan bir Çoban gibi ki, ona her an ulaşabilir. Uyanık olunuz!.
Her Melikin (Hükümdarın) insanlardan muhafaza ettiği bir korusu vardır. Mütenebbih (uyanık) olunki, Allahın korusu, dünyada haram kıldığı şeylerdir. Mütenebbih olunki, ceset de bir et parçası vardır. O, salih oldumu cesedin her şeyi salih olur. O, Fesada uğradığı zaman cesedin her şeyi fesada uğrar. Ağah olun o et parçası KALB’ tir”.
Takva’nın lüğavi manası şer’î manasında imkân dâhilinde mer’idir (yani geçerlidir). Lüğavi manası takva içindir. Şer’î manasında günahı kebairden ictinab lazım geldiği gibi, sağair (küçük günahlar) ve şübehaddan da ictinab lazımdır(kaçınmak). Lakin şu mübahattan (mubah şeylerden) kaçınmak şu zamanda zordur.
Rasülullah s.a.v.Efendimiz: “İnsanlar üzerine bir zaman gelecek ki, kişinin kazancının helaldanmı, haramdanmı kazancının nereden geldiğine dikkat etmeyecek, imtina etmeyecek”çekinmeyecek buyurmuştur. (Devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.