1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Talebeye ve okutmaya verdiği önem ve çoban çaldı düdüğü!
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Talebeye ve okutmaya verdiği önem ve çoban çaldı düdüğü!

A+A-

Muhterem okuyucu kardeşim! Niyet hayır akıbet hayır demişler. Hadimi’nin ve arkadaşlarının aşağıdaki anlatacağım menkıbesi bunu bize açıkça beyan etmektedir.
Büyüklerden işittim: Hz. Hadimi üç arkadaşı ile bir yerden gelirlerken Hadim’in en yüksek bir yerine çıkmışlar. Ve her bireri ayrı ayrı arzu ile dua da bulunmuşlar.
Hz. Hadimi; ” Medresem üçyüz kişiye baliğ olsun, talebeyle dolsun” diye dua etmiş. Arkadaşının birisi ”Bende, dua edin zengin bir tüccar olayım ve senin talebelerinin ihtiyacını göreyim” demiş. Üçüncü arkadaşları çoban’a sıra gelince. Ben de “İman ile ölmeyi nasip etmesini dilerim” demiş. Yani her birerlerinin istekleri için dua etmişler ve hep beraber Âmin demişler. Gün gelmiş, çok geçmeden talebe başkanı! Hocam, talebe adedimiz 300 oldu müjdeli haberini getirmiş.
Tüccar’lık isteyene Cenabı Hak, kısa zamanda bol servet vermiş. Ve o zat, hemen Hz. Hadimi’ye gelerek; Arkadaş Mevlam beni Zengin kıldı. Söyle, talebeleriyin ihtiyacını gidereyim demiş ve icap eden yardımı yapmış. Üçüncü arkadaşları Çoban’a gelince, emri Hak tecelli etmiş ve bu âlemden ahır nefesinde iman nasib olmuş.
Ve Hadimi rahmetüllahi aleyh, günün birinde ders okuturken ” Çoban çaldı düdüğü çocuklar, çoban çaldı düdüğü “ demiş. Talebeler, hocalarının bu sözüne taaccüp etmişler ve sormuşlar.
Demişler ki: Hocam, çoban ne yaptı ki de çaldı düdüğü? Bu soru üzerine Hadimi merhum:
Çocuklar! Bizimle dua edip “Ben de İman ile ölmeyi nasip etmesini dilerim” diye dua ettiğinde bizim “âmin” dediğimiz çoban, şu anda vefat etti de onun için böyle söyledim demiş ve başlarından geçen ibretli hatırasını şöyle nakletmiş talebelerine: Biz iki arkadaş bir yerden gelirken Hadim’in yüksek bir yerine geldik ve dinlenmek için oturduk. Bu arada yanımıza bir de çoban çıkageldi. Sohbet esnasında; gelin hep beraber dua edelim. Her birerimizin duasına âmin diyelim dedik. Ve her birerimizin yukarda ki şekliyle duasına âmin dedik diye cevap vermiştir. Bu gibi misaller dualarımıza birer güzel örnektir sevgili kardeşlerim…
BEYT
Ömrümün hâsıl ruhum gibidir iş bu kitab
Korkarım ben ölicek cahil nadane düşe
Muhammed hürmeti içün senden umarım Ya Rab
Hayırla kitabını yâd iden danaye düşe.
YAZLIK DERSHANELER
Hadim’in batısında “Ballıca” denen yayla yolu üzerinde ve yeni Alanya şosesi yakınında Kerban Pınarı-Kavaklar” adında bir yöre vardır. Burası kısmen düzlük geniş bir vadi olup, akarsu kaynakları, tarihi kavak ağaçları bulunmaktadır. Bu vadi’nin doğu yönündeki sırtlar üzerinde bir kısım taş duvarları var olan ikili birçok harabeler bulunmaktadır. Bu ikili odacıklar, o çağda talebelerin öğrenim gördükleri yazlık dershanelermiş. Bunlardan başka taş yığınları, kısmen duvarları belirli daha birçok talebe odaları harabeler gözükmektedir. Ayrıca düz arazi üzerinde Dershaneler ve Hocaların Lojmanları olduğu sanılan harabeler vardır.
YASİNNİ VE VUCUHLU SU:
Yine burada bir su vardır ki, hadimi merhum talebesi Hasan Ürgübi’ye “ Evladım Hasan oku bir yasini Şerif” dediğinde, Hasan Ürgübi Yasini Şerifi okumaya başlar. O anda çeşmenin musluğundan akan su durur. Hasan Ürgubi okumayı bitirince tekrar akmaya başlarmış. Bazan da aynı hal vücuh üzere okurken vuku bulurmuş.
Yine aynı yerde Hadimi’nin kendi eliyle diktiği rivayet edilen bir kavak vardır. Hafız Hasan Ürkübi her ne zaman üstazının talebi üzerine Vücuh okumaya başlarsa, yapraklarından gözyaşı dökermiş. Okuma bitince yani sadekallahülazim deyince Hafız Hasan, gözyaşlarını tutarmış kavağın yaprakları.
Evet, sevgili kardeşim! Suya, yaprağa tesir eden kuran insanın kalbine tesir etmiyorsa vay o kalbin haline! Hafezanallah ve ıyazanbillah.
HADİMİ DÖNEMİ VE SONRASI
Hadimi Medresesinde ders okutan Müderrislerin bilinen adları; 1- Hadimi Hz.nin kendileri. 2- Küçük kardeşleri Ebu Naim Ahmed Hadimi’dir
Hadimi dönemi ve sonrası, medresenin gelişmesi devam etmiştir... Altı oğlunun hepsi birer âlim olmuş, kitaplar yazmışlar. İlim adamları yetiştirmişler, üstün kabiliyetleri erdemli şahsiyetler olmakla bunların çocukları yani Hadimi’nin torunları da aynı üstünlükte yetişmişlerdir. (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.