1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. TANSİYONU NASIL GEÇİRDİM?
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TANSİYONU NASIL GEÇİRDİM?

A+A-

Hemoroid (basur)

belirtileri nelerdir?

Ikınma sırasında makatın çatlaması ile başlar. Makattan kan gelmesi, ıkınma sırasında makattan dışarıya sarkma olması, makat bölgesinde kaşıntı, makatta ağrı, sıklıkla basur pıhtılaşması sebebi ile makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişlik olabilir.

 Basur 4 dereceye kadar sınıflandırılabilir. 1. derecede görülen en önemli bulgu kanamadır ve hafif ağrı vardır. 4.dereceye kadar bu şikâyetler artarak gider. 4.derecede basur geriye itilemez  Bulgular daha şiddetlidir. Ayrıca herhangi bir tümör (kanser) oluşup oluşmadığını anlamak için doktor tarafından incelenip filim çektirmektir.

BASURA GÖTÜREN SEBEPLER NELERDİR?

 Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, şişmanlık, Alkol kullanmak,

Mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak, Lifli gıdalarla yeterince beslenmemek, ishal,

 İleri yaş. Kronik kabızlık. Kronik İshal. Dışkılama güçlüğü.  Dışkılama sırasında aşırı ıkınma. Tuvalette uzun süre oturma alışkanlığı. Tuvalette kitap okuma alışkanlığı. Acı ve baharatlı yiyecekler tüketme alışkanlığı. Şiddetli bir biçimde uzun süre öksürmek. Bağırsaklarda oluşan tümörler. Devamlı hamilelikte hormonların değişmesi sonucu damarlarda da genişleme olduğu için de basur oluşabilir.

Hemeroit  (basura) götüren sebepleri yok etmeden basur iyileşmez. Onun için acı baharatlardan kaçınmak, tuvalette fazla oturmak, tuvalette kitap okuma alışkanlığından vazgeçmekten geçer. 

 Yemeklerimizi atıştırma öğün yerine çorba türü yemekleri tercih etmemiz gerekir. Attığımız idrar söktürücü haplardan sonra bol su içip onu telafi etmemiz gerekir. Acılı, baharatlı yerine normal yiyecekleri tercih etmemiz gerekmektedir.

 Kabızlık sorunu varsa ıkınmadan dolayı yine makat açılacaktır. Hatta makattan dışarı sarkma var ise elimizle içeri itmemiz lazım.  Kabızlığı önlemek için iki buçuk litreden az olmamak üzere bol içmek lazımdır. Yeri gelmişken şunu da söylemeliyim.  Genellikle suyu az içenin kafası ağrır. Bir kimse eğer kafam ağrıyor diyorsa günlük su tüketimini artırsın.

 Bir kimse günlük olarak iki litreden az su içiyorsa belli bir zaman sonra kendisinin safra kesesini aldırmak için (ameliyat)a hazırlasın. Çünkü nasıl ki bedenimiz kirlenir de yıkarsak safra kesesini yıkamamız lazım. Eğer su içmezsek safra kesesinde yediğimiz bütün şeylerin tortusu orada birikir ve taş oluşturur. Ama su içersek o tortuyu kendi ellerimizle yıkamış oluruz ve bundan dolayı da safra kesesini aldırmak zorunda kalmayız.

 Basura götüren sebeplerden en önemlisi kabızlıktır. (Devam Edecek)

Bu yazı toplam 693 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.