1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Tantavi Kültür Ve Sanat Merkezi Açıldı
Tantavi Kültür Ve Sanat Merkezi Açıldı

Tantavi Kültür Ve Sanat Merkezi Açıldı

Konya’nın kültür ve sanat hayatına yeni bir renk ve soluk getirecek Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

A+A-

Konya’nın kültür ve sanat hayatına yeni bir renk ve soluk getirecek Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Tantavi’nin, kültür ve sanatına sunacağı katkının yanında şehrin simge yapıları arasına gireceğini belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, tarihi mirasa sahip çıkarak medeniyet bayrağını çok daha yükseğe taşımayı hedeflediklerini söyledi.  
“15 TEMMUZ GİBİ BİR DEMOKRASİ REFLEKSİ DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOKTUR”  
15 Temmuz gibi ülkemizin vesayetlerden ve darbelerden kurtulmasının yıl dönümünde, bu özel mekânın restorasyonunu tamamlayarak, Kültür ve Sanat Merkezi olarak açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Kavuş, “Her türlü dayatmaya Türk halkı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla canını hiçe sayarak anında tepki vermiştir. Böyle bir demokrasi refleksi, dünyanın hiçbir yerinde yoktur. FETÖ ve benzeri gözü dönmüş hain çeteler, derin yapılanmalar ülkemizi her türlü talana açmak için dış mihrakların desteğini alsalar da, milletimiz görülmemiş destanlar yazarak yılanların başını ezmesini bilmiştir. İşte, bizim dayandığımız; bu güçtür. 15 Temmuz tarihi; bir anlamda bu baskıya, sömürüye izin vermemenin miladı olmuştur. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu. 
15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK VE UNUTTURMAMAK ADINA ÖNEMLİ BİR YATIRIM” 
15 Temmuz’da bu yüce milletin tüm dünyaya kahramanlık örneği gösterdiğini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’da günün anısına Konya’da yapılan etkinlikleri hatırlattı. Türk Milleti olarak o geceyi unutmamak ve unutturmamak adına gayret içinde olduklarını kaydeden Başkan Altay konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu tesis Meram Belediyesi’nin Başkan Mustafa Kavuş döneminde gerçekleştirdiği ilk açılış töreni. Böylesine önemli bir günde olması oldukça manidar. Ortaya çok güzel bir eser çıkmış. Meram’a ve Konya’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
“AZİZ MİLLETİMİZ CESARETLE VATANINA, BAYRAĞINA, İRADESİNE VE BAŞTA SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A SAHİP ÇIKMIŞTIR”
Son olarak kürsüye gelen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ta böylesine önemli bir günde, önemli bir projenin hayata geçmesi adına buluştuklarını anımsattı. O gecenin sıcaklığını her an hissetmemiz gerektiğine vurgu yapan Toprak, “Devletin ve milletin kutsal üniformalarını kirleten vatan hainlerinin, milletimizin bu gücünü hissetmeleri oldukça önemliydi. Aziz milletimiz cesaretle vatanına, bayrağına, iradesine ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkmıştır. O hain girişim dünya tarihine altın harflerle yazılacak bir destanla durduruldu. Sadece o gece yaşanan girişimi değil, bundan sonra yaşanacaklara da engel oldular. Bu günde Meram’a ve Konya’ya böylesi değerli bir yatırımı kazandıranlara şükranlarımızı sunuyorum. Meram Belediyesi’ne Kültüre ve sanata verdikleri kıymetten dolayı minnettarız. Bugünün ruhuna uygun bir şekilde ebediyyen hizmet vermesini diliyorum” dedi. 
TANTAVİ ŞEHRİN KÜLTÜR VE SANATINA BÜYÜK KATKI SUNACAK
Bodrum, zemin ve asma katıyla hizmet verecek olan Merkezin toplam alanı 1510 m2. 2 milyon 630 bin 830 lira bedelle ihale edilerek restorasyonu tamamlanan Merkezin restorasyon sürecine Konya Valiliği de destek verdi. 3 kat olarak hizmet verecek olan Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek sempozyumlar, konferanslar, müzayedeler, sergiler, teras katında oluşturulan kitap kafe ile Meram’ın ve Konya’nın kültürel ve sanatsal hayatına katkı sunulacak. 
Konuşmaların ardından Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinin açılışı gerçekleştirildi. Davetliler açılışın ardından 15 Temmuz Şehitlerinin isimlerinin yazılı olduğu ay yıldızlı görselini, 15 Temmuz destanı fotoğraf sergisini, 15 Temmuz temalı tasarım çalışmaları; keçe, çini ve deri sergisini gezerek  15 Temmuz duvar yazılarını ve anı defterini imzaladılar. Misafirler son olarak 15 Temmuz temalı görselleri 3 boyutlu izlediler. 
Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde beğeniye sunulan 15 Temmuz sergisi bir hafta boyunca 09.00 ila 19.00 saatleri arasında gezilebilecek. Şeyma BIYIKLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.