1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Tarih Güneşi Yükseldikçe Günümüz Aydınlanıyor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarih Güneşi Yükseldikçe Günümüz Aydınlanıyor

A+A-

Kendimizi tam manası ile tanımadan ne dünyayı, ne ahireti, ne de siyasi ve ekonomik hadiseleri hakkınca değerlendirebiliriz. Hem sosyal olayları, hem uluslararası ilişkileri, hem de kişisel ilişkilerimizi yeterince ve tam manası ile anlayabilmemiz için kendimizi yani insanı iyi tanımamız lazım. İnsanı en iyi tanıyan ve tanıtan da hiç şüphesiz onu yaratandır. İnsanı diğer varlıklar gibi yoktan var eden Allah, onu diğer varlıklardan üstün kılmış, diğer tüm varlıkları ona hadim olarak yaratmıştır.
Rabbimiz Teâlâ insana mesajlarını son kitabı olan Kur'anla ve Peygamberimiz vasıtası ile ulaştırmıştır. Eğer buna tam manası ile iman etmiş mü’minler isek, Allah’ı, kâinatı, insanı, zamanı ve mekânı, dünyayı ve ahireti her şeyden önce Kurandan öğreneceğiz. Tarihi ve güncel hadisleri değerlendirirken de yine Kuranın ölçülerini kullanacağız. Niçin? Çünkü Kuran, her şeyin yaratıcısı ve her şeyin sahibi, ilmine kudretine sınır olmayan Allah’ın kitabıdır. Kitabımız Kur'an birçok mevzuyu ele almıştır. Bunların içinde tarihi mevzularda önemli bir yer tutmuştur.
 (Kuran'ı Kerim'de yer alan temel konular: 1-    İman ve tevhid: Allah'ın varlığı ve birliği başta olmak üzere sıfatları, isimleri ve yaratıcılığıyla ilgili ayetler.2- Nübüvvet: Başta Hz. Muhammed (sav) olmak üzere peygamberler ve peygamberlik, kitaplar ve melekler ile ilgili ayetler.3- Ahiret (Kıyamet): Öldükten sonra hayatın varlığı, hesap, mizan. 4- Cennet ve Cehennem (Vaad ve vaid 5-İbadetler: Bir müminin yapmakla yükümlü olduğu namaz, oruç, hac, zekât gibi ibadetler.6-Muamelat (İslam Hukuku): Fert, toplum ve devlet ilişkilerini düzenleyen bir takım hükümler, hukuk kuralları.  7-Ukubat (İslam Ceza Hukuku): Toplumun düzenini bozan, temel hak ve hürriyetleri tehdit eden ve insan haklarını çiğneyen kişilere uygulanacak cezalar. 8- Ahlak: Kişinin her zaman ve zemine uyması gereken; ana-babaya hürmet, insanlara iyi davranma, haram olan şeyler, kötülükler ve bunlardan kaçınma, doğruluk, merhamet, sevgi... 9-Nasihatler: Allah'ı, ahireti, hesabı unutmama, dünyaya bağlanmama gibi konulardaki tavsiyeler. 10-Tefekkür: Aklımızı kullanma, tefekkür etme, kâinatta var olan hakikatleri araştırma önderleri ve değişik toplumlardan bahseden olaylar. 11-  Geçmiş milletlerin kıssaları: Eski dönemlerde yaşamış peygamberler, kötülük 12 -  Dua ve zikir  13-  Cihad ve şehadet.) Hızlı Cevap
Görüldüğü üzere Kuranın bahsettiği temel konulardan biri de 11. Madde de belirtilen “…  Geçmiş milletlerin kıssaları: Eski dönemlerde yaşamış peygamberler, kötülük önderleri ve değişik toplumlardan bahseden olaylardır” yani Tarihtir. Son yıllardaki gelişmeler Türk toplumunu ister istemez tarihe yöneltti. Bu gelişmelerden kastım hem komşularımızla hem de büyük devletlerle olan ilişkilerimizdeki fırtınalı hadislelerdir. ABD’ nin Ortadoğu’daki işgal ve katliamları, Bölge ülkelerinin (Arap devletleri, İsrail, Türkiye, Mısır  ve İran başta olmak üzere, bütün devletlerin) bu hadiseye karşı takındıkları tavırlar, Rusya’nın, AB  ülkelerinin Ortadoğu ile direk ilgilenmeleri ümmeti ve bizleri tarihe yöneltti.  
Bu gelişmeler olmasaydı bizler ne Abdülhamid’in, ne Ertuğrul’un  dizilerini çekmeyecektik. Eğer bu gelişmeler olmasaydı bizler Ne Kütulamareden ne de Medine Müdafaasından, dolayısı ile Halil ve Fahreddin Paşalardan bihaber olacaktık. Zamanın fitne ve zulüm kasırgaları bizleri şanlı tarihimizin adil ve merhametli bulutlarına savurdu. Günümüzün kanlı ve acımasız dalgaları bizleri ecdadımızın bina ettiği  şefkatli ve koruyucu limanlara yönlendirdi. 
Bir tarih öğretmeni olarak ben bile ne kütulamarenin ne de Medine Müdafaasının ayrıntılarını bilmiyordum. Tarih birazda güncel hadiselerin estirdiği rüzgârların yönü ve şiddeti ile ilgilidir. BAE emirliğinin, dış işleri bakanının cehaleti ve soytarılığı, Türk milletinin ÖMER FAHRETTİN PAŞAYI VE ONUN VE ASKERLERİNİN ŞANLI MEDİNE MÜDAFASINI öğrenmesine vesile oldu. Zayed aptalı olmasaydı, “Mehmetcik” isminin askerlerimize Fahrettin Paşa tarafından verildiğini, ona en büyük düşmanları olan İngilizlerin bile ÇÖL KAPLANI unvanını verdiğini, çok az bir kuvvetle ve imkânsızlıklar içinde 2 yıl 7 ay bu müdafaayı sürdürdüğünü, çekirge yiyerek nasıl insanüstü bir direniş gösterdiğini, devletin kendisine teslim ol demesine rağmen “peygamberin Ravzasını küffara teslim etmem…” diyerek bu emre karşı geldiğini ve zorla tutuklanarak teslim olduğunu bilmeyecektik.  o gün İngiliz gavuru ile işbirliği yapan bazı Arap kabilelerinin, bu gün dahi bu ihanetlerine devam ettiklerini öğrenmeyecektik.
Bu nedenle diyorum ki Nasıl Kuranımızın ana mevzularından biri tarih ise, bizlerde bu gün milletçe, devletçe, ümmetçe tarihe gereken önemi vermeliyiz. Milletler yarınlarını dünün/tarihin ellerine verdiği  fenerle aydınlatırlar.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.