1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tarih , İnanç Ve Dil
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarih , İnanç Ve Dil

A+A-

Bir tarafta sıcak yaz günleri,
Diğer tarafta kutsal ay ramazan.
Bütün bunlara ilaveten de şehirde gerek belediyelerin, gerekse sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri ve iftar sofraları…
Şehir hareketli,
Konya mahallelerde birkaç pis hırsızlıkların ve küçük asayiş olaylarının dışında, diğer büyük şehirlerdeki olaylarla karşılaşmıyor. Kanımca sakin ve geçirdiğimiz Ramazan ayına uygun bir yaşam geçiriyor. Dileyelim bu huzur bozulmasın. Bu arada başta Valimiz Aydın Nezih Doğan’ın ve Emniyet Müdürümüz Hüseyin Namal’ın şahsında güvenlik güçlerine ve kurallara uyan insanlarımıza da teşekkür edelim. Namal’ın mahallelerdeki denetimlerini biraz daha artırmasını isteyelim.
Bu girişten sonra Konya Kayalı park’ta PTT’nin yanı başında yürüyen bir müzeden bahsetmek istiyorum.
Gaziler Vakfı tarafından açılan bu yürüyen küçük, ancak anlamlı müzede Türk Ordusunun kurtuluş Savaşı sırasında yazdığı şanlı destan “ Çanakkale Geçilmez” den günümüze kalmış ve bu savaştan kalan bazı savaş malzemelerini, yaşanan olaylar sergileniyor ve minyatür Çanakkale anıtı, o savaşta kahramanlık gösteren kişilerin sembolleri ve Çanakkale savaşı ile ilgili söz ve şiirlerden pasajları görüyorsunuz.
Eğer bu yürüyen müze Konya’mızdan ayrılmadıysa tarih merakı olanları bu müzeyi ziyarete davet ediyorum.
Şimdi düşünün bakalım.
Eğer ecdadımız o şanlı savunmayı yapmasaydı ve düşmanlarımıza “ Çanakkale geçilmez” dedirmeselerdi acaba bugün adımız ne olurdu?
Acaba içinde bulunduğumuz ramazan ayında istediğimiz gibi ibadet yapabilir, minarelerimizden ezan sesi, şanlı bayrağımız gönderlerde nazlı nazlı dalgalanabilirimiydi?
Aziz mübarek günlerde şehitlerimizi, kaldı ise gazilerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Ruhları şat olsun.
Peki bugün yaşanan olaylarda sıkıntı nedir?
Bir defa tarih bilincinden uzaklaştırıldık. Gençliğimizin büyük bölümü tarih bilincinden uzak. Tarihimiz geçen 90 yılda gerçek şekilde anlatılmamıştır. Bu Cumhuriyet nasıl kurulmuş bilmemektedir. Gençlerimize tarih bilincini aşılamak ve anlatmak gerekir. Tarihini bilmeyen, dinini bilmeyen nesil her şeyini unutur, yozlaştırılır. Dış güçler Türk gençliğini böyle dejenere ediyor. Gençliğimize Çanakkaleyi, Kurtuluş Savaşını iyi anlatmak gerekir. Bazı belediyeler ve sivil toplum kuruluşları Çanakkale’ye geziler düzenleyip tarihimiz anlatılmaya çalışılıyor. Bu kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyorum. Yine okulların kapanmasıyla açılan kuran kurslarına ilginin oldukça büyük olduğunu görmekteyim. Bundan mutlu oluyorum. Tarih bilinci, inancımızın anlatılması ve bayrak sevgisi giderek büyütülüyor. Taban sağlam olursa Türk ve Müslüman halkını kimse bölüp- parçalayamaz.
Ancak şunu da belirteyim ki, bunun için dil birliği de gereklidir. Bugünkü gelinen noktada dilimiz için yukarıdaki söylediklerimi söylemek mümkün değil.
Bir milletin parçalanmasına dil ile başlanılmaktadır. Yıllar önce Karamanoğlu Mehmet Bey’in söylediğine göre hareket edilmeli ve onun kemikleri sızlatılmamalıdır. Türk milleti etnik kökenlerine göre ayrıştırılmamalıdır. Birlikten kuvvet doğar. Dil ve Din birliği ülkemizin çimentosudur. Çok uzaklara gitmemek gerekir. Akil adamların göreve başlamasıyla Konya’nın birkaç beldesine gittim. Bu konuyu araştırdım. İnanın o beldelerde kendimi yabancı bir ülkede zannettim. Birkaç resmi görevli ve sağduyu sahibi insanın dışında Türkçe konuşmaktan kaçınıyorlardı. Gelecekte ne olur, bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok.

 

Bu yazı toplam 215 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.