1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tarih Nereye Gidiyor?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarih Nereye Gidiyor?

A+A-

Tarih nereye gidiyor?
Aslında tarih olayları yazıyor. Bir yere gitmiyor da, insanlar gidiyor galiba.
Tarih yalan söylemez. Tarihi yazanlar yalan söyleyebilir.
Tarihi tekerrür ettirtsek iyi olur.
Yeniden Dünya Devleti oluruz.
Tabu ki, bu düşüncemin tekerrür etmeyeceğini biliyorum.
Ancak çağımızda dünya globollaştı ve küçük dünya ,daha da küçüldü.
Dinler bir birinin içine girdi.
Birde dinler arası diyalog dedik ya, her şey karıştı.
Bugün BOP’un dünya’da 22 İslam Aleminin sınırlarının ve halklarının inancını bir bir ülke etkileyeceği bir proje olduğunu sanırım hepimiz bilmekteyiz.
İşte Irak ve Afganistan’ın durumu ortada. Arap Baharına dönüşen bu projenin yıkıcı etkileri ise bana göre devam etmektedir.
Ortadoğu’da bölünmüş, küçültülmüş, parçalanmış ve kolay yönetilebilen, kolay yutulabilen devletçikler oluşturuldu ve oluşturulmaya da ABD , AB ve emperyalist devletler devam etmektedir. BOP ve Arap Baharı ile Ulus devlet anlayışı yok edildi. Irak’a bakınız. Saddam’ın yıkılmasından sonra kan gölü bir türlü kurumadığı gibi, burada üç devletçik oluşturuldu. Kaddafi yok edildi. Libya’yı aşiretler paylaştı. Şu anda yüzden fazla aşiret burada devlet kurmaya çalışıyor. Güney Libya’daki aşiretler Fizan ‘ı Federal bölge ilan ettiler.
Şu İslam dünyasına bakınız. Kan, gözyaşı hiç dinmiyor. Balkanlar duruldu gibi görünse de her zaman patlamaya hazır bir bomba… Suriye için ne söylememiz gerekir bilmem.
Batıya ve oyunlarına karşı dik duran liderler oyunu bozuyor. Türkiye Mısır’daki ve Suriye’deki bazı yanlış politikalarına rağmen bu ülkelerin halklarının savunuculuğunu yapıyor. ABD ve AB ülkeleri hala Mısır olayına darbe diyemediler.
İşte bu noktada Atatürk’ü anmak gerekir. Kurtuluş Savaşında İngilizler aynı oyunu Türkiye’de Kürt vatandaşlar üzerinde oynamaya çalışmıştır ama, ancak etnik kökenli Türk Milleti birlikte hareket ederek İngiliz oyununa müsaade etmemiştir.
Atatürk o dönemde mecliste yaptığı bir konuşmada Türk ve Kürt bir bütündür demiştir. İslam şemsiyesi altında toparlanmanın gereğine inanan Kürtlerin aşiret liderleri 17 Mart 1921 de TBMM’ne bir telgraf gönderirler:
“Reis bey, Son günlerdeki olaylar nedeni ile Kürt kardeşlerimizden gelen pek çok tel yazısı vardır. Kendilerinin böyle bir girişimi olmadığına ve Kürdistan sorunu diye bir şey yoktur” demektedirler.
İşte tarihten bir yaprak ve bu telgraflardan birisi birlikte okuyalım.
“Kürtler küçük lokmanın çok kolay yutulacağını zamanından önce öğrenmiştir. Türk Birliğinden ayrılma düşüncesinde olanları Kürtler kendi milletinden saymazlar. Kürtlerin kaderi Kürtlerin kaderine eşittir. Biz Kürtler, TBMM hükümetinden başka devlet ve kurtarıcı bilmediğimiz gibi, ihtilaf devletlerinden de medet uymamaya tenezzül etmeyiz. Hükümetimize yardım edeceğimizi TBMM dahilinde Kürtlüğün ayrı bir unsur olarak değerlendirilmesini hiçbir zaman işitmek istemediğimizi bilgilerinize sunarız”
İmzalar: İzoli aşiret reisi Hacı Fiya Sebati, Aluçlu aşireti reisi Mehmet, Bariçkan aşireti reisi Hüseyin, Ulmayı Ekrat’tan Halil, Zeyve aşiret reisi Halil, Ulamadan Hafız Mehmet, Ulemadan Zebunlu Halil, Ulemadan Raşit Dayulken aşiret reisi Hüseyin, eşraftan Bulutlu İbrahim, eşraftan Sadık.
İşte tablo ortada.
Demekki bir anlamda Kürt sorunu, çözüm süreci falan yine kışkırtmaların bir oyunudur.
İzgilizlerin oyunu boşuna çıkmıştır. Günümüz dünyasında da böyle olacaktır. Bizi kimse parçalayamayacaktır.
Kurtuluş Savaşı başladığı sırada Bursa’da bulunan bir din alimi hakkında İngilizler şu bilgiyi vermişlerdir.
“Mardin’e Mustafa Kemal tarafından gönderilen Şeyh Sunusi, bölgedeki kKürtleri Milli harekete çağırmakla görevlendirmiştir. “
Iraklı Uceymi Paşa’da Atatürk’ün yararlandığı İslam liderlerindendir.
Bu günün tablosunda eş başkanlık vazifesi ile bölmek, parçalamak isteyenlere Atatürk’ün siyasetini hatırlatırım. Zira BOP’un son halkası Türkiye’dir.
 

Bu yazı toplam 273 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.