1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'TARİHİ SPOR SALONUMUZ,KONYA'NIN SPOR MÜZESİDİR'
'TARİHİ SPOR SALONUMUZ,KONYA'NIN SPOR MÜZESİDİR'

'TARİHİ SPOR SALONUMUZ,KONYA'NIN SPOR MÜZESİDİR'

Konya’nın en eski spor tesisi olan; taç kapı bitişiğindeki tarihi spor salonumuz ecdat yadigarımızdır. Çok acı!.. İlk Mevlana ihtifallerinin de sahnelendiği bu spor abidemiz, yıkım tehlikesi ile karşı karşıyadır.

A+A-

Atalarımızın bizlere emaneti 70 yıllık spor salonumuzu gelecek nesillere aktarmak her Konyalının boynunun borcudur. Millet bahçesi yapımına asla engel tekil etmeyen bu tarih abidemizin ayakta kalması için; kamu vicdanı, ecdadımıza sadakat ve hukuk çerçevesinde hepimiz duyarlılık göstermeliyiz.
Sporda Konya'nın tarihçisi Ömer Altay, eski stadyum arazisinde yıkım çalışmaları sürdürülürken, ana girişin hemen sağında yer alan tarihi spor salonu, şehrimiz spor kültür katmanının ayakta kalan en eski eseri olduğuna vurgu yaparak, ecdat yadigarı 70 yıllık salonu koruma altına alınarak, gelecek nesillere taşınması için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.  
Son dönemde, Türkiye’de ve şehrimizde tarihi eserlerimizin korunması, restore edilerek ayakta kalması konusunda çok önemli çalışmalar yapıldığına işaret eden Altay, "Konya’da da bu bağlamda; Selçuklu’dan yadigar Aleattin Tepesi sur kalıntılarımızın ortaya çıkarılması, Aleattin Köşkü’nün restorasyonu, tarihi Bedesten’imizin ihyası çok değerli hizmetler ortaya konmaktadır. Bu ve benzer çalışmalarda emeği geçen ve memleketimize hakça hizmet eden herkesten Allah razı olsun" dedi.

İLK MEVLANA TÖRENLERİ DE  BU TARİHİ SALONDA BAŞLATILDI
"İlk Mevlana İhtifallerine de sahne olan Konya’nın ilk Spor Salonu buram buram tarihtir" diyen Altay, Tarih, Kültür ve Hoşgörü Medeniyeti'nin başkenti Konya'mızda, spor kültürü tarihimizin ayakta kalan en eski sportif eserinin bu tarihi salon olduğuna vurgu yaparak, "Spor Tarihimizin bu nadide eserini korumak, yaşatmak mecburiyetindeyiz. Çünkü bu salon; her branştan sporcu ya da seyirci olarak milyonu aşkın Konyalı’nın hatıralarıyla ayakta kalan, spor adına sahip olduğumuz ilk ve en eski tesisimiz. Bu tarih abidemiz, muhafaza etmekle yükümlü olduğumuz en değerli spor hazinemizdir. 100 bin metrekare arazi, 1940’lı yıllardan beri Konya’nın akciğeri, hayat bahçesidir. Kompleksin hemen girişindeki Taç Kapı’nın sağında konuşlanan bu sempatik, butik tarihi spor salonumuz kod farkı olmayan mücevher sandığımızdır. Arazinin yaklaşık 40’da biri kadarcık bir alanı kaplamaktadır ki, hiçbir şekilde millet bahçesinin oluşumuna engel değildir. Bilakis Tarihi Taç Kapı ile bütünlük sağlamaktadır. Ecdadımızın bize en nadide spor emanetidir" dedi.

SAMSUN, BURSA VE ANTALYA’DA, EMSAL TARİHİ SPOR SALONLARI YIKTIRILMAYIP MÜZELEŞTİRİLİYOR
Konya’nın ilk spor tesisi olan tarihi salonu yaşatmamızın, Konya’nın, Konya halkının boynunun borcu olduğuna işaret eden şehrimiz spor tarihçisi Ömer Altay; "Samsun, Bursa ve Antalya’da şehir merkezinde emsal iki salonun yıkımına karşı çıkılıp kurtarılarak, spor ve kent müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Bu adımı Antalya'da bizzat şehrin belediye başkanı Menderes Türel yapmıştır. Bizlerin de aynı şeyi istemek ve tarihi spor salonumuzun yıkımına engel olmak hakkımızdır. 70 yıllık spor salonumuz, zaten tepeden tırnağa bir spor müzesi, spor mabedimizdir. Bu ecdat emanetinin koruma adına hepimiz çok büyük sorumluluk ve asla vazgeçemeyeceğimiz büyük bir vebal taşıyoruz. Bugün manevi dünyamızın anıt eserleri olan Mevlana Müze’mizi, Aleattin Cami’mizi, Aziziye Cami’mizi nasıl ki yıkıp, daha büyük yeni yapılarla yerlerini ikame edemezsek, Konya’nın ilk ve en eski spor salonunu da yıkıp 10, 20 bin kişilik başka spor salonları inşa ederek asla ikame edemeyiz. Ecdat yadigarı spor salonumuza biz, bizzat Konyalılar sahip çıkmalıyız. Bu yolda her birey, her mevki, her makamla; Konya’nın spor abidesi olan ilk spor salonumuzun yıkılmaması için başvurmak, medeni platformlarda emek sarfetmek boynumuzun borcudur. Konya, 100 bin metrekarelik arazinin sadece 40 da biri alanı kaplayan, kod farkı olmayan, taç kapıyı bütünleyen mink, butik tarih abidesi, ata yadigarı spor salonunu korumalıdır. Üstelik Samsun ve Konya’da eski spor salonları, spor ve şehir müzeleri olarak koruma altına alınmış ve bunu bizzat şehrin belediye başkanları açıklamıştır. Biz Büyükşehir Konya, asil Konya halkı; Samsun, Bursa, Antalya kadar olamadık mı, olamıyor muyuz?" ifadelerini paylaştı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.