1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TARİHİ ÜNİVERSİTE
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TARİHİ ÜNİVERSİTE

A+A-

Bu yazımı bir gün gecikmeli yazıyorum.

Çünkü dün bize göre gündem oldukça yoğundu, bir tarafta Konyaspor’daki gelişmeler, diğer tarafta ülke gündemindeki gelişmeler yazımızı bugüne öteledi.

Allah kimsenin  misafirini, ziyaretçisini eksik etmesin, dün yoğunluğumuz vardı. Bizi ziyarete gelenler arasında dostlarımızın yanında  spor camiasından, siyaset camiasından kimseler vardı. Kimisi zarf attı, kimisi mesaj verdi. Dönüp dolaşan ise  spor camiasında Konyaspor ne olacak sorusu, siyaset çevrelerinden gelen soru ise   AK Parti’de değişim nasıl olacak, seçim 2018 mi, 2019 mu?

Şunu belirtelim,

Konyaspor’a bir şey olmaz.

Seçim ve AK Parti’deki değişimi de birlikte izlemekteyiz. Ancak şunu belirtmek gerekirse 2018 ve 2019 birçok alanda Türkiye için zor yıllar olacak gibi…

Konya tarihi boyunca hep ilim, medeniyet ve kültür kenti olmuş, bir çok ulema, bilim adamı bu kentin topraklarından çıkmıştır. Hz. Mevlana’yı bağrında bulundurmaktadır.

Konya aynı zamanda kadim bir başkenttir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna giden yolun ilk adımları Konya’da başlamış, Haçlı seferlerine en büyük  “Dur” ikazını Selçuklu İmparatorluğu yapmıştır.

Konya merkezde kurulan Selçuklu İmparatorluğu Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna kadar, yani yaklaşık 300 yıl hüküm sürmüştür.

Konya Selçuklu döneminin mirasını da en çok şekilde bağrında bulunduran kentlerimizden en büyüğüdür.

Önceki gün  KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Başkanı  Selçuk Öztürk ve üniversitenin yönetim kadrosu ile basın toplantısı yaparak, ilk defa ciddi biçimde Karatay Üniversitesi hakkında bilgi aktarımında bulundu.

Tarihe imza atan üniversite olarak Karatay Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk’ün anlatımıyla çok hızlı ve sağlam bir büyüme içinde olduğunu görmenin, bir Konyalı olarak mutluluğunu yaşadım.

Karatay Üniversitesi’nin  temeli Selçuklu İmparatorluğu zamanında  medrese olarak atılmış ve yaklaşık 700 yıl bu üniversite bilim adamı, ilim adamı yetiştirmiş v faaliyetini 1914 1. Dünya Savaşına kadar sürdürmüştür.

Cumhuriyet döneminde medrese son yıllarda  ayağa  üniversite olarak kaldırılmıştır. İlk yılında yaklaşık bin öğrenci  eğitim ve öğretim görürken, bugünkü öğrenci sayısı  ise verilen bilgilere göre 8 bin 500’dür. Bu rakamın 10 bine kadar çıkmasıyla öğrenci sayısı sınırlandırılacaktır.

Karatay Üniversitesi, medrese dönemiyle birlikte yaklaşık 800 yılda dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girecektir. Buna inancımız tamdır.

Üniversite öğrencileri içinde yerli ve yabancı çocuklar bulunuyor ve şu anda 75 ilimizden çocuklar burada öğrenim görmektedir.

Karatay Üniversitesi’nin çok önemli  bir özelliği de kendi enerjisini kendisi sağlamaktadır.  Öğrenciler Ahilik- Usta- Çırak yöntemiyle yetiştirilmektedir.

Bir vakıf üniversitesi olan Karatay Üniversitesi  sıralamada 2016 da 17. 2017 yılında ise  vakıf üniversiteleri arasında 15., genel sıralamada ise 30 sırada kendisini bulmuştur. Dünya sıralamasında ise bugün için yaklaşık 4 bin 500 sırada ve emin adımlarla yükselişini sürdürmektedir.

Kısacası Konya’da eğitim ve öğretim veren Karatay Üniversitesi  kalıcı, sağlam ve geleceğe ışık tutan, geçmişten kopmayarak yoluna devam eden bir üniversite olduğunu gördüm. Kendilerine bu yolda başarılar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.