1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. TARİHTE ÇARŞAMBA ÇAYI NOTLARINDAN!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

TARİHTE ÇARŞAMBA ÇAYI NOTLARINDAN!

A+A-

Şimdi zamanı mı? Diyeceksiniz ancak, ben düne kaçıp yarına ışık olsun istiyorum!

İbrahim Hakkı Konyalı’nın Konya Tarihi Kitabının 91 ve 92 sayfalarında Çarşamba Çayından bahsedilmektedir.

Hicri 793 Miladi 1390 yılı sonbaharında Konya Osmanlı sınırlarına girmişti. Konya’nın zapt edildiği ve hakanın adaleti derhal yayılmıştır. Akşehir, Niğde, Aksaray’da kapılarını Osmanlı Ordularına açtılar.( *Aşık Paşazade ve Lütfi Paşa Tarihleri)

Yıldırım Beyazıt Han Karaman oğullarından Alâeddin Bey ile Savaşı üzerine Konya alınmış oldu.

Taşeline kaçan Alâeddin Bey aynı zamanda Beyazıt Hanın eniştesidir. İstiklalin büsbütün elden gideceğini anlayınca barış heyeti göndererek pişmanlığını bildirip, af diledi. Bir daha bozgunculuk yapmayacağını temin etti.

Yıldırım Beyazıt nedametini kabul etti. Yeni barış muahedesi yapıldı.**(Bezmurezm)

ÇARŞAMBA ÇAYI sınır olarak kabul edildi. Çayın güneyinde yani LARENDE tarafındaki topraklar KARAMANOĞLU’NA bırakıldı. Kuzeyindeki topraklar OSMANLI ÜLKESİNE eklendi.

Başta HAMMER olduğu halde bu ÇARŞAMBA SUYUNU bulamıyorlar ve yeni sınırı tayin edemiyorlar. Yazın çok kere kuruyan bu çay Konya’nı güneyindedir.

Bu mebdei SARIOT Yaylasından başlayarak KARACAHİSAR, SORGUN, DERE, SIRISTAT, FART, PINARCIK Köylerinden geçerek MAVİ BOĞAZA

( Burada not düşelim. 1950’li yıllarda yapılmaya başlayan ve 1960 yılından sonra su tutan APA BARAJI ve şimdi de Mavi Boğaz MAVİ TÜNEL ile taçlanarak ÇARŞAMBA HAVZASI bambaşka boyuta kavuşmak üzeredir.)

Mavi Boğaz ve oradan da AVDAN, APA, DİNEKSARAY, civarından akar.

Ağıl civarında HATUNSARAY ve KAVAK’TAN gelen AKPINAR ÇAYI ile katıklaşarak KARAMAN KÖPRÜ civarında ACI GÖLÜ teşkil eder. KARKIN, ALEMDAR, DEDEMĞLU Köylerine akar gider. Bu çayın üstünde Taç vezirin mühim köprüsü vardır. HATUNSARAY VE KAVAK arasına GÖMSE’DE 11 gözlü mühim SELÇUK Köprüsü vardır.

OSMANLI DEVLETİ 11. ABDULHAMİD HAN zamanında Beyşehir Gölünden Çarşamba Havzasını Sulama Projesinden başka yatırımı maalesef göremiyoruz.

ÇARŞAMBA ÇAYI üzerinde onlarca köprü ya SELÇUKLU ya da KARAMANOĞLU eseridir.

Bunun en canlı örneği Beylerce, Gökhüyük Köyü Çumra’ya bağlayan halen ayakta duran yakın zamanda trafiğe kapatılan KARAMAN KÖPRÜSÜ Karamanoğlu Mehmet Beyin kızı tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Bundan başka Dineksaray, Balçıkhisar Köylerimizde de aynı şekilde Çarşamba Çayı üzerinde köprüler vardır.

Bu köprüler iki yakayı bir araya asırlarca kavuşturmuştur. Yapanlardan Allah razı olsun. Kıyamete kadar Sadakayı Cariye olan bu eserlerle hesapları hayır olarak kapanmayacaktır.

Bu memlekette böylesi eserlere yapan ve vesile olanlarında aynı şekilde amel defteri kapanmayacaktır.

Ancak, kendi hesaplarına çalışıp hep kendine çalışanlara ise Allah’a havale ediyorum. Ki, böylesi adamlar kalıcı eser bırakanları hizmet anlayışını, manevi hazzını bilemezler, anlayamazlar.

Anlayamaz ve anlamadıkları yetmez. İftira da atarlar.

Çünkü tek sermayeleri budur.

Tarihten bugüne gelen akış içerisinde ÇARŞAMBA ÇAYI ÇATALHÖYÜKLE birlikte 9 bin yıldır Konya Ovasına hayat vermektedir. ÇARŞAMBA ÇAYI geçtiği yerlerde Torosların Bereketli topraklarını getirmiştir. Hala ÇARŞAMBA ÇAYI civarında tarlalarımız ayrı bir değer taşır. Bereket yüklüdür..

ÇUMRA ŞEKER FABRİKASI ile 21. yüzyılda bir başka taçlanmıştır. Bu tacı göremeyenleri yukarda ifade ettiğim üzere ALLAH’A HAVALE EDİYORUM.

Bugünden tekrar düne dönersek;

LÜTFİ PAŞA TARİHİ bu sınırları bu şekilde çok güzel çizmiştir. ÇARŞAMBA SUYUNU sınır yapıp LÂRENDE tarafını KARAMANOĞLU’NA verip KONYA tarafı YILDIRIM HANIN oldu. İbrahim Hakkı KONYALI diye bitiriyor.

Dünden bugüne Çumra için hayat iksiri olan Çarşamba Çayından tarihi sürecinden dem alalım dedik

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.