1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tarihten bir yaprak !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihten bir yaprak !..

A+A-

Atatürk’ün  putlaştıranlardan değil, Atatürk’ü sevenlerden birisiyim. Her zaman yazdığım gibi  bu ülkeye, bu millete hayırlı ve doğru işler yapmışsa Allah kabrini cennet etsin, yok hainlik yapıp, yanlış işler yapmışsa zaten şimdi  hesabını vermektedir.

Yine  TRT  TV’de  Gündem ötesi programında konuşan Gazi üniversitesi öğretim üyesi    Atatürk’ün Türk tarihinin incelenmesinde büyük destek ve istekte bulunmuştur. Merak edenler   23 Ekim günü TRT p Gündem ötesi proğramını izleyebilirler.

Bizde bir söz vardır:

“Bin başa bir baş gerek “

Atatürk  bu işi yapmıştır. Başarı liderle, başarısızlıkta o lidere kesilir. Ülke’nin kurtuluşunda Atatürk başrolü oynamıştır ve bu konuda da başarılı olmuştur. İster kabul edilsin, ister edilmesin.

İşte size tarihten bir sayfa sunuyorum.

Atatürk’ü Tutuklamak İçin Emir Almışken Atatürk’ü Koruyan Adam: Kazım Karabekir

“Alçıtepe Kahramanı” namıyla tanınan Kazım Karabekir, 23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul’da doğdu. Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan komutanların arasında yer alan Kazım Karabekir Doğu Cephesi’nde üstün başarılar göstermiştir.

Atatürk’ün en yakın silah arkadaşlarından biri olan Kazım Karabekir, Türk tarihinin gidişatına yön veren önemli isimlerinden biridir aynı zamanda. Atatürk ile onlarca hikayesi mevcut. Ancak en etkileyicilerinden biri olan Atatürk’ü tutuklamak için emir almışken Atatürk’ü korumasıdır.

Padişah Vahdettin, Mustafa Kemal’in tutuklanması ister. Atatürk askerlikten istifa etmiş ve artık sivildir.. Mustafa Kemal Paşa Erzurum’da bir evde kalırken, Atatürk’ün odasına en güvendiği kurmayı Kazım Dirik giriyor..

Paşam, diyor: “Askerlikten istifa ettiniz, bundan böyle ben kimden emir alacağım, elimdeki dosyaları kime teslim edeceğim.” Mustafa Kemal Paşa hem üzgün hem sitem dolu bir şekilde: “Askerlikten istifa edince bir saat önce sen her şeysin diyen kişiler bir saat sonra sen yoksun” diyor..

O sırada içeri Cevat Abbas giriyor ve Mustafa Kemale “Kazım Karebekir bir bölük askerle sizi tutuklamaya geliyor” diyor.

Rauf Orbay anılarında diyor ki “Bir an sarardı Mustafa Kemal”. Çünkü biliyor Kazım Karabekir’in aldığı emri, gelecek ve onu tutuklayacak.. Çok geçmeden Kazım Karabekir içeriye Atatürk’ün bulunduğu odaya giriyor..

Atatürk dahil herkes aldığı emri uygulamasını beklerken Kazım Karabekir paşa, Askerlikten istifa etmiş ve artık sivil olan Mustafa Kemal’in önünde bir asker selamı çakıyor..

“Paşam” diyor “Dün olduğu gibi bugün de ben ve bütün kolordum emrinizdeyim.. Sizi koruması için de bir bölük asker getirdim” diyor.

Yani kimin kim olduğunu ve ne işler yaptığını araştırmadan ne karalamaya, ne de putlaştırmaya gerek yok. Kaldı ki bizim inancımıza göre ölen insanın arkasında konuşmak hoş karşılanmaz.,

Yazımı Anayasamızın ilk 5 maddesini size alarak yayınlıyoruz.

Takdir sizin.

4ff5f496aad8bcc340e58207faf0b5f8.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.