1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Tarihten ibret alarak yeni şeyler söylemeliyiz”
“Tarihten ibret alarak yeni şeyler söylemeliyiz”

“Tarihten ibret alarak yeni şeyler söylemeliyiz”

Konya Aydınlar Ocağı’nda, “Sultan Mehmed’i Fatih Yapan Dört Kitap”tan bahseden Araştırmacı-Yazar Cemil Paslı, “Tarihten ibret alarak ileriye yönelik yeni şeyler söylemek zorundayız” dedi

A+A-

“Batı İnebahtı’yı 448 yıldır Vatikan’da kutluyor”

Sultan II. Murat, Fatih Sultan Mehmed ve II. Beyazıt’ın Osmanlı Devleti Aliyye’yi 91 yıl yönettiklerini belirten Cemil Paslı, Osmanlı Donanması’nın batı tarafından 1571 İnebahtı’da bozguna uğratıldığına dikkati çekerek “Batı İnebahtı’yı 448 yıldır Vatikan’da bayram havasında kutluyor” dedi.

İslâm’ın altıncı ve yedinci asırda Peygamber Efendimiz’le geldiğini, zirveye 12.asırda çıktığını ifade eden Paslı, kanaatini şu sözlerle dile getirdi: “Konya 12.asırda önemli bir merkezdi. Tekrar oralara dikkat çekilmesi gerektiğini düşünen bir yazar olarak on ikinci asırdaki zirveyi biz, 1453’te büyük bir imparatorluk olan Batı Roma’dan sonra Doğu Roma’yı yâni İstanbul’u fethedip çağ açıp, çağ kapatarak tamamlamış olduk. Ben daha çok yükselme ve zirve dönemleri olan Sultan II. Murat, II. Beyazıt ve Fatih Sultan Mehmed’in konuşulması, gündeme getirilmesi durumunda gençliği daha motive edeceğini ve ilham vereceğini düşünüyorum.

“Cihat kıt’ale giden yolları tıkamaktır”

Fatih Sultan Mehmet çok iyi eğitim almış bir insandı. İstanbul’u fethettiğinde Bizans kralı olan Konstantin’in oğlu yoktu. Abisi Teodor’un üç oğlu vardı. Fatih bunlardan Müslüman olan Has Murat Paşa ve Mesih Paşa’ya devlette önemli görevler verdi. Fatih Mehmet; Türklerin hakanı, Arapların sultanı, Farsların padişahı, Rumların kayseriydi. Meselâ Karamanoğlu Mehmet Bey’le karşılaşarak orduyu Akşehir Ovasına yayması, Peygamberimizin Mekke Fethi’nde uyguladığı stratejidir. Kardeş kanı dökülmeden Karamanoğlu Mehmet Bey’i teslime ve sulha zorlamıştır. Asıl cihat kıtale giden yolları tıkamaktır. Sultan Fatih, çıktığı 25 seferde iki imparatorluk, dört krallık ve 11 prensliği devletine katmıştır. Fatih’i yetiştiren bir ortam vardı. Çocuklarını abdestsiz emzirmeyen anneler vardı. Ben siftah yaptım, diğer komşuya git diyen bir esnaf vardı. Osmanlı medeniyetinin temellerini Sultan II. Murat, Fatih Sultan Mehmed ve II. Beyazıt attı. Bu üç Osmanlı padişahı üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılması lâzım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.