1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tarım Fuarı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarım Fuarı

A+A-

Konya’mızda bugün Türkiye’nin en büyük tarım fuarı açılıyor. Hafta boyunca açık tutulacak tarım fuarında tarıma dair ne varsa, geçen yıldan bugüne kadar tarım alanında hangi araç ve gereçler teknik, ilaç ve benzeri şeyler üretilecekse firmalar bunu fuar süresince çiftçilere tanıtacak, pazarlamasını yapacaklar.
Türkiye tarım kenti.
Gerek ülke genelinde, gerekse sektörel anlamda ülkemizin kalkınmasının temel taşlarından birisi tarımdır. Dünya ve Türkiye nüfusu hızla çoğalmakta ve her şeyden önce nüfusun doğal, acil gereksinimlerinden birisi beslenmektir. Bazı şeylerden insanlar konumu ve durumları itibariyle vaz geçebilirler. Ancak gıda ve beslenmeden vaz geçme gibi bir şey söz konusu değildir. İnsan yaşamı için olmazsa olmazların başında gıda ve beslenme gelir.
Türkiye bundan yaklaşık 20 yıl önce dünyada tarım ve gıda üretimi yapmayan 7 ülkeden birisi iken, bugün ise Türkiye’de özellikle tarım ve gıda maddelerinin birçoğunu dışarıdan ithal eder oldu. Bunun önüne geçmek ve paramızın başka ülkelere akışını durdurmak için tarım ve hayvancılık sektörü geliştirilmeli, hükümetler bu sektöre yatırım ve destek sağlamalıdır.
Türkiye’miz tarımda Avrupa birincisi, Dünya 7. si konumundadır. Bu küçümsenmeyecek bir tablodur. Konya’mız ise tarım ve buğday ambarı ve Türkiye’nin toprak büyüklüğü olarak en büyük kentidir. Konya kadim bir başkent olması ve bir kültür kenti olmasına karşın tarımda da Türkiye’de en önde gelen illerimizin başındadır.
Bugün Konya Ovası bir kısmı ile suya kavuşturuldu. Tamamı kavuşturulsa, Hollanda büyüklüğündeki kentimizde tarım ürünleri hem daha çok çeşitlilik kazanacak, hem kalite artacak, hem üretim, hem istihdam oluşacaktır.
Beyşehir Çarşamba çayından faydalanan çiftçilerin yanı sıra KOP ve KOS projeleri hayata tam anlamıyla geçirilirse üretimin daha da çeşitleneceği ve kalitenin artacağına inanmaktayım. Bu alanda çalışmalar devam etmektedir.
Konya yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehridir. Traktör satışının en çok yapılan şehrimiz. En fazla tarımsal hasılanın yakalandığı ilimiz Konya.
Baktığımız zaman Konya hem bitkisel ürün deseni hem hayvansal ürün deseninde toplam sertifikalı tohum üretiminin %34’ünü, toplam şeker pancarı üretiminin %29’unu, toplam yağlık ayçiçeği üretiminin %19’unu, toplam arpa üretiminin %11’ini, buğday üretiminin %10’unu, yonca üretiminin %9’unu, büyükbaşın %8’ini, küçükbaşın %14’ünü gerçekleştiriyor. Bugün Türk tarımında Konya’nın tartışılmaz bir etkisi bulunmaktadır.
Bu oranlar giderek teknolojik katkılarla ve sulamanın yeterli düzeyde olmasıyla daha da artacaktır.
Türkiye Tarım fuarında ise bu ürünler ve teknolojik gelişmeler sergilenecektir. Türkiye’nin dört bir yanından bu fuara ilginin büyük olacağını tahmin ediyorum.
Dün insan gücü ile yapılan ve kıt- kanaat zorluklar içinde yapılan tarım, bugün şekil ve üretim, kalite itibariyle geldiği nokta küçümsenemeyecek düzeydedir.
İnsan ve hayvan gücü modern tarım makinelerine dönüşmüştür. Türk tarımının makineleşmesinde en büyük katkıyı yapan firmalardan birisi de Türktrantör firmasıdır. Bu firma yine bu fuara katılmakta ve Türkiye’de üretilen araçlarla Türk tarımına büyük katkı sağlamaktadır.
Türkiye Traktör pazarının lider ismi Türk Traktör olarak fuarda New Holland ve Case IH modellerinin yanı sıra, Case IH’ın yılın makinesi, yılın traktörü seçilen araç görücüye sunulmaktadır.
 

Bu yazı toplam 175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.