1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. TARIM FUARIMIZ BU SENE DAHA DA RENKLİ GEÇİYOR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

TARIM FUARIMIZ BU SENE DAHA DA RENKLİ GEÇİYOR

A+A-

Konya Tarım Fuarı, Tüyap fuar alanında devam ediyor. Bu senede yoğun bir tempoda süren fuarımız yarın saat 17’de sona erecek. Şu ana kadar katılımcı oranı oldukça fazla olan fuara bu senede ciddi katılım var. Hem yurtiçinden hem de yurtdışından katılan ziyaretçilerin ilgisi takdire şayandır. Bu sene yurtdışından gelen misafir ziyaretçi sayısı oldukça fazla olduğu için bu fuara ayrı bir renk katıyor.
Ben şahsi görevim itibariyle konuya dış pazar açısından bakıyorum da güneyimizde sürmekte olan savaşa rağmen, asıl hedefimiz olan Arap dünyasında ki onca kaosa rağmen katılımcı düzeyinin bu denli olması oldukça hoşuma gitti. İnşallah bu yoğun atmosferin fuar sonrasında şehrimizin ticari hayatına pozitif katkı sağlamasını temenni ediyorum.
Bu sene oldukça fazla yabancı katılımcı olması ihracatımızın artması noktasında da önemli bir misyon üsleniyor. Yurtdışından gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu distribütörlük görevine talip ya da bizatihi perakende ticareti yapan kesimlerden oluşuyor. İç pazarda oluğu gibi münferit çiftçiler olmadığı için daha fazla katkı sağlayacak kişilerle muhatap olabiliyorsunuz.  
Tarım fuarlarının sayısı her geçen gün artıyor. Konya, Adana, Bursa, Gaziantep gibi kentlerde kurulan fuarlar geçmişte belli merkezlerde yapılırdı. Artık gözde ilçelerde bile tarım fuarları yapılıyor. Aslında bu bir noktada gelişmekte olan tarım sektörünün ve uyanan çiftçimizin varlığına delalet eder. Fakat önemli olan fuar sayısı değildi, mevcut fuarların daha etkin ve halkın ihtiyaçlarına cevap vermesiydi. İşte bu noktada bir güce ulaştık. Fuarlarımız artık dolu dolu geçiyor. Ziyaretçiler fuarda ziyaret ettikleri firma sahiplerini tabiri caizse ahiret sorgusu gibi sorguya tabi tutuyorlar. Anlattıklarıyla imalatçıların zihinlerinde yeni ışıklar yakmak suretiyle bir nevi yol gösteriyorlar. Fuar şirketleri de ziyaretçileri fuarlara taşımak için ellerinden geleni yapıyorlar. Açıkçası fuarları cazibe merkezi haline getirebiliyorlar. Birçok il ve ilçelerde ki tarım müdürlükleri ücretsiz ulaşım amaçlı otobüsler kiralayıp akın akın çiftçilerimizi fuarın olduğu kentlere taşıyorlar. Bu noktaya ulaşmamız az zaman almadı. Daha da olgunlaştık. İl ve ilçe tarım müdürlükleri de çok destek sağlıyorlar. Bir fuar kendisini güncelleyemiyorsa, yenileyemiyorsa bir sonraki fuarda fuarın ziyaretçi sayısına ister istemez yansıyor. Bu şekilde o fuar körelip gidiyor. Konya’mızda o noktaya doğru kaymaktaydı. Ama akıllı bir el hatalardan çekip kurtardı. Yapılan birçok çalışma bilinçli ve mantıklı yapılıyor artık. Yanlışta ısrar eden ve çeki düzene girmeyen illerde ki fuarlar ise yok olup gitti.
Fas’ın ticari başkenti Casablanca’da kurulmakta olan tarım fuarına katıldığımı hatırlıyorum da boşu boşuna katılmıştık. Çünkü fuara bir misyon katamamışlardı. O fuar kaybolup gitti. Ama hemen akabinde canlandırdıkları Meknes fuarı, Fas için çok önemli bir boşluğu kapattı. Hem katılımcı hem de ziyaretçi bakımından büyük bir boşluğu kapattı. 
Konya fuarı da bir anlamda uzun zamandır oluşan bir çatlağı kapattı. Artık bizim fuarımız tüm Türkiye değil tüm dünyada dikkat çekici bir misyon üslendi. Bu yıl THY’ninde sponsor olmasıyla büyük bir adım atılmış oldu. 
Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 3. büyük tarımsal mekanizasyon fuarı olan Konya Tarım Fuarı ile Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları arasında resmi hava yolu sözleşmesi imzalandı. Daha önce dünyaca ünlü birçok markanın ve etkinliğin resmi hava yolu unvanını üstlenmiş olan Türk Hava Yolları, 2018 yılında Konya Tarım Fuarı’nın ziyaretçilerini taşıyor.
Bu şekilde kendinizi geliştirdiğiniz zaman kontrolü ele geçirirsiniz. Tüm dünyanın bir anda gözdesi haline geliverirsiniz. Ama bunu yaparken fedakârlık yapmak zorunda olduğunuz bilinciyle hareket etmek zorunda olduğunuzu aklınızdan asla çıkarmamalısınız. 
Artık çiftçimiz bilinçlendi. Yaptığı işi bilerek yapıyor. Mahsulünden en fazla verim elde edebileceğine dair çaba sarf edebiliyor. Ezbere bir tarım mantığıyla hareket etmediği içinde kazancına ve ülke tarımına katkı üstüne katkı sağlıyor.
Gerek eğitim düzeyinin artmasıyla gerekse sosyal medya imkânlarının tavan yapmasıyla mevcut şartlarla karşılaştığı her ürünü fuarlarda görmek istiyor. Göremediği takdirde yeni arayışlara giden üreticiler var artık. Katılımcı firmalar 'biz fuara promosyon için gelen ziyaretçi istemiyoruz' diyorlar. Bu oranda günden güne azalıyor. Yani artık fuara gelen ziyaretçi bilgi almak üzere, örneğin geliştirilen bir çeşit varsa bunun özellikleriyle ilgili uzmanlarla görüşmek üzere geliyor. Eline tutuşturulan poşet içinde ki dandik üç beş kalem ve anahtarlık için kendini paralamıyor. Hatta katalog ve broşürü dahi eğer ilgi alanındaysa, faydalanacaksa istiyor. Laf olsun diye broşür ve katalog toplamıyor. 
Seneler sonra ulaşılan bu noktada ki başarımızdan dolayı oldukça mutlu ve umutluyuz.     

Bu yazı toplam 956 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.