1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Tarım Fuarımızın Üçüncü Günündeyiz
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarım Fuarımızın Üçüncü Günündeyiz

A+A-

Her sene gelenek haline gelen Konya Tarım Fuarı yazımı buradan sizlerle yeniden paylaşıyor olmanın hazzını yaşıyorum. Fuarda görüşmek isteyen kardeşlerim olursa bendeniz Tarım Öz standında olacağım. Buyurun gelin çayımızı içelim.
Bu senede farklı bir yazı yazmayacağım. Ama fuar alanımızın mevcut haline gelmesinde hiç kuşkusuz en büyük emeği olan Konya Ticaret Odası Başkanımız Selçuk Öztürk Bey’i tebrik etmeden geçemeyeceğim. Selçuk Bey üzerine düşeni yapmıştır. Ama üzerine düşeni yapmayanlara da sitemlerimizi iletelim.
14. Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın 3. günündeyiz. Fuarda bizzat kendim görev yaptığım firmanın standında bulunduğum için olanı biteni yerinde gözetleme imkânım oluyor. Daha önceleri defalarca temas ettiğim gibi yüzümüzün akı bu fuara yoğun ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Çevre düzenlemelerinde hala beklenileni vermeyen fuar zaman geçtikçe Türkiye’nin yıldızı olmaya emin adımlarla ilerliyor. Hala yıldız değil mi? Gibi soru soranlar olabilir. Ama maalesef henüz değil. Daha çok işimiz var. Benim ifade etmeye çalıştığım bu kadar dinamik güce sahip ekonomik özgürlükte sınır tanımayan şehrimizin bu nadide fuarı için bazı beklentilerin henüz gerçekleşmemiş olması can sıkıcı olabiliyor. Geçen senede açık dille ifade etmiştim. Yakın bir tarihte bu fuarın mevcut alanı da yetmeyecek ve belki de yeniden çadır içine kurulmuş engebeli stantlar inşa etmek zorunda kalınacaktır. Her ne kadar tarım politikalarında sağlanan katkılar yeterli gelmese de ülkemizde tarım sektörü günden güne ilerlemekte ve mekanizasyon anlamında ciddi ilerleyiş göze çarpmaktadır. Konya protokolümüzün gayretli çalışmaları ve organizasyon kabiliyeti sayesinde yeni veçhiyle mevcut alanı daha da genişletilen tarım fuar alanımız iki yıl önce hizmete girmişti.
Konya Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı şehrimiz için çok ciddi anlam taşıyor. Malumunuz, şehrimiz, ekilebilir tarım arazilerinin başkenti durumundadır. Uçsuz bucaksız Konya ovasında yetiştirilen bol çeşit zirai mahsul, sebze ve meyve çeşitlerinin kolay ekimi, dikimi, harmanı, hasadı gibi tamamen makineye dayalı anlayışın zaman içerisinde ki ilerleyişi bakımından bu fuar çok anlam ifade eder. Şehrimiz çok sayıda sanayi bölgemizde tarım alet ve makinelerinin hemen hemen tümünün üretilebildiği bir ayrıcalığa sahiptir. KOBİ düzeyinde ki firmalarımız patronları olan işadamlarımız, yıllardır küçük çaplı da olsa gösterdikleri üstün gayret sayesinde imal ettiklerini alıcılarına ulaştırıyorlar. Daha güçlü olanlar aynı zamanda yurtiçi piyasa dışından yurtdışına da satışlar gerçekleştirerek Konya'mızın başarı çıtasının yükselmesine ciddi katkılarda bulunuyorlar. İnanın 100 metrekare gibi daracık alanlarda mucizeler ortaya koyan genç girişimcilerimiz var. Bu fuara ülkemizin ve dünyanın sayısız bölgelerinden ziyaretçiler gelerek hem kendilerine uygun makineleri yerinde görerek karar verebiliyorlar. Hem de gelişen teknolojiye ayak uydurabilecekleri anlamında donanım sahibi oluyorlar. Zaman mefhumunun ciddi anlam taşıdığı günümüzde elle tarım olgusunun ciddi zaman kaybına sebebiyet verdiğini bilen bilinçli çiftçimiz işin zor tarafını artık tamamen tarımsal mekanizasyona meyli ile ortaya koymaktadır. Ülkemizde her alanda olduğu gibi tarımsal makineleşmede de oldukça ciddi mesafeler kat edilmektedir. İşte bu açıdan durum irdelendiğinde Konya’nın özellikle tarım alanında attığı ileri adımlar geleceğini aydınlatmakta ve çiftçinin daha kısa zamanda ekim ve hasadını yapabildiği teknik ilerleme göz önüne gelmektedir. Daha kısa zamanda daha sağlıklı ve verimli mahsul elde edebilmenin oldukça ciddiyetle takip edilebildiği bir sisteme ulaşma içgüdüsü hemencecik oluvermedi. Zamanla zihinlere yerleşen bu ilerleyişte pek tabidir ki mevcut hükümetin gayretleri de lokomotif görevi üslenmiştir.
Bundan sonrası için bize düşen küçük düşüncelerden sıyrılmak ve bu sistemin gelişmesi için en önemli ögelerden olan teknik ve bilinçli personelin gelişmesinde sineğin yağını hesaplamamaktır. Yanlışı sürdüren firmalar kusura kalmasınlar ama oldukları yerde saymaya devam edecekler.
Düşünebiliyor musunuz? Hala kendi imalatlarını diğer rakiplerinin imalatlarıyla aklınca yarıştırarak hedef almaya çalışan zavallı bir takım şirketler var. Bütün yaptıkları rakiplerinin ilerlemesine göre şekil almaktır. Bu kof mantığı geçmişte bizzat içinde bulunduğum bazı firmalarda görünce onları bu gerçekle tanıştıramamış olmanın derin hüznünü içimde hissediyorum. Öylesi firmalar öncelikle kendilerini geliştirmeye yönelmeliler… Nasıl mı? Rakiplerini hedef alarak değil… Rakipleri zaten kendilerini oldukça geliştirmişler. Diğer küçük beyinli firmaların kaprisleriyle muhatap bile olmuyorlar. Kendilerini geliştirmek onlar için en fevkalade gelişme sürecidir. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Bu konuya özellikle dikkat çekmek istedim. Kulağa gelen bazı gelişmeler oldukça üzülmekten öte bir şey yapamıyorum. Ucuz düşünceli firmaların devri bitmektedir. Kendilerini başarıya odaklayan etkin ve aktif firmalar büyümeye devam edecek diğerleri de günü gelince kimsenin umurunda dahi olmayacaktır.
İşte olayın özü budur.
Tarım fuarımızın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.  

Bu yazı toplam 300 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.